“2019 YILINDA 45 MİLYON TL’LİK YATIRIMLARLA GELİYOR”

“2019 YILINDA 45 MİLYON TL’LİK YATIRIMLARLA GELİYOR”
Marmaraereğlisi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı ikinci birleşimi Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda; 45 milyon TL olan 2019 yılı belediye bütçesi onaylandı.VATANDAŞLARDAN...

Marmaraereğlisi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı ikinci birleşimi Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda; 45 milyon TL olan 2019 yılı belediye bütçesi onaylandı.

VATANDAŞLARDAN AK PARTİ GRUBUNA TEPKİ

Meclisi takip eden vatandaşlar; “AK Parti Grubu gözünü engellilere, yaşlılara ve çocuklara ayrılan bütçeye dikti. Utanmazlar. “diyerek tepki gösterdiler.

MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ BÜTÇESİNE AK PARTİ’DEN RET

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle kurulan Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesine AK Parti Grubu’nun ret vermesi dikkat çekti. Daha önce 2019 bütçesine ret veren CHP’li iki meclis üyesi bu kez kabul oyu verdi ve 6 ret oyuna karşı 8 kabul oyuyla bütçe kabul edildi. AK Parti Grubu’nun engelliler, yaşlılar ve çocuklar için bütçesi kullanılan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü başta olmak üzere önemli birimlerin bütçesinin düşürülmesi yönünde verdiği teklifler tepki çekti. Vatandaşların en önemli ihtiyaçlarının karşılanacağı birimlerin bütçesinin azaltılmasına yönelik talepler hizmetlerin engellenmeye çalışıldığını açıkça gösterdi.

BÜTÇE ENFLASYON ORANININ ALTINDA PLANLANDI

2019 yılı bütçesinin enflasyon oranının altında planlandığını belirten Başkan Uyan; “2018 yılında 40 milyon TL olan belediye bütçemiz bu yıl 45 milyon TL olarak bürokratlarımızca planlandı. Bütçede birimlere göre bütçe ayarlanmış, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum gözetilerek tasarruf tedbirlerine uygun hareket edilmiştir. Bütçe planlanırken yüzde 17 civarı olan yıllık enflasyona rağmen yüzde 11,5 artış ile 40 milyon TL’den 45 milyon TL’ye çıkarılmıştır. 2018 yılı bütçesi de yüzde 95 oranında gerçekleşmiştir. Bütçe görüşmelerinde yüzde 11,5 artış planlanırken, AK Parti grubunu temsilen yeni seçilen komisyon üyesi bütçe denkliğini de bozarak bilinçsizce teklifler vererek bazı birimlerin bütçelerini azaltmak istemiştir. “diye konuştu.

AK PARTİ GRUBUNDAN HİZMETLERİ ENGELLEMEYE YÖNELİK TALEPLER

AK Parti grubunun fikirlerini kimden aldığı vatandaşlar arasında merak konusu uyandırdı. Vatandaşlarının en önemli ihtiyaçlarının karşılanacağı birimlerin bütçelerinin düşürülmeye çalışılmasına tepki gösteren vatandaşlar; “Belediye bütçesinin en önemli birimlerinde AK Parti grubu kısıtlama istiyor. Bu talep açıkça vatandaşın hizmet almasını engellemeye yöneliktir.“dediler.

Bütçesi düşürülmek istenen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü birimine değinen Başkan Uyan; “İlçemizde ikamet eden 292 engelli vatandaşımızın ihtiyaçlarının karşılanmasında belediyemiz önemli rol üstlenmektedir. Engelli bireylerimizin tüm ihtiyaçları engelli koordinasyon birimizce engelli araçlarımızla karşılanmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza akülü tekerlekli sandalye, manuel sandalye, hasta nakil araçlarıyla hastanelere nakilleri, sosyal hayata katılabilmeleri amacıyla sinema vb. etkinliklere ulaşımları Kültür ve Sosyal İşler Birimimizce sağlanmaktadır. Ayrıca ilçemizde bulunan yaşlı vatandaşlarımıza hasta nakil araçlarımızla hizmet verilmektedir. Gençlik merkezimizde yaklaşık 250 kursiyerimiz ve 400’ü aşkın sporcumuz Kültür ve Sosyal İşler birimimiz aracılığıyla eğitim almaktadır. Tüm bu hizmetlerimiz Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bütçemizle sağlanmaktadır. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçemiz bu hizmetler göz önünde bulundurularak bütçesi 1 milyon 183 bin TL olarak planlanmıştır.”diye konuştu.

ENGELLİLERİN VE ÇOCUKLARIN BÜTÇESİNİ KISITLAMAK İSTEDİLER

AK Parti grubu Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesine 90 bin TL teklif etmesine tepki gösteren vatandaşlar; “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ilçemizdeki yaşlı, engelli bireylere ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hizmet ediyor. 1 milyon 183 bin TL olarak planlanan bütçeye engellilere ve çocuklara en çok sahip çıktıklarını söyleyenler 90 bin TL teklif ediyorlar. 90 bin TL bütçe ile ancak iki eğitmen istihdam edilebilir. Bizim engelli vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz hizmet almasın mı? “dediler.

MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ BÜTÇESİNE AK PARTİ’DEN RET

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile tüm belediyelerde kurulan Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün belediye tarafından kurularak bütçesine Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın teklifiyle özel kalem bütçesinden 302 bin TL bütçe ödeneği konuldu.  CHP’li meclis üyeleri bu ödeneği kabul ederken AK Parti grubu meclis üyelerinin Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesini reddetmesi meclisteki herkesin tepkisine neden oldu. Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün bütçesine AK Parti grubunun ret vermesine anlam veremediklerini dile getiren vatandaşlar; “Cumhurbaşkanımızın isteğiyle tüm belediyelerde oluşturulan Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesine AK Parti grubu ret verdi. Çok ilginç bir durum, parti politikasıyla da çelişen bir olay. “şeklinde konuştular.

En önemli müdürlüklerden biri olan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bütçesi 1.512 bin TL olarak belirlenmişti. Bütçeye AK Parti Grubu 72 bin TL ödenek konulmasını teklif etmesi tartışma yarattı. Oysa belediyenin en önemli birimlerinde olan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü birimi bütçesi buradan karşılandığı gibi kamulaştırmasız yol park belediye hizmet alanı gibi istimlak edilme işlemleri birim bütçesinden yapılmakta.

STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BÜTÇESİNİ ARTTIRMAK İSTEDİLER

Kurumda çok büyük bir bütçe gerektirmeyen Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün yıllık bütçesine 100 bin TL önerildi. AK Parti Grubu komisyon üyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’ne 16 milyon 884 bin TL ödenek teklif etti.

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ BÜTÇESİNE KISITLAMA TALEBİ

Yolların yapılmadığını söyleyenler Fen İşleri Müdürlüğü birimi için ayrılan 21. 965 TL’ye itiraz ederek AK Parti grubu tarafından Fen İşleri Müdürlüğü’ne 11.000 TL teklif etti. En önemli birimler için ayrılan bütçe payını AK Parti Grubu komisyon üyesinin düşürme talebi vatandaşların tepkisini çekti. Vatandaşlar; “Yollar yapılmıyor diyenler, park yapılmıyor diyenler şimdi Fen İşleri’nin Kültür Sosyal İşler’in İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün bütçelerini azaltmak istiyorlar. Bu kadar saçma sapan bir teklif olamaz. Yolların yapılması için Fen İşleri’ne konulan bütçeye nasıl karşı çıkılır. “dediler.

Meclis toplantısı sonrası konuşan Başkan Uyan; “Belediye başkanlığımın 20. Yılında 20. Bütçeyi yapıyorum. Daha önce böylesine hiç denk gelmedim. 2018 yılı bütçesi yüzde 95 gerçekleşirken 2019 yılında enflasyon yüzde 17 civarında olmasına rağmen yüzde 11,5 artışla 45 milyon TL bütçe öngörülmüştür. Bu bütçe ile 2019 yılında ilçemiz genelinde altyapısı bitmiş 1.600 km yolun tamamını asfalt kaplayarak en önemli ihtiyaç olan yatırımlar öncelik vermeyi amaçlıyoruz. İlçemiz yatırımlarla birlikte adeta şantiye haline dönmüştür. Tabi ki eksiklerimiz vardır. Daha önceki belediyeler tarafından 30 yılda yapılmayanlar yapılmıştır. Siyaset meydanlarda olur. Halka hizmet edilecek mecliste siyasi çıkarların yeri yoktur. Halka hizmet etmek için yapılan bütçeye itiraz etmek siyaset değildir. Kısa süre içerinde gerçekleşecek yerel seçimlerde adaylar etrafındaki meclis üyesi adaylarının bütçeden anlayacak kişiler olmasına çok dikkat edilmelidir. Gerek belediye başkanları gerekse vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı olmalı. “diye konuştu.