GENEL

Bu köyde iletişim minareden sağlanıyor

Bu köyde iletişim minareden sağlanıyor

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde cep telefonun çekmediği için, köylüler cami minaresine çıkıp telefonla konuşuyor. Cep telefon şebekesinin olmadığı köyde yine köylüler, wifi üzerinden internete bağlanarak internet üzerinden aramalarını gerçekleştirebiliyor.

Şehir merkezine 45 Hayrabolu ilçesine de 25 kilometre mesafede bulunan ve 400 nüfuslu Emiryakup köyünde cep telefonu şebekesi çekmiyor. Telefonların çekmediği köyde, köylüler çareyi cami minaresine ve yüksek tepelere çıkarak buluyor. Cep telefonu şebekesinin olmadığı köyde yine köylüler evlerine çektirdiği kablolu internetten wifi aracılığı ile haberleşmelerini sağlamaya çalışıyor.

CEP TELEFONU ÇEKMİYOR AMA İNTERNETLERİ VAR

Muhtar Osman Uysal, “Telefonlarımızın çekmemesi bizim için başlı başına bir sorun. Çekmediği için hizmetlerde aksama oluyor. Köyümüzde 400 nüfus yaşıyor. Köyümüzde büyükbaş, küçükbaş hayvancılık yapılıyor. Bunlar yapılırken bunların pazarlanmasında haberleşme sağlanamıyor. Gelip alacak tüccarlar alamıyorlar. Bu telefonlar kurulduğundan beri bizde çekmiyor. Bu da büyük bir sorun. Muhtar olarak hizmetlerimde büyük bir aksama oluyor. Telefon şirketleri televizyon reklamlarında telefonlarının Türkiye’de yüzde 99’unda çektiğini söylüyor. Çekmeyen yüzde birlik bir alan varmış orası da bizim burası zannedersem. Telefonla iletişimimizi çok acil olduğu zaman minareden sağlıyoruz. Trakya’da böyle bir köyün olması enteresan. Evlerimizde wifi kullanıyoruz telefonla görüşmek için” dedi.

Köylü İsmail Yurttaş, “Bizde telefon konusunda mağduruz. Arandığımız zaman ulaşılamıyoruz. Konuşmak için minareye tepeye çıkmak zorunda kalıyoruz. İletişim kurmakta zorlanıyoruz. Bu konuda çok mağduruz” dedi.

Köylü Vehbi Erdoğdu, “Geçenlerde konuşmak için çatıya çıktım. Ayağım kırıldı. İki ay hastanede yatmak zorunda kaldım. Çok mağdur durumdayız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL