GENEL GÜNDEM

BÜYÜK TEMİZLİK BAŞLADI

BÜYÜK TEMİZLİK BAŞLADI

FERHAT AKGÜN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Müsilaj’ Genelgesi kapsamında Tekirdağ’da deniz salyası temizliği başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Bununla enerji bile elde edilebilir diyorlar. Buda bilim insanlarının konusudur” dedi.

POMPALARLA TANKERLERE TOPLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘Marmara Denizi Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin 7 il valiliği ve belediye başkanlıkları, ilgili bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarına genelge gönderilmesi üzerine Marmara Denizi’nin Tekirdağ kıyılarında müsilaj temizliği başladı. Barbaros Balıkçı Barınaği’nda biriken deniz salyası deniz bariyeriyle Asyaport Limanı Acil müdahale ekibi tarafından kıyıya toplanan müsilaj pompalar vasıtasıyla tankerlere çekildi.

‘GÜBRE OLARAK KULLANABİLECEK’

Marmara’nın Müsilajdan kurtarılması için Barbaros Limanına salyaların çekildiği alanda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’da incelemelerde bulundu. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptığı açıklamada, “Çevre Bakanımız Sayın Murat Kurum’un yapmış olduğu açıklama ile bütün Türkiye’de özellikle Marmara Denizinin etrafında olan illerde, bir temizlik kampanyası var. Şuanda yoğun olarak Marmara Denizinde bu müsilajı görüyoruz. Müsilajın sebebi azot ve fosfor gazlarının artması. Tabi bilim insanları bunun sebebini araştırıyorlar. Şuan bizim daha çok müsilaj olarak gördüğümüz, deniz yüzeyinde görülen müsilajın ölüsü. Yani bunlar, deniz yüzeyine vurmuş kısmı. Tabi bunların temizlenmesi lazım. Çünkü balıkçılarımızı etkiliyor. Bunların hepsini temizleme gayreti içerisindeyiz. Marmara Denizinden etrafında bulunan illerde bu faaliyet 7-24 devam edecek. Bizde bugün burada başladık. Bu azot miktarı yüksek bir besin. Tabi belki bilim insanları bunu kararlaştıracak. Belki bunlar işlenmek suretiyle gübre olarak kullanılabilecek. Belki hayvan yemi yada balık yemi olarak kullanılabilecek. Tabi biz bilmiyoruz. Bizim şuanda yaptığımız şey, müsilajı ölüsünü deniz yüzeyinden toplayıp, bir alanda muhafaza etmektir, kurutmaktır. Bununla enerji bile elde edilebilir diyorlar. Buda bilim insanlarının konusudur” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL