GENEL SİYASET

Aygun’den muhtarları rahatlatacak teklif

Aygun’den muhtarları rahatlatacak teklif

FERHAT AKGÜN-ANKA HABER AJANSI

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, muhtarla vatandaşlar arasında tartışma yol açan 62 yıllık tebligat kanunun değiştirilmesi için meclise kanun değişikliği teklifi verdi. Aygun, “Yedieminlik görevini bundan sonra işin aracılığını, taşımacılığını yapan PTT’nin kendi yerlerinde depolanması sağlanacak. Yıllardan beri bu eziyeti çeken muhtarlarımızın eziyetine son verme anlamında kanun teklifi veriyoruz” dedi.

 

‘MUHTARLARIMIZIN EZİYETİNE SON VERECEĞİZ’

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 11.2.1959 tarih ve 7201 sayılı tebligat kanunun 21. Maddesi değiştirilmesi için kanun teklifi veren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “11.2.1959 tarih ve 7201 sayılı tebligat kanunun 21. Maddesi değiştirilerek tebligat yapılacak kimselerin adreste bulunamaması halinde tebligatı yapan PTT görevlisi daha önce muhtarlıklara gelip evrakları yediemine bırakıyordu. Bizim vermiş olduğumuz kanun teklifiyle birlikte PTT görevlisi, elindeki ihbarnameyi, ceza kağıtlarını tekrar geriye PTT’ye götürecek. Yedieminlik görevini bundan sonra işin aracılığını, taşımacılığını yapan PTT’nin kendi yerlerinde depolanması sağlanacak. Yıllardan beri bu eziyeti çeken muhtarlarımızın eziyetine son verme anlamında kanun teklifi veriyoruz” dedi.

‘MUHTARLARI BU AŞIRI İŞ YÜKÜNDEN KURTARACAĞIZ’

Vatandaşın tebligatı alamadığı için muhtarlara hakarette bulunduğunu hatta kaba kuvvet kullandığını söyleyen Aygun, şöyle konuştu: “62 yıl önce çıkan kanundan bu tarafa hiçbir değişiklik yapılmamış. Bütün sorumluluk muhtarlıklara bırakılmış. PTT ne yapıyor: almış olduğu icra takibini, trafik cezasını, borç tebligatlarını eğer adreste kişiyi bulamazsa evin köşesine bir kağıt bırakıp gelip muhtarlıklara bu tebligatları bırakıyor. Ondan sonra da tekrar postanesine gidiyor. Asıl sorun burada başlıyor. Vatandaş o tebligatı görmediği zaman daha sonraki süre içerisinde başına gelebilecek trafik cezası ödemesi, yine borçlarla ilgili, yine yakalaması ile ilgili önüne gelen bir uygulama sonucunda ceza ile karşı karşıya kalıyor. Suçlu burada o tebligatı yapmayan PTT değil, tebligatın bırakıldığı muhtar oluyor. Muhtara vatandaş gelip her türlü hakarette, bedduada hatta kaba kuvvet kullanıldığı yerleri görüyoruz. Buna dur demek için 62 yıl önce çıkan kanunu değiştiriyoruz. Bundan sonra PTT tebligatları kendi bünyesindeki bürolara bekleme alanlarında bu evrakları saklayacaklar. Vatandaşla muhtarlığın arası kesilecek. Tebligatlar muhtarlıklarda değil en yakın PTT şubesine giderek oradaki evrağını alacak. Muhtarlıkları bu aşırı iş yükünden kurtaracağız.”

MUHTAR: BİZE BÜYÜK BİR SIKINTI, KÜLFET

Zafer Mahallesi Muhtarı Mücahit Cüle, “Bu tebligatlarla ilgili sıkıntı büyük. Postacı tebligatı getirdi, mahalle sakinini evde bulamadı bize getiriyor. Bizden de onları aramamızı istiyorlar. Bize günde yüzlerce tebligat geliyor. Sıkıntı büyük. Vatandaş bu sıkıntının bizden kaynaklandığını zannediyor. Bizim kendilerine tebliğ etmediğimizi düşünüyorlar, bizi tehdit ediyorlar, zor durumda kalıyoruz. Bunları 6 ay burada bekletiyoruz sonra imha ediyoruz. Bize bir sürü sıkıntı, külfet” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL