GENEL SAĞLIK SPOR

Bu iş kadına göre değil’ diyenlere inat başardı

Bu iş kadına göre değil’ diyenlere inat başardı

 FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da yaşayan 28 yaşındaki Bedriye Torunoğlu, çevresindekilerin “Bu iş kadına göre değil” itirazlarına rağmen girdiği vucut geliştirme sporunda kısa sürede Türkiye şampiyonluğu elde etti. Milli Takıma seçilmeyi başaran Torunoğlu’nun hedefi İspanya’da yapılacak yarışmada dünya şampiyonluğu elde etmek.

Trakya Üniversitesi beden Eğitimi Vucut Geliştirme Antrönürlüğü mezunu 28 yaşındaki Bedriye Torunoğlu,  Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu tarafından düzenlenen şampiyonada Türkiye şampiyonu olarak milli takıma seçildi. 7 yaşından beri sporla uğraşan Torunoğlu’nun hedefi mayıs 2022’de İspanya’da yapılan şampiyona da dünya şampiyonluğu elde etmek.

MİLLİ TAKIMA SEÇİLDİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

7 yaşında spora başladığını ifade eden Torunoğlu, “Tekirdağ’da 2013 yılından beri hizmet vermekteyim. Eğitmenlik yapıyorum, aynı zamanda kişisel yaşam koçluğu yapıyorum. Spora 7 yaşında jimnastik ile başladım 11 yaşıma kadar.  Sonra atletizmle devam ettim. Ailem sağolsunlar bu konuda beni sürekli desteklediler. Daha sonra akademiyle birlikte fitnısa merak sarmaya başladım. Akedemi okurken aynı zamanda yarışmalara katılmaya başladım. İlk yarışmaya 2013 yılında katıldım, Türkiye 2’nciliği aldım. 2019 senesinde mart ayında Türkiye 3’üncülüğünü, nisan ayında uluslararası bir platformda uluslar arası şampiyonluk ve şampiyonluğun şampiyonluğunu aldım. 2019’da Türkiye’de yapılan Dünya milli takım seçmelerinde Türkiye 3’üncülüğü aldım. Geçtiğimiz ay yapılan Türkiye müsabakasında Türkiye şampiyonluğunu aldım. Şimdi ülkemizi İspanya’da temsil edebilmek için milli takım ile gideceğim” dedi.

Torunoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gösterişli bir spor bedeninize para harcıyorsunuz. İster istemez görseliniz diğer insanlara göre daha göze batar oluyor. Bizim halkımızda ve ülkemizde bu gelişmiş olmadığı için tabiki de garipseniyor. Padyuma da biraz şaşalı kıyafet ve kostümlerle çıkıyoruz. Genelde insanlar bizim sürekli o şekilde gezdiğimizi zannediyorlar. Normal insanlar gibi giyinip normal insanlar gibi geziyoruz. Sadece müsabka hazırlık sürecimiz biraz farklı. Normal insanlardan biraz daha detaylı olmak zorunda kalıyoruz. Güzel bir şey aslında herkesin yapması gerekiyor. İnsanların vucuduna ve sağlığına yatırım yapabilmesi adına yapması gerekiyor. Bunu hayatına bir yaşam tarzı olarak sokması gerekiyor”

‘İNSANLAR BAYANLARIN YAPAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYOR’

Torunoğlu, “İlk önceleri bayan olduğunuz için ağırlıkları kaldıramayacağınızı, genelde ağırlıkların bayan için olmayacağını daha narin olduğunuzu düşünüyorlar. Kas anatomik bir şey belli bir yüke bir yerden sonra alışıyor. Tabi insaların bu şekilde yaklaşımı bilgisizlikten kaynaklanıyor. İster istemez bu tepkileri alıyorsunuz. Güçlendikçe daha da iyi hissediyorsunuz. Güçlü bir bayan olmak ve bunu bir yere taşımış olmak bir bayan için gurur verici. Bunun öncüsü olmak çok güzel bir şey oluyor. O yüzden bayanlar kesinlikle ve kesinlikle güçsüz olduğunu düşünmemeliler. Bu spora gerçekten tutunabilirler. İnanın vucutları geliştikçe, güçleri artıkça hayata daha güçlü bakacaklar. Hayata daha sıkı sıkı tutunacaklarına eminim.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL