GENEL GÜNDEM MANŞET-TEPE SANAT

100 YIL SONRA YENİDEN MODA OLDU SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR

100 YIL SONRA YENİDEN MODA OLDU SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR

Ferhat Akgün-Odak Haber

 

Tekirdağ’da yaşayan 51 yaşındaki Mehmet Oskay, geleneksel yöntemlerle dedesinin 150 yıl önce başlattığı çarık yapımını babasından miras olarak sürdürüyor. Hergün yaklaşık 20 çarık diken Oskay, son yıllarda özellikle gençler arasında çokça tercih edilen çarık nedeniyle siparişlere yetişemiyor.

 

 

 

 

DEDEDEN BABAYA 150 YILDIR ÇARIK DİKİYORLAR

 

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesisi Karacakılavuz Mahallesi yaşayan 51 yaşındaki Mehmet Oskay, 11 yaşında babasının yanında başladığı çarık dikimini caminin altındaki atölyesinde sürdürüyor. 150 yıl önce dedesinin Bulgaristan’da yaptığı çarıkları babasından öğrendiği yöntemle diken Oskay’ın çarıklarına Türkiye’nin her yerinden ilgi var.

 

AVCILAR ÇAMUR YAPIŞMADIĞI İÇİN KULLANIYOR

 

Günde 15 ile 20 çarık arasında çarık diken Oskay’ın çarıklarına avcılar ve gençler ilgi gösteriyor. Özellikle avcılar arazide avlanırken altına çamur yapışmadığı ve yürüyüşte zorluk çıkarmadığı için geleneksel çarıkları tercih ediyor.

 

‘NENEN ÇARIK GİYERDİ’ BUNLARI UNUTTUN MU DEMİYORLAR

 

Son yıllarda gençler arasında çarığa ilginin yoğun olduğunu ifade eden Oskay, “Dedem Bulgaristan’da çarık dikiyormuş. Babam ondan öğrenmiş. Bende babamdan öğrendim. Oğluma aktaracağım. Günlük olarak burada 15-20 çift çarık dikiyorum. İlgi çok fazla bazı günler 6-7 çift çarık satıyorum. İnternet ve sosyal paylaşım platformları üzerinden insanlar çarıkları alıyorlar. Köyümüzde ise avcılar ve çift işi ile uğraşanlar tercih ediyor.

 

TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDAN SİPARİŞ ALIYOR

 

Oskay, “Ayakkabıdan daha rahattır. Hafif olması nedeniyle tercih ediliyor. Gençler bunları terlik tarzında yazın kullanıyor. Türkiye’nin her yerinden sipariş alıyorum. Bunları kargo ile gönderiyorum. Giyenler gayet son derece memnun. Çarıkların çiftini 60 ile 100 TL arasında satıyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL