GENEL

Bakan Soylu açıkladı Türkiye’de bir ilk olacak

Bakan Soylu açıkladı Türkiye’de bir ilk olacak

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ gerçekleşen AB MODEX Saha Tatbikatı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bundan sonra deprem enkazından yaralı ve ölü olarak çıkartılanların koluna barkodu bileklik takılarak deprem sonrası sürecin bu şekilde takip edileceğini söyledi.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tekirdağ’da devam eden AB-Modex Saha Tatbikatı’na katıldı. Tatbikat alanını Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile birlikte gezen Soylu alanda bir arama kurtarma köpeğini sevdi. AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in ‘Dilinden anlıyorsunuz galiba’ demesi üzerine Soylu, “Anlarım tabi onlar benim arkadaşlarım” dedi.

‘YIL SONU İTİBARİYLA 81 İLİN AFET RİSK AZALTMA PLANINI BİTİRMİŞ OLACAĞIZ’

Soylu, “Bu yıl sonu aralık sonu itibariyla Türkiye afet risk azaltma planlarını bitiriyoruz. Geçen yıl sonu başladığımız var bu yılın sonunu hedef olarak koyduğumuz 81 ilin afet risk azaltma planını bitirmiş olacağız. Bu plan çevre şehircilikten belediyelere kadar, sağlıktan ulaştırmaya kadar imar planlarına kadar arama kurtarma planlarına kadar bütün hepsini yönetebilecek endistüriyel kazalardan depreme kaya düşmesinden sele, denizler için özellikle tsunamiden bütün afet risklerini içeren ve bu afet risklerine göre hayata ait bütün tedbirleri alan” dedi.

DEPREM ENKAZINDAN YARALI VE ÖLÜ ÇIKARTILANLARA BARKODLU BİLEKLİK TAKILACAK

Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: Tatbikat öncesi arkadaşlarımızın birlikte çalıştığı iki önemli yenilik var. Arkadaşlarımı da huzurunuzda kutlamak istiyorum. Birincisi Sağlık Bakanlığı, AFAD ve İçişleri Bakanlığını birlikte geliştirdiği Afet Bilekliği Projesi. Bizim en temel meselelerimizden bir tanesi yaralı ağır yaralı veya hayatını kaybeden vatandalarımızın onları intikal ettirdiğiniz dakikadan takibi. Bu konuda birlikte çalıştık. Enkazdan çıkan vatandaşlarımızın koluna özel bir bileklik takılıyor ve tüm süreç boyunca bu takip gerçekleşiyor. Bugün Tekirdağ’da gerçekleştirdiğimiz Uluslararası AB Avrupa Birliği Modex tatbikatında barkot bileklik uygulaması olarak tanımladığımız bu uygulamanın da ilk denemesini yaptık. Hakikatten olumlu sonuçlar elde ettik. Elde ettiğimiz sonuçları diğer ülke temsilcileri ile paylaştık.

‘ARAÇ VE İŞ MAKİNELERİNİN ENVANTERİNİ OLUŞTURDUK’

Bir diğer yeniliklerinin de afet çalışlarında yer alacak tüm kurumlarının araçlarının takip sistemi olduğunu anlatan Soylu, “İllerimizde envanterimizde olan tüm iş makinesinin bilgilerini ve özelliklerini fotoğrafları ile belirleyecek şekilde bir yazlım gerçekleştirildi. Bu sayede afet anlarında ihtiyaç duyduğumuz araç ve iş makinelerinin hangi illerden takip edileceği, şoför ve plaka bilgileriyle birlikte takip edilebilecek ve en seri şekilde afet bölgesine ulaşması sağlanacak yazılım geliştirdik, çok daha üst seviyeye çıkardık. Afet alanına geldiği zamanda bunun doğru şekilde yönlendirilmesinin sağlanacağını belirledik. Bu sayede afet müdahale anında enkaz kaldırma çalışmalarında verimlilik arttırılmış, olası bir karmaşanında önüne geçilmiş olmamaktadır. Bu sisteminde ilk denemesini bugün bu tatbikatta başarı ile gerçekleştirdik” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL