Elektrik faturası ikiye katlanan esnaf: Tamamen dede mesleğimizden vazgeçeceğiz

Elektrik faturası ikiye katlanan esnaf: Tamamen dede mesleğimizden vazgeçeceğiz

7 Şubat 2022 17:21
Elektrik faturası ikiye katlanan esnaf: Tamamen dede mesleğimizden vazgeçeceğiz
0

BEĞENDİM


FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da 22 bin 500 lira elektrik faturası gelen Tekirdağlı Restoran sahibi esnaf Volkan Nallar, “Geçen ay 11 bin gelen elektrik faturası bu ay 22 bin 500 gelince şok olduk. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi biz de esnaf olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Çorba dükkanı çalıştırarak bu elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğimizi düşünmeye başladık. Ben işyeri sahibi olmama rağmen, ya şubeleri küçülteceğiz, ya vardiyaları düşüreceğiz ya tamamen dede mesleği olan mesleğimizden vazgeçeceğiz” dedi.

 

‘KARŞIMIZDAKİ KURUM İNANILMAZ DERECEDE ACIMASIZ’

Geçen aya göre elektrik faturası ikiye katlanan Tekirdağ Tekirdağlı Restoran sahibi esnaf Volkan Nallar, tepkilerini dile getirdi.

Esnaf olarak ikiye katlanan faturalar karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade eden Nallar, “Tek katlı küçük bir işletmemiz var. Geçen ay 11 bin gelen elektrik faturası bu ay 22 bin 500 gelince şok olduk. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi biz de esnaf olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Çorba dükkanı çalıştırarak bu elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğimizi düşünmeye başladık. Bizim için büyük bir sıkıntı. Karşımızdaki kurum inanılmaz derecede acımasız. Faturayı ödeyememe gibi bir durumda kesme parası, açma parası, avukatlık parası, haciz işlemleri başlıyor. Ülkenin pahalılıkla mücadele ettiği bir dönemde elektriğe zam yapılması inanılmaz çok kötü bir durum. Yetkililerin buna bir dur demesi lazım. İşletmem gece 04:00’a kadar açık. Bu gidişle gece vardiyasını kapatmayı düşünüyorum. Gece vardiyasını kapatma durumunda mecburen 4-5 arkadaşımızla yollarımızı ayırmak durumda kalacağız. Yine işsizler ordusuna 5 kişi daha katılmış olacak. Bence biran önce önlem almaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘SÜREKLİ MENÜLERDE FİYAT DEĞİŞTİRİYORUZ’

Mangal kömürüne dahi zam geldiğini belirten Nallar, “Doğalgazımız da bu ay yüksek geldi. Diğer bütün ürün ve kalemlerimize inanılmaz şekilde zam geldi. Kıyma en basiti 100 lira oldu. Bir dahaki ay 120 lira olacak deniyor. Köfte satıyoruz. Köfteyi kaça satacağımızı şaşırdık. Sürekli menülerde fiyat değiştiriyoruz. Sakat, bakliyat aldı başını gidiyor. Mangal kömürüne bile çok ciddi zamlar gelmeye başladı. Ben işyeri sahibi olmama rağmen, ya şubeleri küçülteceğiz, ya vardiyaları düşüreceğiz ya tamamen dede mesleği olan mesleğimizden vazgeçeceğiz. Bir yazıhanemizde oturup araba mı alıp satarız, ne yapacağımızı bizde bilmiyoruz” diye konuştu.

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.