GENEL

Büyükşehirden önce halk ekmeği hayata geçiriyor

Büyükşehirden önce halk ekmeği hayata geçiriyor

Tekirdağ’da vatandaşa uygun fiyata ekmek temin edilebilmesi için Tartışmalar sürerken, Çerkezköy belediye başkanı Vahap Akay’dan da bir açıklama geldi. Akay: Çerkezköy’de vatandaşa ucuz ve sağlıklı ekmek satılması amacıyla, Mayıs ayı Belediye Meclis Kararı ile Çerkezköy Halk Ekmek Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurulduğunu belirtti.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “2022 yılı içinde Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş. işletmesinin faaliyete geçmesini ve halk ekmek satışlarına başlanılmasını hedefliyoruz” dedi.

EKMEK FİYATLARI HIZLA ARTIYOR

Çerkezköy Belediye Meclisi’nde Mayıs ayı toplantısında 07.05.2021 tarih ve 38 sayılı olur yazısı ile hibe olarak alınan Çerkezköy Halk Ekmek Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kuruluş aşamalarının büyük ölçüde tamamlandığını belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Döviz kuruyla birlikte una gelen zamlar, raflardaki ekmeklere de yansıdı. Çerkezköy’de ekmek 1,5 TL’den 2,5 TL’ye çıktı. Kısa süre içinde bu fiyatın 3 – 3,5 TL civarına çıkacağı iddia ediliyor. Çerkezköy Belediyesi olarak Halk Ekmek A.Ş. ile birlikte vatandaşlarımızın daha ucuz ve sağlıklı ekmek tüketmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

HALK EKMEK TESİSLERİNİ YERİNDE İNCELEDİK

Kurulum işlemlerinin ardından Çerkezköy Belediyesi iştirak şirketi Halk Ekmek A.Ş.’nin 10 Haziran’da genel kurulunun yapıldığını sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Vahap Akay, “Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımızdan Cengiz Memiş ve Bulut Becerik’i şirketimize yönetici olarak seçtik. Süreç bizim için başladı. Uzun vadede Çerkezköy’e, bölgemize hizmet edecek bir halk ekmek fabrikasını kurup işletmek adına neler yapabileceğimizi iyice araştırdık. Arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’deki birçok halk ekmek tesisini yerinde görüp, inceledik. İstanbul Halk Ekmek A.Ş. ve Eskişehir Halk Ekmek A.Ş. başta olmak üzere, birçok belediye ve özel işletmelerin bu işi nasıl yaptıklarına dair bir araştırma içerisine girdik. Çalışmamız yaklaşık 4-5 aydır devam ediyor. Yerimizi de neredeyse tespit ettik” diye konuştu.

MALİYETLER NEREDEYSE 2 KAT ARTTI

Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş.’nin sermayesine dair çalışmaların da tamamlandığını sözlerine ekleyen Başkan Akay, “Şu an yatırım miktarı ile ilgili bir şey telaffuz etmek mümkün değil. Çerkezköy Halk Ekmek Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesi ise Haziran ayı meclis toplantısında alınan 04.06.2021 tarih ve 95 sayılı karar kapsamında 5 milyon TL olarak belirlendi. Hedefimiz o gün o rakamlardı. Ancak Türkiye son 1-2 ayda çok ciddi bir ekonomik dalgalanmanın içerisinde. Fiyatlar neredeyse iki katına ulaştı. Bizim fiyatlarımız da döviz kuruna bağlı maalesef. Buna göre de muhtemelen o telaffuz ettiğimiz rakamların iki mislini konuşuyoruz” açıklamalarında bulundu.

İŞE START VERME HAZIRLIĞINDAYIZ

Belediye Başkanı Vahap Akay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Artık işe start verme hazırlığındayız. Binamız iç dizaynı dahil olmak üzere hazırlıklarımızı, aklımızdakileri ortaya koyduk. Bundan sonra ihale süreçlerinin başlangıç aşamasındayız. İnşallah 2022 yılı içerisinde Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş. işletmesi ortaya çıkacak ve bu yıl içerisinde Halk Ekmek büfelerinden satışlar başlayacak. Bizim çıkış noktamız Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlarımızı ucuz ve sağlıklı ekmeğe kavuşturmak. Bu niyetle yola çıktık. Şu an yüzdesel bir şey söylemek çok zor. Piyasa koşulları zaten herhangi bir fiyatı telaffuz etmeyi çok mümkün kılmıyor. Ancak şuna emin olunuz ki Çerkezköy Halk Ekmek en ucuz ve sağlıklı şekilde piyasada yerini alacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL