EKONOMİ GENEL

Balıkçı dertli böyle giderse batarız

Balıkçı dertli böyle giderse batarız

FERHAT AKGÜN

Deniz salyasından (müsilaj) dolayı balık tüketiminin azaldığını belirten Tekirdağlı balıkçılar, salyanın balığa bir zarar vermediğini insanların gönül rahatlığı ile balık yiyebileceklerini kaydetti. Balık satışlarında düşüşlerin yaşandığını söyleyen balıkçılar, “Hem bizim işlerimizde hem de pazarcı esnaflarımızın işlerinde baya bir düşüş var. Bu durumun bir şekilde çözülmesi gerekir yoksa batacağız” dedi.

Balık sezonunun açılması ile birlikte bollaşan balıklar tezgâhtaki yerlerini almaya başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali’nde Marmara ve Karadeniz’nden tutulan balıklar alıcılarını buluyor. Balıkçılar deniz salyasının bitmesine rağmen vatandaşların balık tüketimine mesafeli durduğunu belirtiyor.

‘HALKTA BU ALGI HALA DURUYOR’

Vatandaşların balığa müsilajdan dolayı hala mesafeli olduğunu kaydeden Coşkun Güzel, “Yazdan beri müsilajdan dolayı sezon açıldığında insanlarda balık yememe algısı oluşmuştu. Sezon açıldı şuanda Karadeniz’den İğneada tarafından hamsi oluyor. Marmara’da palamut başladı. Sezon iyi gidiyor. Bizim basından ricamız insanlar üzerindeki bu balık yememe algısının kaybolması. Müsilajla ilgili çok az bir problemimiz kaldı. Balıkla ilgili yemekle ilgili bir problemin olduğunu zannetmiyoruz. İnsanlarda, halkta bu algı hala duruyor. İnşallah bu algı kırılır. Çünkü el değmeden yenilebilecek en güzel gıda balıktır. Halkımızdan bunu güvenerek yemelerini bekliyoruz. Marmara’da balık bollaşırsa insanlar daha ucuz balık yiyebilirler” dedi.

‘HERGÜN ANALİZ ALINIYOR’

Denizlerden hergün düzenli analizlerin alındığını ifade eden Hakan Karadeniz, isimli balıkçı, şuları kaydetti: “Hergün denizlerden analiz alınıyor. Hergün analiz alınıyor. Analizlerde de hiçbir sıkıntının olmadığını, herhangi bir insan sağlığına zararı olmadığı devlet tarafından tescil edilmiştir. İnsanlar bu müsilajı kötü olarak biliyor. Müsilaj insanların dediği gibi kötü bir şey değildir. Her sene denizde varolan bir canlıdır bu. Alt tabakada ölü olan canlıların yukarı çıkması ile meydana geliyor. Kesinlikle sağlığa zararlı değildir. Her sene tekrarlanacak bu asla ve asla insan sağlığına zararlı değildir”

‘İŞLERİMİZDE DÜŞÜŞ VAR, BU İŞ DÜZELMEZSE BATACAĞIZ’

Sektörde sıkıntıların olduğunu söyleyen Serhat Sonyıldırım, “İşlerde geçen senelere göre çok fazla düşüş var. Hem bizim işlerimizde hem de pazarcı esnaflarımızın işlerinde baya bir düşüş var. Bu durumun bir şekilde çözülmesi gerekir yoksa batacağız. İnsanlarda yaratılan algı. Salyanın kesinlikle bir zararı yok. Ben balıkçıyım kendim balık yiyorum. Bu salya her zaman olan bir şey. Yıllardan beri belli bir zaman olur ondan sonra biter. Bu uzun sürdü. Ona bakarsanız buzullar eriyor. Bu salya illaki bitecek, bitti zaten. Bunun balığa herhangi bir zararı yapmıyor, balığı zehirlemiyor” dedi.

‘İNSANLAR GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE BALIKLARINI TÜKETEBİLİR’

Balıkçı Ömer Salamak, şu ifadeleri kullandı: “İnsanların ön yargısı müsilajın etkisinin hala sürdüğü yönde. Bu etki azaldı insanlarımız artık rahat ve güvenli bir şekilde balıklarını tüketebilir. Bunun için hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Balık fiyatlarımız şuanda normal. Balık bollaştıkça halkımız daha ucuz bir şekilde balığı tüketecek”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL