Devletin verdiği gübreyi satan muhtar kendini böyle savundu

Devletin verdiği gübreyi satan muhtar kendini böyle savundu

12 Nisan 2022 13:30
Devletin verdiği gübreyi satan muhtar kendini böyle savundu
0

BEĞENDİM


FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde mera ıslahı için verilen 10 ton gübreyi muhtarın köylüye para karşılığında sattığı iddiası ile adli ve idari soruşturma başlatıldı. Gübreleri satmadığını iddia eden Kılıçlar Köyü Muhtarı Şaban Yavuz, ise kendisine kumpas kurulduğunu söyledi.

 

 

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesi Kılıçlar köyüne Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından mera ıslahı için verilen 10 ton gübrenin köy muhtarı Kılıçlar Köyü Muhtarı Şaban Yavuz, tarafından köylüye para karşılığında satıldığı gerekçesi ile adli ve idari soruşturma başlatıldı. Jandarma ekipleri köye gelerek şikayetçilerin ifadesini aldı.

‘BANA DÜZENLENEN BİR KUMPASTIR’

Gübreyi sattığı iddiasını yalanlayan Kılıçlar Köyü Muhtarı Şaban Yavuz, “Kesinlikle öyle bir şey yok. İl tarımın köyümüze yolladığı 9 bin 700 kiloluk gübreyi aşağı yukarı 6 tonunu kendi merama attım. Meram küçük olduğu için 3 tonunu Büyükkarakarlı merasına attık. Bir azamın gözetiminde ona da ben yolladım. Büyükkarakarlı’ya gübreleri meraya atılmak için yolladım. Muhtarında da rica ettim. Muhtarı ‘olur abi bize gübre gelemedi’ dedi. Başka bilgim yok. Metin Köse arkadaşımızı görevlendirdim. Yağmurlardan dolayı gübreyi atamadık. Atacağımız gün bana düzenlenen bir kumpastır. Hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Para alış verişi yok.

Muhtardan şikayetçi olan köylü Muhammet Özcan, “Devletimizin bize, hayvancıya mera ıslahı için verdiği gübrenin akıbetini satıldığını öğrendik, bunun arkasında durduk. Başardığımızı sanıyorum. Arazide biz çalışıyorduk. Meralara gübre atıldığını öğrendik. Soruşturduk gübrelerin bir miktarının meralara atıldığını geri kalanının da satıldığını öğrendik” dedi.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA AÇILDI

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay , “Mera ıslahı için köye verdiğimiz yaklaşık 10 yon gübrenin muhtar tarafından satıldığı yönünde şikayetler oldu. Bunun üzerine sayın valimizin talimatı ile idari soruşturma başlattık. Ayrıca Hayrabolu Cumhuriyet Başsavcılığı da adli bir soruşturma başlattı” diye konuştu.

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.