GENEL GÜNDEM

BALIK ÖLÜMLERİNİ PROTESTO ETTİLER

BALIK ÖLÜMLERİNİ PROTESTO ETTİLER

 

FERHAT AKGÜN

 

Tekirdağ’ın Malkara ilçesindeki Çimendere Deresi’nde yaşanan balık ölümleri, çevreciler ve köylüler tarafından protesto edildi.

 

 

Malkara’nın kırsal Çimendere Mahallesi’nden geçip Çokal Barajı’na dökülen, mahalle ile aynı adı taşıyan derede son günlerde yaşanan balık ölümleri vatandaşları tedirgin etti. 8 kırsal mahallenin içinden geçen derede köylüler tarımsal sulama yapamadıklarını kaydetti. Bir peynir fabrikasının kirliliğe neden olduğunu iddia eden yöre halkı, yetkililerin deredeki balık ölümlerine biran önce önlem almasını istedi.

 

Trakya Kent Konseyleri Birliği Başkanı Yücel Ayaz, “Bu deremiz tıpkı Ergene Nehri gibi oldu. Derenin yanında durmak nefes almak mümkün değil. Yetkililere sesleniyorum. Oturmayın makamlarınızda. Gelin buraları görün. Yarın çocuklarınıza vereceğiniz bir cevabınız olsun. Bunu bir şekilde çözmemiz şart. Doğayı bir daha yenileme şansımız yok. Bunu bugün çözdük çözdük. Başka şansımız yok.

 

Malkara Kent Konseyi Başkanı Hasan Akçay, “Çimendere deremizde kirliliğin önüne geçilmemiştir. Kirlilik sonucu su ekosistemi bozulmuş, balık ölümleri yaşanmış, dereden yayılan koku rahatsız edecek boyuta ulaşmıştır. Bölgede bahçecilik yapılamaz gale gelmiştir. İçme suyuna karışarak bölgedeki insanlarda hastalık meydana gelmiştir. Malkara, Şarköy ve Gelibolu’daki halk bu durumdan olumsuz etkilenmiştir.

 

Köylü Seher Düzgen, Deremiz çok pis akıyor. Balıklarımız ölüyor. Sulamadan faydalanamıyoruz. Eskiden deremiz temiz akıyordu. Şimdi hiçbir şekilde suyumuzu kullanamıyoruz. Bir bahçe dahi yapamıyoruz. Hiç kimse bu dereden faydalanamıyoruz. Ne atık varsa dereden akıyor” dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL