2019’da balık tutulacaktı hali içler acısı

2019’da balık tutulacaktı hali içler acısı

30 Nisan 2022 14:01
2019’da balık tutulacaktı hali içler acısı
0

BEĞENDİM


FERHAT AKGÜN 

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “2019 yılında sözde burada balık tutacaktık. Renk simsiyah hala simsiyah. Yani yapılan bir şey yok. Yapılan tek var. Harcanan kaynaklarımız var. Harcanan kaynak ötesinde bir şey yok ve ağır metaller şu anda tüm Ergene’de akıyor. Yazıktır, günahtır” dedi.

 

 

‘İLK GÜNDEN DAHA DA BETER DURUMDA DEVAM EDİYOR’

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, simsiyah şekilde akmaya devam eden Ergene Nehri kenarında açıklama yaptı.  Ergene’nin daha da kirli akmaya devam ettiğini belirten Aygun, “2011 yılında dönemin başbakanı Erdoğan tarafından şafak harekatı ile başlatılan Ergene temizliği hala da aynı şekilde ilk günden daha da beter durumda devam ediyor. Hatta 2020 yılı 13 Kasım’da da Tekirdağ’daki Namık Kemal Stadı’nda yapılan AK Parti il kongresine de Ergene’deki hemşehrimize bağlanarak ‘Ergene temizlendi mi?’ diye sordu oradaki vatandaşlarımıza. Oradakiler de ‘Ergene şırıl şırıl bembeyaz parlak akıyor’ dediler. İşte görüntü bu. Yıl 2022 tam 10.5 yıl geçmiş maalesef Ergenel hala da temizlenemedi. Ağır metallerle buradan Uzunköprü’ye, Ege’ye yakıyor. Ama bir de Ergene’nin derin deşarjı projemiz vardı. Sözde 2021 yılında tamamen bitecekti. Bütün Çerkezköy’deki OSB, Ergene’deki OSB’ler oraya bağlanacaktı. Ama onların da inşaatları hala bitmedi” dedi.

‘NE MARMARA KURTULDU, NE ERGENE KURTULDU’

Fabrikalardan arıtılan suların Marmara’ya derin deşarjla basılmasının Marmara Denizi’ni de kirleteceğini ifade eden Aygun, şunları kaydetti:

“Şu anda sadece deri OSB’den günlük 10 bin metreküp civarında su arıtılmış halde Marmara’ya basılıyor. Ben orada da şüpheliyim. Çünkü müsilaj komisyonunu dile getirildi. Derin deşarj sistemiyle Marmara’yı da yok edeceğimiz, orada net olarak ifade edildi. Yani derin deşarj sistemi arıtmalarla çözüm değil. Onun için tekrar bu arıtmalara geri dönülüp o suyun bu kanal üzerinden arıtılmış halde verilmesi gerekiyor. Çünkü renk ve tuzluluğu çözemiyoruz. Bunu çözemediğiniz sürece işte yine laktonlar üst düzeye çıkmaya başladı. Yerin altına inmişlerdi Marmara Denizi’nde. Şimdi üste çıktı ve yavaş yavaş alanı kaplamaya başladı. Hani eylem planı vardı. Eylem planıyla beraber Marmara kurtulacaktı. Ergene kurtulacaktı. Ne Marmara kurtuldu, ne Ergene kurtuldu”

‘YAPILAN BİR ŞEY YOK. YAPILAN TEK VAR. HARCANAN KAYNAKLARIMIZ VAR’

Aygun, sözlerine şöyle devam etti:

“2019 yılında sözde burada balık tutacaktık. Biz o dönemde geldik. Temsili olarak bol tuttuk burada ama balık yerine ayak gibi çıkmıştı. Başka şeyler çıkmıştı, şişeler çıkmıştı. Renk simsiyah hala simsiyah. Yani yapılan bir şey yok. Yapılan tek var. Harcanan kaynaklarımız var. Harcanan kaynak ötesinde bir şey yok ve ağır metaller şu anda tüm Ergene’de akıyor. Yazıktır, günahtır. Ardından paraya yazık. Emeğe yazık ve en önemlisi de kanserden kaybettiğimiz insanlarımıza yazık. Ergene’nin civarında yaşayan vatandaşlarımız kanserden ölüyorlar. Türkiye’deki kanser ölümlerinin en fazlası Trakya’da. Bunun müsebbibi de Ergene Nehri ve bir an evvel bu Ergene’nin arıtılması gerekiyor. Çözüm Millet İttifakının iktidarında buna çözüm olacağız. Hep beraber bunu birlikte göreceğiz”

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.