GENEL

Adaylığını bu sözlerle açıkladı

Adaylığını bu sözlerle açıkladı

 

Tekirdağ’ın sevilen eski oda başkanı Lütfi Çebi, Tekirdağ Kebapçılar, Köfteciler, Tatlıcılar ve Lokantacılar Esnaf Odası başkanlığına adaylığını düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı.

 

Odayı yeniden canlandıracaklarını söyleyen Lütfi Çebi, “Tekirdağ Kebapçılar, Köfteciler, Tatlıcılar Ve Lokantacılar Esnaf Odası’nın son dört senelik fetret devrini sona erdirip, yeniden hak ettiği yere taşımaya geliyoruz. Gün yeniden birlik olma, yeniden değişim günü. “diyerek iddialı konuştu.

“ESNAFIMIZ YENİDEN SÖZ SAHİBİ OLACAK”

Esnafın sorunlarına çözüm üreteceklerini aktaran Lütfü Çebi, “Esnafımızın aylarca gözüne uyku girmediği, dükkanlarının kepenklerinin başında nöbet tutmak zorunda kaldığı, dakikaları birbirine ekleyerek sabır orucu tuttuğu,zorlu pandemi sürecinin ardından yaralarını sarmaya çalışan değerli üyelerimizin; bugün gelinen noktada hukuka ve adalete, sesinin duyulmasına, derdine deva olunmasına her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var. Şehrimizin varlığına anlam katan kıymetli üyelerimizin haklarını savunacak, dertleri ile dertlenecek sıkıntılarını kendi sıkıntısı bilip,çözüm arayışı içine girecek yürekli, liyakat sahibi,iletişimi güçlü,çözümleme noktasında başarılı ve saygın esnaf temsilcilerine ihtiyacı var. Bugün burada üyelerimiz ve odamız hakkında, hayırlara vesile olması umduğumuz önemli bir açıklamada bulunmak niyetiyle toplandık. Tekirdağ Kebapçılar, Köfteciler, Tatlıcılar ve Lokantacılar Esnaf Odası’nı hak ettiği yere yeniden taşımak, dönemimizde kazandığı marka değerini tekrar kazandırmak, resmi ve özel kurumlar nezdinde esnafımız adına, yeniden söz sahibi olmak için, her zaman yaptığımız gibi; bulunduğu konum itibarı ile şehrimizin mihenk taşı olan siz değerli üyelerimize zarar vermeye değil fayda sağlamaya, sırtınızdaki yüklere yük eklemeye değil yük almaya, yolunuza engel koymaya değil yolunuzdaki engelleri kaldırmaya, yaranızı deşmeye değil yaralarınızı sarmaya, kendimize sizlerin derdiyle dertlenip sevinciyle sevinmeye adayız” diye konuştu.

“PANDEMİ SÜRECİNDE ESNAFIMIZ İÇİN MÜCADELE ETTİK”

Pandemi döneminde esnafın sıkıntılarının azalması için çalıştıklarını vurgulayan Çebi, çalışmalarını şöyle anlattı: “Bizler pandemi döneminde üyelerimiz bin bir zorlukla mücadele ederken, koltuğumuzda oturmadık. Çünkü biz biliyoruz ki; bir başkana, bir STK temsilcisine yakışan, üyelerinin işyerlerini açmasının, sandalyelerini dahi açmasının yasak olduğu bu zorlu süreçte her daim yanlarında olmaktır. Bizler de tam da bu sebeple; esnafımıza can, nefesine nefes, sesine ses olabilmek için gece gündüz demeden Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, bakanlıklarda, esnaf sanatkârlar genel müdürlüğünde, konfederasyonda, federasyonlarda mücadele verdik. Esnafımızın dükkânın kepenkleri kapanmasın, tek kuruş kazanamadan geçirdiği aylarda kirasından stopajına kadar bir nebze de olsa ferahlayabilsin diye başımızı yastığa koymadık. Nitekim günlerce gecelerce süren mücadelelerimiz sonucunda önce kısıtlamalarda kademeli olarak esneklik sağlanmasına, sonrasında kontrollü geçişlerle birlikte nihai olarak üyelerimizi üzerlerindeki pandemi zincirlerinden sıyırdık. KDV, SGK ve BAĞ-KUR düzenlemelerinin üyelerimiz lehine geliştirdik, işsizlik ödeneği, pandemi desteğini üyelerimiz talepleri doğrultusunda düzenleme görüşmelerine katıldık.”şeklinde konuştu.

 

Üyelerin sorunlarının çözümü için her zaman hazır olacaklarını aktaran Çebi; “Yayınlanan her genelgeden sonra saatlerce üyelerimize genelgeye ilişkin detaylı bilgileri verdik. Üyelerimizi telefonla bilgilendirmeye devam ederken, güncel ve düzenli olarak whatsapp ve diğer tüm sosyal medya ağları üzerinden hukuki ve idari bilgilendirmeleri yaptık. Üyemizin sesini ülke çapında duyurmak, Tekirdağ Lokantacılar Odası üyelerini hak ettiği yerlerde temsil edebilmek adına yerel,ulusal ve uluslararası basında canlı yayınlara katılıp, röportajlar verdik. Bu kapsamda ulusal mecralarda da yine sizleri temsil ettik, dertlerinize derman aradık.” değerlendirmesinde bulundu.
“AİDAT ALMAK VE BELGE İMZALAMAK DIŞINDA GÖREVLERİ OLDUĞUNU HATIRLATACAĞIZ”
Mevcut yönetimi eleştiren Çebi, “Gönül isterdi ki bu mücadelelerin bir köşesinde de mevcut oda yönetimini görelim, Tekirdağ Lokantacılar Odası’nın kıymetli üyeleri için de bizim gibi dertlenen birileri olduğunu bilelim. Ne yazık ki bu süreçte sizler gibi değerli üyelere destek olmak yerine üyelere temin etmekle yükümlü olunan belgeler için izahsız ücretler talep edildi. Kira, stopajla, vergiyle, faturalarla mücadele eden üyeleri ziyaret etmek, güncel mevzuat ve gelişmeler hakkında bilgi vermek, dert dinlemek, çözüm aramak yerine aidat ödemeleri için ihtarda bulunuldu. İşte tam da bu yüzden, sizleri mevcut yönetim tarafından layık görülen bu iç yakan tutumdan kurtarmak, hak ettiğiniz değeri göstermek, bir odanın aidat almak ve belge imzalamak dışında da görevleri olduğunu hatırlatmak, Esnaf Odalarının önceliğinin üyelerinin refahı olduğunu ortaya koymak amacıyla yeni dönemde yeniden Tekirdağ Lokantacılar Odası Yönetimi’ne adaylığımızı ilan ediyoruz. Yirmi yılı aşkın Esnaf Odaları ve Esnaf Federasyonları nezdindeki başkanlık, başkan vekilliği, yönetim kurulu üyeliği ve denetim kurulu başkanlığı süreçlerimde gerçekleştirmiş olduğum ulusal ve uluslararası projeler; yeni dönemde Tekirdağ Lokantacılar Odası’nda gerçekleştireceğimiz projelerin ve başarıların teminatıdır. Yeni dönemde odamız bünyesinde faaliyet gösteren farklı iş kollarında karma komisyonlar kurarak, odamızı ve üyelerimizin faaliyet alanlarındaki güncel sorunlarını tespit edip gerekli kurumlar nezdinde çözümler sunacağız. Sektörel ve özelleştirilmiş alanlara yönelik çalıştay ve sempozyumlar düzenleyeceğiz. Aynı zamanda komisyonlarımız vasıtasıyla çeşitli sivil toplum faaliyetlerinde aktif olarak bulunup, üyelerimiz lehine işbirliği ve protokollere imza atacağız. Genç meslektaşlarımız için eğitimler, işin ehli üstatlardan tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlayabilecek toplantılar organize edeceğiz. Üyelerimizi mali ve sosyal yönden geliştirmek adına işbirliği ve kariyer günleri düzenleyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Basın açıklamasına katılan Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Eti Lütfi Çebi’yi desteklediğini ve her zaman arkasında olduğunu ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL