GENEL GÜNDEM

EĞİTİMDEKİ ACI TABLOYU AÇIKLADI

EĞİTİMDEKİ ACI TABLOYU AÇIKLADI

 

 

 

İYİ Parti İl Başkanlığı Eğitim Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Muzaffer Doğan, “Türkiye’de öğretmen açığı 117 bin 403, ataması yapılmayan öğretmen sayısı 438 bindir. Son 17 yılda KPSS’ye giren her 100 öğretmenden sadece 17’sinin ataması yapılmış, geriye kalan yüzde 83 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır” dedi.

 

 

ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞER ÇOCUKLARIMIZA VERDİĞİMİZ KIYMETTİR

 

 

İYİ Parti İl Başkanlığı Eğitim Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Muzaffer Doğan, “Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.’ diyerek öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu bizlere hatırlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi koruyup yüceltecek nesiller yetiştiren değerli öğretmenlerimizin üstün çaba ve gayretleri ile gelecekten hiçbir kaygımız ve endişemiz yoktur. Yine büyük Atatürk ün ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer üyeleridir’. Diyerek Öğretmene verilen önemi net biçimde vurgulamıştır” dedi.

 

 

ÖĞRETMENLER TOPLUMDA İTİBARSIZLAŞTIRILMAYA MARUZ BIRAKILDI

 

 

Öğretmenlerin yıllara haksız ithamlara maruz kaldığını ifade eden Doğan, “Değerli öğretmenlerimiz yıllardır toplumda itibarsızlaştırılmaya maruz bırakıldı. Öğrenci ve veli şiddetine maruz kaldı. Suçsuz yere şikâyet edildi. Öğretmeni koruması gereken bakanlığın öğretmeni haksız yere sürekli olarak eleştirdi. Fikir ve düşünce farklılığın nedeniyle fişlendin. Yöneticilik hakkın elinden alındı, alın terin, emeğin çalındı. Atanmak için seni birilerine mahkûm ettiler. Ekonomik olarak çöktün. Enflasyon karşısında ezildin. Kimi zaman güvercine benzettiler. Kimi zaman mobbinge maruz kaldın. Sürekli eğitim sistemi değişti, yandaşlığın ve liyakatsızlığın faturası sana kesildi. Siyasal kadrolaşma yüzünden hak ettiğin değeri bulamadın” diye konuştu.

 

 

EĞİTİMCİLER EKONOMİK KRİZDEN ETKİLENDİ

 

 

Sözleşmeli öğretmenliğin bir facia olduğunu aktaran Doğan, “Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre resmi öğretmen açığı 117 bin 403, ataması yapılmayan öğretmen sayısı 438 bindir. Son 17 yılda KPSS’ye giren her 100 öğretmenden sadece 17’sinin ataması yapılmış, geriye kalan % 83 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Bugüne kadar ataması yapılmadığı için farklı işler yapmak zorunda kalan öğretmenlerimiz iş cinayetlerinde hayatını yitirmiş, 53 işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için yaşamına son vermiştir.  MEB, öğretmen açıklarını kapatmak yerine sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamını yaygınlaştırarak eğitimde güvencesiz istihdamın kapılarını ardına kadar açmayı hedeflemektedir. Güvencesiz çalışma kadın çalışanların çalışma koşullarını daha da olumsuz etkilemekte sözleşmeli, ücretli çalışan kadınlar mobbinge daha fazla maruz kalmakta, mazerete dayalı tayin hakkı, doğum izni ve süt izni hakkı konusunda da ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. İYİ Parti olarak gerek yaşanan ekonomik kriz nedeniyle eğitimcilerin emeğinin değersizleştirilmesine, gerekse öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” sözlerini ifade etti.

 

 

Doğan, “Yapılacak ilk seçimde oluşacak İYİ parti iktidarında Eğitim ve her alanda Büyük Atatürk’ün hedef gösterdiği gibi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırılacaktır. Sonuç olarak, Bu 24 Kasım da Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görevleri başında şehit edilen ve ebediyete uğurladığımız tüm öğretmenlerin manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, yetişmemizde emeği geçen, eğitim meşalesinin sürekli yanmasını sağlayan fedakâr eğitimcileri rahmetle anıyorum. Görevi başında bulunan arkadaşlarıma sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” diye sözlerini tamamladı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL