EKONOMİ GENEL

Çeşitli krizler gördük son kriz hiçbirine benzemiyor

Çeşitli krizler gördük son kriz hiçbirine benzemiyor

FERHAT AKGÜN

Küçük esnafın sattığı malları yerine koyamadığını söyleyen Tekirdağlı Baharatçı Eyüp Ataman, “Çeşitli krizler gördük. Türkiye’nin süreci içerisinde 2001 krizlerini, develüasyonları, 12 eylülleri herşeyi ama bu son kriz hiçbirine benzemiyor” dedi.

 

Tekirdağ’ın Merkez Süleymanpaşa ilçesinde Tarihi Bedesten içerisinde 30 yıldır baharatçılık yapan 60 yaşındaki Eyüp Ataman, esnafın üst üste gelen zamlar nedeniyle zor durumda kaldığını kaydetti.

‘2 AY ÖNCE 50 LİRA OLAN ÇEKİLMİŞ KURU KAHVE ŞUANDA 200 LİRALARA DAYANDI’

Ataman, “Yaşım 60, ilkokul 4’ten beri ticaretle uğraşıyorum. Yüksekokul mezunuyum. 30 küsür yıldır baharat işi ile iştigal ediyorum. Çeşitli krizler gördük Türkiye’nin süreci içerisinde 2001 krizlerini, develüasyonları, 12 eylülleri, herşeyi ama bu son kriz hiçbirine benzemiyor. Bir zam gelirdi, bir iki gün sürerdi, belli mallara gelirdi. Firmalardan her Allah’ın günü mail ve mesaj geliyor. Bir de bizim sattığımız sektör mallarını yüzde 60, 70’i ithal. Dolarla ya da euro ile geliyor, bunlar da fiyat veremiyor. Bazı ithalatçılar telefonlara cevap vermiyor. 2 ay önce 50 lira olan çekilmiş kuru kahve şuanda 200 liralara dayandı.  Ama bugünkü dolar artışı ile ne olacağı belli değil” dedi.

‘SATTIĞIMIZ MALLARIN YERİNE KOYAMIYORUZ’

Ataman sözlerini şöyle sürdürdü: “İthala dayalı sattığımız malların yerine koyamıyoruz. Bizim küçük esnaf sermeyemizle 10 birim mal alabiliyorsak bugün 3 birim mal alamıyoruz. İnsanlar 5 liralık 10 liralık mal istiyor. Malın kilosu olmuş 150, 200 lira. 17 liraya yaptırdığımız baskılı poşet 60 lira olmuş. İçine malzeme koyduğumuz naylon torbanın tanesi bir lira. Beş liralık satışta müşteriye hürmetten bir şey diyemiyoruz. Biz memnun değiliz. Masraflarımız, kiralarımız, vergiler, elektrik artıyor. Fiyatların artması bizim aleyhimize. Bizde bir maldan 10 kilo, 20 kilo bulunur, bittimi tekrar yazarız. Nasıl çıkacağız bu işin sonu ne olacak bilemiyoruz. Esnaf çok zor durumda”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL