GENEL YAŞAM

ADALET TOPLUM İÇİN HAVA SU GİBİ ELZEMDİR

ADALET TOPLUM İÇİN HAVA SU GİBİ ELZEMDİR

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da adli yıl açılışı nedeniyle  Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tekirdağ Barosu Atatürk Anıtı’na çelenk sundu çelenk sunuldu,  saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.
Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, törende yaptığı konuşmada, yeni adli yılda hakimlere, savcılara, avukatlara ve adalet teşkilatına hayırlı olmasını diledi.

Gül, adaletin önemine değinerek, “Geçmişten beri adalet kavramıyla yakından ilgilenilmiş, değişik fakat birbirini tamamlayıcı tariflerle adaletle ilgili düşünceler ortaya konulmuştur. Adalet mülkün temelidir. Adalet en yüce erdemlerden biridir ve devletin temel davranış kuralıdır. Devletin hazinesi adalettir. Memleketler kılıçla alınır lakin adaletle muhafaza edilir gibi ifadeler kullanılmıştır. Adalet toplum için hava gibi su gibi elzemdir. Adalet varılması gereken bir idealdir. Yargı mensupları adaleti tecellisi için fedakarlık göstermek zorundadır. Bu onurlu meslek yüksek düşünce ve kurulu inançlar uğrunda fedakarlık göstermeyi gerektirir. Adaletin tesisi mücadelemizde, inancın ve hakimin vicdanının toplumun vicdanından bağımsız olamayacağını düşüncesiyle yeni adli yılın hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci, hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL