GENEL TEKNOLOJİ YAŞAM

44 YILDIR BİRİKTİRİYOR MÜZE GİBİ BERBER

44 YILDIR BİRİKTİRİYOR MÜZE GİBİ BERBER

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde berberlik yapan Ayhan Demirağ 1977’den beri dükkanında nostajik traş malzemeleri biriktiriyor. 100 yıllık jilet ve parfümleri dükkanında sergileyen Demirağ’ın berber dükkanı küçük bir müzeyi andırıyor.

 

 

100 YILLIK JİLETLER VAR

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde erkek berberliği yapan 55 yaşındaki Ayhan Demirağ 11 yaşında çırak olarak başladığı berberlik mesleğinde 44 yıldır berber malzemeleri toplayarak küçük dükkanında sergiliyor. Demirağ’ın küçük bir müzeyi andıran dükkanın yüz yıllık jiletler, parfüm, şampuan şişesi, jilet ustura, ustura bileme kayışları bulunuyor.

‘11 YAŞINDA BİRİKTİRMEYE BAŞLADI’

11 yaşında çırakken berber malzemelerini biriktirmeye başladığını ifade eden Demirağ, “1977 yılında erkek berberliği mesleğine başladım. Mesleğe başladığım günden itibaren parfüm, şampuan şişesi, jilet ustura, ustura bileme kayışıdır onları topladım. Meslekten kaynaklanan ilgiyle topladım. Elimde 80 yıllık 100 yıllık jiletler, bileme kayışları usturalar var” dedi.

Müşteri Osman Özer, “Arkadaşımı 1982 yılından beri tanıyorum. İlk dükanından daha bu işlere başlamıştı. Bu işlere merağı vardı. 7 yıl önce bu işyerinde yan yana işyerimiz olduğu zaman ziyaretçilerin görmek için gelmeye başladığını gördüm. Bu ziyaretçiler jiletleri görmeye gelen çok insan oluyor. Arkadaşımızın ilgisi devam ediyor. Bu mesleği sürdürdükçe sürece bu işe ilgisi devam edecektir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL