GENEL

Çanakkale otobanı çiftçiyi mağdur etti

Çanakkale otobanı çiftçiyi mağdur etti

FERHAT AKGÜN

18 Mart’ta açılması planlanan Çanakkale-Malkara Otoban yolunun Tekirdağ sınırları içinde kalan kısmındaki viyadük çevresindeki su tahliye kanalları yetişmeyince köylülerin ekili dikili tarlalarını su ve çamur bastı. Zararlarının büyük olduğunu ifade eden köylüler şikayet etmelerine rağmen muhatap bulamadıklarını söyledi.

 

1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale-Malkara Otobanı 18 Mart tarihinde hizmete girecek. Otobanın Tekirdağ’ın Malkara ilçesi Çimendere köyü sınırları içerisinde yer alan viyadük inşaatının su tahliye kanalları tamamlanmayınca köylülerin tarlaları tepelerden gelen sel suları altında kaldı. Selle birlikte araziye gelen çamur Çimendere köylülerinin 200 dönümlük arazisine zarar verdi.

“ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR”

Çimendere Muhtarı Tolga Güngör, “Çiftçimiz şuanda mağdur. Köyümüzden geçen otobanın viyadüğü var maalesef. V kanalları şuanda yapım aşamasında. V kanallarını yapan taşeron firma kanalları tamamlamadı. Tam net değil ama 200 dönüm tarla su altında. Çamur yaptı, mil yaptı. Çiftçi tarlasına gübresini atamıyor, giremiyor. Aynı şekilde tarım arazilerine giden yollarımız kapalı. Geçen sene de bu aynı şeyler yaşandı. Muhatap bulamıyoruz. Çiftçimiz mağdur. Onlar bana geliyor ben de çalacak kapı bulamıyorum. Durumumuz bundan ibaret” dedi.

“MAHSULÜMÜZÜN TAMAMI ZARAR GÖRDÜ”

Çiftçi Aydın Bilen, “Mahsulümüzün tamamı zarar gördü. Geçen sene de aradık bu sene de aradık sadece jandarma geldi. Şuanda muhtarımız yardımcı oldu ama muhatap bulamıyoruz. Onların da işi bitti gitti. Başvurmadığımız yer kalmadı. Ortam berbat. Firmalar bize yardım yardımcı olmadı” dedi.

“MUHATTAP BULAMIYORUZ”

Çiftçi Mustafa Özcan, “Araziler bu yıl çamur altında kaldı. Geçen yıl da aynı şeyler yaşandı. Geçen yıl firma kabul etmişlerdi yapacağız demişlerdi ama sözlerini tutmadılar. Tekrar aynı mağduriyeti yaşadık. Şuanda yapılması gerekenleri yapmıyorlar. Muhatap yine bulamıyoruz. Bu işin çözüme ermesi gerekiyor. Yerlerimizi zamanında süremedik, ekilen yerler de su altında kaldı. Hiçbir mahsul şuanda alamayacağız. Bu yılımızı biz kaybettik. Geçen yıl da söz verildiği halde bu yıl tekrardan bizim zararımız karşılanmadı. Muhatap bulamıyoruz. Bu işin seneye de ne olacağı bilinmiyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL