GENEL

BAŞKAN AKAY’DAN PLASTİK OSB İTİRAZI

BAŞKAN AKAY’DAN PLASTİK OSB İTİRAZI

FERHAT AKGÜN

Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (PAKOP) yapılması planlanan, Ergene Havzası Koruma Alanı içerisinde yer alan birinci sınıf tarım arazisi niteliğindeki alanda çevre planı değişikliğine gidilmesine itiraz eden Tekirdağ Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Birinci derecedeki tarım alanını plastik sanayicilerinin oluşturacağı bir OSB’ye açmak Tekirdağ’a çok ciddi zararlar verecek” dedi.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Tekirdağ‘ın Ergene ilçesinde Ergene Havzası Koruma Alanı içerisinde yer alan ve mutlak korunması gereken birinci sınıf tarım arazisi niteliğindeki 2 milyon 743 bin metrekarelik alana yapılması planlanan Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çevre planı değişikliğine onay vermesine tepki gösterdi.

Akay “Bugün çevre il müdürlüğüne Tekirdağ Ergene sınırlarında yapılmak istenen, Ergene Havzası’nın hemen yanında Türkiye ve dünyada ilk örneği olacak. 200’ün üzerinde plastik sanayicilerinin bir araya geldiği birinci derece tarım toprakları üzerinde yapılması planlanan planlarda tarım alanı olan ve üzerinde iki defa yapılmaması için mahkeme kararı olan yeniden başlatılan süreç, 25 binlik ve 100 binlik planların askıya çıkarılması ve bu askıya itiraz etmek için buradayız. Bugün çevre il müdürlüğündeki askı panosuna itirazımızı yaptık. Tekirdağ’daki bütün hemşehrilerimizi bu itiraza katkı koymaya davet ediyoruz” dedi.

Akay, sözlerini şöyle sürdürdü Tekirdağ birinci sınıf tarım topraklarının bulunduğu alan. Tekirdağ aynı zamanda bir sanayi kendi. Planlardaki sanayi alanlarının haritaları ortada. Sanayi haritalarındaki OSB’ler ortada. Bunlarda sanayi planlarında yer varken birinci derecedeki tarım alanını plastik sanayicilerinin oluşturacağı bir OSB’ye açmak Tekirdağ’a çok ciddi zararlar verecek. Tekirdağ’ın havasına suyuna sahip çıkmak, İstanbul’un arka bahçesi olmaya doğru götürülen Tekirdağ’ın bu noktada hep beraber buna karşı çıkmasına ihtiyacımız var. Bizde buna itiraz etmek adına geldik itirazımı yaptık. Ergene Havzası’nın korunmasına kollanmasına İstanbul’un arka bahçesi olmasına ihtiyacı var. Bu plan 200 plastik sanayi tesisini birinci sınıf tarım arazisine koyma planıdır. Geri dönüşüm OSB’ler konusunda Tekirdağ adres gösterilmeye çalışılıyor. Tekirdağ’ın çevresine zarar verecek bu gibi tesisleri Tekirdağ’da istemediğimizi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak itiraz hakkımı kullandım. Biz PAKOP’un Tekirdağ sınırları içinde yapılmaması adına bütün siyasi partiler olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinde karar aldık. Tekirdağ’ın yerel siyasetçileri PAKOP’u istemediklerini bu kararla ilan etti. İnanıyorum ki bu itiraza herkes gidecektir tepkisini ortaya koyacaktır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL