GENEL GÜNDEM

GAZİ MAAŞLARININ KESİLMESİNE TEPKİ

GAZİ MAAŞLARININ KESİLMESİNE TEPKİ

 

 

SGK, çalışabilir durumda olan ‘gazi’ unvanına sahip kişilerin erken emeklilik hakkını kaldırırken, 2013-2016 arasında emekli olan 377 kişinin de maaşını kesti.

 

Operasyonlarda yaralanıp “gazi” unvanı olanlardan çalışabilir durumda olanlar, devlet kurumlarında “engelli” statüsünde çalışabiliyor. “Malul gaziler”, engelli yurttaşlara sağlanan erken emeklilik hakkından da yararlanıyordu. Bu yolla “gazi” olanlar, 3 bin 600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresiyle emekli olabiliyordu.   Bu hak AK Parti tarafından kaldırılırken, daha önce maaş bağlanan 377 kişiye kötü haber geldi.

 

“Gaziler”, 2013-2016 yılları arasında SGK’ye yapılan başvuruların kabul edildiğini ve emekli aylığı almaya başladıklarını, ancak 17 Aralık’ta kendilerine bu emeklilik işlemlerinin “sehven” yapıldığı gerekçesiyle maaşlarının kesildiğini belirtti. Duruma tepki gösteren Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Tekirdağ İl Temsilcisi Deniz Uygun, 2013’te yaşadıkları hak kayıpları için yasal düzenleme beklerken kazanılmış haklarının kaybedilmesinden şaşkınlık duyduklarını belirtti.

 

Uygun, “2013 yılında çıkarılan 6495 sayılı torba kanunun 80. maddesi uyarınca, Gazilerimizin Askerlik yada Gazilik öncesi sigorta prim ödemeleri silinmiş ve engelli olarak işe giren Gazilerimizin emeklilik hakları elinden alınmış olup, Gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun 60’lı yaşlarına bırakılmıştır. 2013 yılından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik için müracaat eden 377 Gazimiz emekli edilerek maaşa bağlanmış,17 Aralık 2019 tarihinde (dün) “Sehven Emekli” edildiği söylenilerek Maaşları kesilmiştir. Sehven emekli edildiği söylenen Gazilerimizin emekli maaşları kesildiği gibi yeniden işlerine dönemeyecekleri için istihdam hakları da ellerinden alınmış oldu. Emeklilik hakları elinden alınan Gaziler , sorunların çözümü için beklerken bu durum infial yaratmıştır. Sosyal güvenlik kurumu, bu kapsamda emekli olan gazilere, geriye dönük yersiz ve haksız ödemeden dolayı borç çıkarmamış, sorunu kendince çözmüş, ancak gazilerin sonrasında yaşayacağı sorunları hiç dikkate almamıştır. Bu konunun çözüme kavuşana kadar takipçisi olacağımızı, kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL