GENEL

Dere simsiyah akmaya başladı

Dere simsiyah akmaya başladı

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinden geçen Kamaradere, renk değiştirdi. Yağmur yağışı öncesi bölgedeki fabrikaların atıklarını dereye saldığı tahmin ediliyor.

 

 

Çevreciler ve vatandaşlar deredeki renk değişimi ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayette bulundular. Siyah renkte akan dere, Marmara Denizi’ne dökülüyor. Dere, çevresinde yoğun bir koku da olduğu belirtildi.

Marmarereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Atilla Olgaç, derede geçtiğimiz yıllarda da benzer görüntülerin yaşandığını belirterek; “Burada gördüğünüz çevre felaketi. Bütün isteğimiz bu atıkları atan kişilerin yargı önüne çıkarılması. Halk sağlığı ile bu kadar oynanması hiç iyi bir şey değil. Bizim ilçemiz zaten turizm ve tarım kentidir. Bunu korumaya çalışıyoruz. Bölgedeki fabrikaların yağmur yağmadan önce atıklarını saldıklarını tahmin ediyoruz” dedi.

Kamaradere deresinde daha önce de benzer görüntüler yaşanmıştı ve bölgedeki bir fabrikaya ceza kesilmişti. Mevcuttaki fabrikalarda denetimsizlik devam ederken, Islah OSB’nin genişlemesi ve yeni fabrika alanları oluşturulmasının ise bölgedeki kirliliği daha fazla artıracağı öngörülüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün derede inceleme başlatacağı öğrenildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL