EKONOMİ GENEL

Çiftçi: devalüasyon gibi bir şey oldu

Çiftçi: devalüasyon gibi bir şey oldu

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da 11’incisi düzenlenen tarım fuarına çiftçiler ilgi göstermedi. Fuarı gezmeye gelen bir çiftçi, “Bu sene herşey çok pahalandı. Aşırı şekilde pahalandı. Yüzde yüz pahalandı. Devalüasyon gibi bir şey oldu. Geçen sene aldığımız 200 bin TL’lik mal bu sene 300 bin TL oldu” dedi.

 

DLG Fuarcılık tarafından bu yıl 11’incisi Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi Karaevli Mahallesi’nde yapılan Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar 4 Eylüle kadar açık kalacak. Tekirdağ Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak DLG Fuarcılık Genel Müdürü Onur Kiraz AKP Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül ve İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan da katıldı.

Çiftçi İsmail Kaplan, “Bu sene herşey çok pahalandı. Aşırı şekilde pahalandı. Yüzde yüz pahalandı. Devalüasyon gibi bir şey oldu. Geçen sene aldığımız 200 bin TL’lik mal bu sene 300 bin TL oldu. O yüzden milletin alım gücü biraz eridi. Milletin mahsulü de para yapmıyor. Gübre fiyatları ilaç fiyatlar…Geçen sene 80 TL’ye aldığım kiraz ilacına bu sene 200 TL diyorlar. Alım gücü de böyle erdi” dedi.

Kadın çiftçi Ayşe Menekşe, “Maliyetler çok pahalı. Mazot fiyatları çok pahalı, mazot fiyatları çok pahalı. Dışardan ilaç getirtiyoruz ilaç fiyatları çok pahalı. Gübre fiyatları hepsi pahalı. Bize ucundan çok az bir şey kalıyor. Maliyetine çalışıyoruz. Çiftçiler olarak kendimizi yıpratıyoruz” dedi.

Mehmet Kiraz isimli emekli çiftçi, “Pahalılık canımızı yakıyor. Bizler emekli insanlarız. Alım gücümüz düştü. Buraya belki ucuza evimde kullanacağım gıda maddeleri alırım diye geldim. Sanayi makineleri alacak gücüm yok. Bize göre de bir şey yokmuş. Yine de düzenleyenlerin ellerine sağlık” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL