GENEL GÜNDEM

’73 YAŞINDAYIM BÖYLE BİRŞEYİ İLK DEFA GÖRÜYORUM’

’73 YAŞINDAYIM BÖYLE BİRŞEYİ İLK DEFA GÖRÜYORUM’

FERHAT AKGÜN

Türkiye’nin çok sayıda ilinde yaşanan kuraklık verimi düşürürken Trakya’da arpa ve buğdayda yüksek verim çiftçiyi sevindirdi. Arpa ve buğday hasadının devam ettiği Tekirdağ’da çiftçiler son yılların en yüksek verimini aldıklarını söyledi.

 

 

 

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde arpa ve buğday hasadı başladı. Arpada dekar başına 700, buğdayda da 800 kilogramın üzerinde verim alan Trakya çiftçisi, yağmurların zamanında yağmasının verimi yükselttiğini kaydetti.

‘TRAKYA OLARAK BÖYLE BİR YILI HİÇ GÖRMEDİM’

Son yılların en yüksek verimini aldıklarını ifade eden Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, “Tekirdağ, Trakya olarak böyle bir yılı hiç görmedim. Arpasından buğdayına, kanolasından ayçiçeğine tüm mahsul olağanüstü bir güzellik arz ediyor. Arpa biçimimiz devam ediyor. Buğdayda bugün yarın başlayacak. Verimlerimiz çok güzel. Allah’a şükür. Biz bahçe gibi her gün yağmur aldık. Çiftçimizde çok memnun. Genel olarak devlet büyüklerimizin çiftçimizin önünü açması lazım” dedi.

‘73 YAŞINDAYIM İLK DEFA BÖYLE BİR BOLLUK BEREKET YAŞIYORUZ’

Arpa ve buğdaydaki verimin yüzlerini güldürdüğünü kaydeden Kırsal Aşağı Kılıçlı Mahallesi’nde çiftçilik yapan Halil İbrahim Kancabaş, “Şu anki hasadımız çok iyi gözüküyor. 73 yaşındayım ilk defa böyle bir bolluk bereket yaşıyoruz. Yağmurlar zamanında yağdı. Tane tutumunda rüzgarlar çok iyi geldi. Tane tutumunda bir akyel gelseydi biz bu bereketi yaşamazdık. Bu dünyanın dengesi bir tarafta kuraklık bir tarafta bolluk. Bunlar birbirini dengeleyecek” dedi.

‘GİRDİ FİYATLARIMIZ ÇOK YÜKSEK, BU DURUMDAN ÇOK MAĞDURUZ’.

Kancabaş, “Girdi fiyatlarımız çok yüksek. Bu durumdan çok mağduruz. Başka bir sıkıntımız yok. Biz elimizden geldiği kadar en az yerden en çok verimi almaya çalışıyoruz. Bu yıl 500 ile 600 kilogram dekar başına buğday hasadı bekliyoruz” diye konuştu.

‘GÖNÜL ARZU EDER Kİ DOĞU’DA DA KURAKLIK OLMASAYDI’

Sevinçli ve mutlu olduklarını belirten Kırsal Karahisarlı Mahallesi’nde Şükrü Sever, “Trakya bu sene bölge olarak çok büyük yağışlar aldı. Mevlam çok iyi yağışlar verdi. Mahsul olarak da arpalarımız, buğdaylarımız çok iyi. Bölge olarak yılların en yüksek verimini alıyoruz. Fiyatlar ve verimden çok memnunuz. Gönül arzu ederdi ki Doğu’da da kuraklık olmasaydı onlar da bizim gibi verim alabilseydi, kazançları olsaydı. Biz bölge olarak sevinçli ve mutluyuz. Arpada yer yer bazen oynama olsa da 600-700 dekar başına verim alınıyor. Bir arkadaşımdan duydum orta sert buğdayda dekar başına 890 kilo verim almış. Bölge olarak bu verimler alınıyor” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL