GENEL GÜNDEM

AYGUN’DAN GAZETECİLERE ACİL DESTEK ÖNERGESİ

AYGUN’DAN GAZETECİLERE ACİL DESTEK ÖNERGESİ

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, basının içinde bulunduğu siyasi ve mali sorunlara çözüm bulunması ve Acil Destek Paketi hazırlanması amacıyla

 

 

 

TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi. Önergede; erken emeklilik, SGK primleri ve vergi ödemelerinde kolaylık, ucuz kağıt tedariki, resmi ilanlarda eşitlik ve reklam tarifelerinde artış gibi öneriler yer aldı.

 

 

 

Aygun, Basın İlan Kurumu’nun 2019 yılı verilerine göre, Türkiye’de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 1075 gazete bulunduğunu, gazetelerde çalışan sayısının 7 bin 593 kişi olduğunu vurguladı. Bu gazetelerde toplamda 3 bin 211 gazetecinin sarı basın kartı sahibi olduğuna işaret eden Aygun, “Demokrasimizin dördüncü gücü olan medya, bugün hem ekonomik hem fikir-düşünce özgürlüğü açısından büyük bir darboğazda bulunmaktadır. Basın kurumları, giderek küçülmektedir. Şu anda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kalmıştır” bilgisini verdi.

 

 

 

KAĞIT FİYATI ARTTI

 

 

 

Aygun, kağıdın tonunun 600 dolardan 900 dolara fırladığını belirterek, “Türkiye, kâğıdın yanı sıra, boya, kalıp gibi diğer gazete girdilerinde de dışa bağımlı hale gelmiştir. Ekonomik durgunluk nedeni ile işletmeler, reklam harcamalarını kısmış, bu da gazetelerin reklam ve satış gelirlerini büyük ölçüde düşürmüştür” tespitlerini yaptı.

 

İLAN GELİRLERİ DÜŞTÜ

 

 

Özel sektörün reklam bütçesini kısarken, resmi devlet kurumlarının da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilana çıkmak yerine istisnai uygulama olan “davet usulü alımlarını” tercih etmeye başladığına işaret eden Aygun, “Bu durum, gazetelerin ilan gelirlerini de sekteye uğratmıştır. Kamu hizmeti yapan gazetelerin SGK primleri ve vergi ödemelerinde büyük ölçüde zorlandıkları gözlemlenmektedir” dedi.

 

 

 

RESMİ İLAN TARİFELERİ ARTTIRILSIN

 

 

 

Aygun, “Resmi ilan tarifelerinde iki yıla aşkın süredir artış yapılmaması, basının mağduriyetini arttırmıştır. İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yönünde düzenleme yapılacağı yönündeki duyumlar, endişe yaratmaktadır. Böyle bir düzenleme, yerel ve ulusal tüm gazetelerin can suyunu kesecektir” tespitlerini yaptı.

 

 

 

Basının başta mali olmak üzere yaşadığı sıkıntıların tüm boyutları ile incelenerek, Acil Destek Paketi geliştirilmesi için İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını isteyen Aygun, basın sektörünün önemine dikkat çekti.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL