GENEL

5 yılda 20 kilometresi yapıldı inşaatı durdu, çözüm bekliyor

5 yılda 20 kilometresi yapıldı inşaatı durdu, çözüm bekliyor

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da 5 yılda 20 kilometresi tamamlanan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tarafından iki defa açılan Süleymanpaşa-Hayrabolu duble yolu inşaatı ödenek yetersizliğinden durdu. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Ölüm yolu olarak bilinen yolun bir an önce bitmesini beklerken tam tersi yol çalışması durdu. Topu topu yapacağı şurada 46 kilometrelik yolun sadece 20 kilometresi bitmiş durumda. Beş yılda yapılan 20 kilometre ve çokça açılış yapıldı. Maşallah 7 kilometrede bir bir şey tören düzenleniyor” dedi.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mZlTSLFM86M” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

 

5 YIL 20 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI, 2 AÇILIŞ YAPILDI

Projelendirilip ihalesine 2012 yılında çıkılan merkez Süleymanpaşa ilçesi ile Hayrabolu’nun birbirine bağlayacak 46 kilometrelik yolun inşaatına 2017 yılında başlandı. 2019’da bitirilmesi planlanan yolun şu ana kadar 20 kilometrelik kısmı tamamlandı. Yolun 7 kilometrelik kısmı TBMM Başkanı Mustafa Şentop, diğer kalan kısmı ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,tarafından açılmıştı. Ödenek eksikliği nedeniyle yol Ortaca Mevkii’nde durdu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yolda CHP Hayrabolu İlçe Başkanı Fatih Ertem, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Aycan Gündüz ve partillerle birlikte inceleme yaptı.

DİREKLER YOLUN ORTASINDA KALDI

Elektrik direklerinin planlama hatası nedeniyle yolun ortasında kaldığını ifade eden CHP Hayrabolu İlçe Başkanı Fatih Ertem, “Şimdi 2017 başlayıp 2019’da bitmesi planlanan bir yoldan bahsediyoruz, Hayrabolu, Tekirdağ yolu. Şimdiye kadar iki üç kez röportaj verdik bu konuda. Bizim röportajlarımızdan sonra mı oldu yoksa kendileri yapacaklar mıydı bilmiyorum ama biraz yolu peyderpey yapmaya çalıştılar. Ancak şu anda geldiğimiz noktada arkada görüyorsunuz bakın direkler var ve bizim en çok kazamızın olduğu nokta da aslında Ortaca-Osmanlı arasındaki mesafe. Şimdi şunu sormak istiyorum ben, acaba 2012’de plan yapılırken, 2017’de temel atılırken, 2019’a kadar gelmişken, yıl 2022 bu direklerin burada olduğu veya olacağı düşünülüyor muydu? Çünkü eğer yolu siz böyle büyütürseniz direkler tam yolun kenarına gelecek. Bu çok büyük bir tehlike olacak şey için vatandaş için ve yolda seyredenler için bunu öğrenmek istiyoruz ve yolun şu noktada durma sebebi acaba bu direkler midir? Tescilde bu direkler plana işlenmiş midir? Bunu sormak istiyorum ben sadece. Bu konuda bilgi istiyorum kendilerinden” dedi.

‘GÖRÜYORUZ Kİ YİNE BİR PLANSIZLIĞIN ÜRÜNÜ’

Yolun tamamlanan kısmında bariyer konulmadığını kaydeden CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Aycan Gündüz, “Vatandaşımızın bu hizmetlere bir an önce ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Bugün de buradayız. Görüyoruz ki yine bir plansızlığın ürünü. Hem gördükçe elektrik direğinin, şurada gördüğünüz bir planlama hatasının olduğunu ve yolun bu noktada tıkandığını gördük. Hatta daha da kötü vahim bir durumla da karşılaştık. Bazı noktalarda yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığını gördük. Biliyorsunuz Süleymanpaşa’yla Hayrabolu arasındaki bu yolda ölüm yolu diye geçiyor. Şimdi bir ölüm otobanı olmak üzere. İnşallah yetkililer gerekli önlemleri alır ve vatandaşlarımızın güvenle seyahat edecekleri bir yol olması sağlanır. Tabii yeterli yatırımı da yapabilirlerse” diye konuştu

‘MAŞALLAH 7 KİLOMETREDE BİR BİR ŞEY TÖREN DÜZENLENİYOR’

Beş yılda yolun 20 kilometresinin tamamlanabildiğini söyleyen CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Vatandaşlarımız her gün kullanabilen, kullandığı bir yol. Gördüğünüz gibi sık ve keskin. Dönüşlerin olduğu bir yol. Dolayısıyla yol boyunca kör noktaların çok fazla olduğu bir yol. Bundan dolayı bu yol üzerinde, bugüne kadar çokça maalesef yaralanmaya, hatta can kaybına varan kazalar yaşandı ve bizim aramızda da ölüm yolu olarak bilinen gerçekten tehlike saçan bir yol. Her anlamda öyle ve bu yolun bir an önce bitmesini biz işin açıkçası beklerken tam tersi şu an arkamızda gördüğünüz noktada yol çalışması durdu. Yeni mi? Aslında 2017’de başlayan 2019 Mart’ında biteceği söylenen ama üzerine kaçacağı Mart geçen ama bir türlü bitmeyen bir yol. Ha biz bunu soruyorduk. Niye bitmiyor? Neden ilerlemiyor? Neden kaplumbağa hızında ilerliyor? Ya devletin bu yolu yapmaya, topu topu yapacağı şurada 46 kilometrelik yolun sadece 20 kilometresi bitmiş durumda. Hani beş yılda yapılan 20 kilometre ve çokça açılış yapıldı. Maşallah 7 kilometrede bir bir şey tören düzenleniyor. İşte resmi şeyler, açılışlar. İşte müjdeleniyor. Hayırlı olsun Hayrabolu yolumuz, hayırlı olsun Tekirdağ, hayırlı olsun ülkemize diye müjdeler veriliyor ama sonuç alamıyoruz. Bakın beş yıl oldu. Dediğim gibi yapılan 20 kilometre” dedi.

‘YOL AYLARDIR TAMAMEN ŞU AN DURMUŞ DURUMDA’

Yetkililere yol ile ilgili sorular yönelten Yüceer, sözlerini şöyle sürdürdü: “O da maalesef biraz önce de arkadaşlarla beraber gelirken de gördük. İşte bariyerler çoğu yerde yapılmamış, bir tarafa yapılmamış, bir tarafa yapılmamış. İstinat duvarları yok. Bir yandan toprak kaymaya başlamış. Yani yapılan yolda bile hala maalesef risk taşıyor. Bir bu bir de arkamda da gördüğü arkadaşlarımızın bu elektrik direklerinden dolayı acaba. Yol çalışması durdu mu sorusu şu an burada. Yaklaşık aylardır tamamen şu an durmuş durumda. Niye diyoruz? Hani neden durdu? Zaten ödenek ayrılmıyor biliyorsunuz. Yani yıllardır bin TL’lik bir iz ödenekle sürdürülüyor. İşte ek kaynaklar sözde orada yazmayan, biz ödenek veriyoruz. Yazı var. Neden yazmıyorsunuz? Yani biz böyle sorunca da diyorlar ki, bakın orada yazmıyor ama şu kadar, şu kadar biz yatırım yaptık, şu kadar şu kadar yazın, yazmıyorsunuz? Yani bir tarih verin. Ne zaman bitireceksiniz? Niye durdunuz? Bakın bu kamulaştırmaya girdiğinde kamulaştırma kararı alındığında tapuya tescillenmemiş. Tapuya tescillenmediği için maalesef proje hazırlanımında yolun devamında. farkına varılmamış. Bu işlem inşaat yapılırken farkına varılmamış. Ya bu kadar ucuz mu insan hayatı? Yazık bizim paramız bu kadar çok mu? Ne olacak şimdi? Bak bu direkleri kaldıralım. Deplase edelim. Ya da yol güzergahını değiştirelim. Maliyeti ne olacak Allah aşkına? Biz giden zamanı mı acıyalım? Paramız aman paramızın çarçur edildiğine mi acıyalım? Burada yapılan kazalarda canlarımıza mı yanalım gerçekten bilemiyoruz”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL