GENEL SİYASET SON DAKİKA

Gelecek Partili Rota’dan pandora papers açıklaması

Gelecek Partili Rota’dan pandora papers açıklaması

FERHAT AKGÜN

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, “AK Parti iktidarı devredene kadar bunların üzerinde herhangi bir soruşturma yapamayacağının farkındayız. Ama bu demek değilki böyle kalacak. Ondan sonraki dönemde bunlar çok ciddi bir soruşturmaya uğrayacak. Genel başkanımızın partiden ayrılışını tetikleyen konularda bunlardı” dedi.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Tekirdağ il başkanlığını ziyaret etti. Burada İl Başkanı Recep Nişancı’dan parti çalışmaları hakkında bilgi alan Rota, kamuoyuna sızan Pandora Papers belgeleri hakkında açıklama yaptı.

Rota, “Bu tür sızıntılar dünyada artık para trafiğinin gizlemeyecek bir şekilde şeffaf bir şekilde dolaştığını ortaya koyuyor. Hiçbir gizli para, hiçbir rüşvet hiçbir kara para artık gizli kalamıyor. Artık bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Ben bu belgelerin çok bilinçli olarak sızdırıldığını düşünüyorum. Birçok devlet başkanı, birçok siyasi birçok futbolcu, yani birçok ismini bildiğimiz insanın isimleri burada geçti. Burada şuana kadar Türkiye’den tek bir isim basına düştü” dedi.

Rota, “Bu şunu gösteriyor aslında: Türkiye’de devlete iş yapmış müteahitler, işadamlarının bir kısım kaynakları yurt dışına çıkardığı ve buradan da büyük bağışlar yaptığı görülüyor. Şöyle bir şey söylemek gerek: yurtdışında hiçbir hesap açmakta bir sorun yok, bizim ‘offshore’ diye nitelendirdiğimiz yurt dışında vergi cenneti kuruluşlarda hesap açıpta ondan sorna oradan çok yüklü bağışlar yapılması aslında çok şüphe çekici bir konu. Bunların mutlaka açılığa kavuşturulması lazım. Ama şunu biliyoruz AK Parti iktidarı devredene kadar bunların üzerinde herhangi bir soruşturma yapamayacağının farkındayız. Ama bu demek değilki böyle kalacak. Ondan sonraki dönemde bunlar çok ciddi bir soruşturmaya uğrayacak. Bağışların kime yapıldığı hangi şartlar karşılığında yapıldığının ortaya çıkarılacağını düşünüyorum” dedi.

Rota sözlerini söyle sürdürdü: “Şunu ileve etmek lazım. Bizim parti programımızda özellikle kara parayla müadelede, siyasi ahlak ve siyasetin finansmanı ile ilgili çok net bazı söylemler var. Genel başkanımızın partiden ayrılışını tetikleyen konularda bunlardı. Dolayısıyla parti programımıza uygun olarak bu tür yurt dışında çıkmış özellikle yasadışı olan kaynakların peşine düşeceğiz”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL