GENEL GÜNDEM

CHP’Lİ BELEDİYENİN RESTORE ETTİĞİ CAMİ AÇILDI

CHP’Lİ BELEDİYENİN RESTORE ETTİĞİ CAMİ AÇILDI

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen 600 yıllık Melen Camisi’nin açılışına katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, “Ayasofya cami ibadete açıldı tekrar ama Ayasofya açılmadan önce Ayasofya’nın açılmasına da vesile olan adımlardan birisi bu caminin inşaası. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal harbimizin askerlerini bu toprakları vatan kılmak için bütün herkesi rahmetle yad ediyorum” dedi.

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından restoren edilen Şarköy İlçesi Güzelköy Mahallesi’ndeki 600 yıllık tarihi cami törenle hizmete açıldı. Caminin açılışı Cuma namazının kılınmasının ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından yapıldı.

BELEDİYE BAŞKANI MUHTARDAN CAMİ CEMAATİNİ ARTIRMASINI İSTEDİ

Açılışta konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Burasını şimdi bu bölgeyi kırsal turizme ve inanç turizminin merkezi yapmış olursak büyük bir görevi yerine getirmiş oluruz. Sayın muhtarım bu camiyi yaptık. 11 ay boyunca her Cuma namazı sabahı buraya geleceğim. Muhtarım her sabah namazında 20 kişi istiyorum. Eğer cemaat sayısı 50’ye çıkarsa istediğin asfalt yolu yapacağım” dedi.

TRAKYA’DAKİ İLK OSMANLI ESERLERİNDEN BİRİSİ

Açılışı yapılan caminin Rumeli’deki ilk Osmanlı eserlerinden birisi olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Şentop, “1357 yılında Süleymanpaşa babası Orhan Gazi’nin talimatı ile bu yakaya yani Balıkesir civarından Gelibolu’ya çıkmak için talimat alıyor, çalışmaları başlatıyorlar. Tabi denizi nasıl geçecekler, o günün şartlarında bugün ki imkanlar yok. Sal yapıyorlar ve o küçük sallarla keşif için gidip gelenler oluyor. Daha sonra Süleymanpaşa önderliğinde yaklaşık 80 kişilik bir grupla geçiyorlar Gelibolu tarafına ve o kaleyi fetih ediyorlar ve yavaş yavaş o bölgenin ve Rumeli’nin fethi başlıyor. Dolayısıyla bu fethettikleri yerlerde de kendi kültürümüzün, medeniyetimizin, dünya görüşümüzün eserlerini ve işaretlerini bırakıyorlar. Bu sebeple sadece bir cami olması hasebiyle sadece bir tarihi eser olması hasebiyle değil, Trakya’da Rumeli’de bizim ilk başlangıç eserlerimizden biri olması hasebiyle buranın ayrı bir sembolik önemi var” dedi.

ATATÜRK’E YAD ETTİ

Konuşmasında Atatürk’ü de yad eden Şentop, “Ayasofya cami ibadete açıldı tekrar ama Ayasofya açılmadan önce Ayasofya’nın açılmasına da vesile olan adımlardan birisi bu caminin inşaası. Ben bütün ecdadımızın başla Süleymanpaşa olmak üzere Trakya’nın fethinde büyük emekleri olan Murathüdavengidar’ı şehitlerimizi gazilerimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal harbimizin askerlerini bu toprakları vatan kılmak için bütün herkesi rahmetle yad ediyorum” şeklinde konuştu” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL