GENEL GÜNDEM

BURASI SURİYE DEĞİL ÇORLU

BURASI SURİYE DEĞİL ÇORLU

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Mektep Sokak ile Yel Değirmeni Sokak üzerinde bulunan bazı iş yerlerinin camlarında ‘Arapça’ yazılar vatandaşların tepkisine neden oluyor. Bu işyerlerinin denetlenip denetlenmediği, ruhsatlarının olup olmadığı merak uyandırıyor.

 

 

Çorlu’da birçok esnaf ve iş yeri kepenklerini kapatırken Suriyeli sığınmacılar iş yeri açmaya devam ediyor. Açtıkları işyerlerine de pervasızca ‘Arapça’ tabelalar asmaları vatandaşların tepkilerine neden oluyor.

 

 

Kemalettin Mahallesi Mektep Sokak ve Yel Değirmeni Sokak üzerinde son zamanlarda açılan Suriyelilere ait dükkanlar nedeni ile Çorlulu vatandaşlar, kimler tarafından izin verildiğini ve iş yeri açma ruhsatları olup olmadığını merak ediyor. Devrim’e açıklamada bulunan vatandaşlar, Çorlu’da birçok iş yeri kepenk kapatırken Suriyelilerin iş yeri açmasını merak ettiklerini dile getirdi.

 

Vatandaşlar, “Suriyelilerin açtığı birçok dükkanın oda kaydı ve iş yeri açma ruhsatı bulunuyor mu? Suriyeliler de bizim gibi iş yeri ruhsatı alıp, odalara kayıt yaptırıp vergi ödüyor mu? Bizimle aynı şartlarda dükkan açtıktan sonra rekabet edebiliriz. Şu anda dönerci, bakkal ve berber dükkanı açtılar. Yakın zamanda da daha çok açacak gibiler. Bunları kim nasıl denetliyor? Bizim vatandaşlarımız iş yerlerini kapatırken, Suriyeliler nasıl oluyor da iş yeri açıyor?” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

 

 

SURİYE DEĞİL ÇORLU

 

Özellikle de iş yerlerine yazdıkları Arapça yazılar nedeni ile Çorlu’da değil de sanki Suriye’de yaşıyormuş gibi hissettiklerini belirten vatandaşlar; “İş yerlerine yazdıkları Arapça yazılar nedeni ile sokak ve caddede yürürken sanki Suriye’de yaşıyormuşuz gibi hissediyoruz. Kendi memleketimizde yabancıymışız gibi hissediyoruz. Burası Çorlu mu? Türkiye Cumhuriyeti mi? Yoksa Suriye mi? Hiçbir yetkili bu durumu görmüyor mu? Nasıl oluyor da bunlara izin veriyorlar, bir anlam veremiyoruz” şeklinde konuştular.

 

Kaynak: Devrim Gazetesi

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL