GENEL

Bir araya geldiler, dışa bağımlılığı azaltacaklar

Bir araya geldiler, dışa bağımlılığı azaltacaklar

FERHAT AKGÜN

Trakya Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde Trakya Tohumcular Derneği’nin düzenlemiş olduğu ve Trakya bölgesinin tarım paydaşlarını ve tohumculuk sektörünü bir araya getiren toplantı büyük ilgi gördü.

 

 

 

İFTAR ÖNCESİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ BULUŞTU

İftar öncesi yapılan toplantıda Trakya bölgesinde geliştirilen ve Trakya Tohumcular Derneği üyelerinin üretim haklarına sahip olduğu hibrit ayçiçek tohum çeşitlerinin durumu, geçen sene yapılan çalışmalar ve önümüzdeki yıl yapılacak hedefler konusunda genel bilgiler verildi.

GENİŞ KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Toplantıya Tarımsal  Araştırmalar ve  Politikalar Müdürlüğü(TAGEM) Genel Müdür  Yardımcısı Dr.Yılmaz Boz, Tekirdağ Tarım İl Müdürü Oktay Öcal, Kırklareli Tarım İl Müdürü Mehmet Aksoy, Edirne İl Müdürü  Atilla Beyazıt , Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü(BÜGEM) Tohumluk Koordinatörü Levent Doğruyol , Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya Tarımsal Araştırma EnstitüsüDoç. Dr. Adnan Tülek , Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk ve Trakya Tohumcular Derneği üyesi hibrit Ayçiçek tohumu  üreten Sarı Tohumculuk, Trakya Tohum A.Ş, Tekcan Tohum  ve Birlik Tohum yetkilileri katıldı.

TOHUM ÜRETİCİLERİ SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Kapsamlı bir katılımla yapılan toplantıda Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Endüstri Bitkileri Bölüm Başkanı hibrit ayçiçek ıslahçısı İbrahim Yılmaz Türkiye’de ki ayçiçek tohumluğunun durumunu ve mevcut çeşitleri ile kendilerinin geliştirmiş olduğu çeşitler hakkında genel bir bilgi sunum gerçekleştirdi. Firmalar ayçiçek tohum çeşitlerini, yaptıkları faaliyetleri, hedefleri konusunda genel bir bilgilendirme yaptılar. Trakya Birlik Genel Müdürü sektörle ilgili ayçiçek bitkisinin önemini vurgularken  yağ sanayinin ülkemizdeki ve dünyadaki genel durumu hakkında bilgiler verdi. Hibritayçiçek tohumluğu ile ilgili çalışmalarını Trakya Birlik’in iştirak firması Birlik Tohum ile ilgili  yatırımları ve ar-ge çalışmaları hakkında genel bir bakış açısını ortaya koydu. Trakya’nın ortak girişimi olan Trakya Tohum A.Ş.’nin yetkilileri ülkemizdeki hibrit ayçiçeği tohumluğu konusunda problemini dile getirerek projenin  ülkemizde dışa bağımlı türlerin tohumluk çalışmaları üzerinde  çalışmalar başladıklarını açıkladı. Toplantıya katılım sağlayan Tarım il Müdürlüğü yetkilileri  yerli ve milli hibrit ayçiçeği  konusunda projeler yaptıklarını , bu sene çiftçiye verilen hibe tohum çeşitlerinin takip edileceğini ve önümüzdeki yılların açısından bu senenin önemini belirtip ülkemizde ve bölgemizde çeşitler konusunda sonraki dönemde de projeler yapacaklarını dile getirdiler.

MİLLİ TOHUMLAR İL VE İLÇELERDE DENENECEK

BÜGEM Tohumluk Koordinatörü Levent Doğruyol ülke genelinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün  geliştirmiş olduğu hibritayçiçek tohumlarıyla yaklaşık 10 ilde 65 ilçede tarım il ve ilçe müdürlüklerimizin vasıtasıyla  10-20 dekarlık alanlarda demonstrasyon çalışmaları başlattıklarını, önümüzdeki yıl  ülkemizde geliştirilen milli tohumluklara  proje bazında destek vereceklerini açıkladı. Toplantının ev sahiplerinden Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya bölgesinde tohumculuk sektöründe kümeleşme başlattıklarını, Trakya Tohum A.Ş  ve Trakya Tohumcular Derneği’nin çalışmalarıyla bölgemizde tohumculuğun bir sinerji kazandığını ve özellikle hibrit ayçiçeği konusunda yoğun çalışmalar yapıldığını belirtti. Trakya Kalkınma Ajansı’nın bölgemizdeki tüm tarım paydaşlarıyla yapılacak tüm çalışmalarda her zaman destek olacağı konusunda garanti olacaklarını söyledi. Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk çalışmaların sevindirici olduğunu böyle bir katılımcı grubunu toplamanın Trakya tohumculuğu açısından çok önemli olduğunu belirtti. Ülkemizin kanayan yarası olan yağlı tohum bitkilerinin tohumluk tedarik açığının  çiftçiden başlayarak firmasından bakanlığa  tüm tarım paydaşlarının mücadelesi ile yerli sermeyeli firmalarımızın desteklenerek dışa bağımlı olduğumuz hibritayçiçek ve diğer yağlı tohum türlerinde tohumluk açığının kapatacağını söyledi. Trakya bölgesi tohumcuları olarak destek veren Tekirdağ, Kırklareli, Edirne tarım il müdürlüklerine, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’de ki araştırmacılara ve Trakya Kalkınma Ajansına derneği adına  teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL