MURATLI YOLU BİLMECESİ

MURATLI YOLU BİLMECESİ
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, duble yol yapmakla övünen iktidarın Tekirdağ’daki çevre yolu projelerinin fiyaskoyla sonuçlandığını kaydetti. Toplam uzunluğu 36 kilometre olan Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı-Muratlı...

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, duble yol yapmakla övünen iktidarın Tekirdağ’daki çevre yolu projelerinin fiyaskoyla sonuçlandığını kaydetti. Toplam uzunluğu 36 kilometre olan Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı-Muratlı D100 Ayrımı yolunun 2006 yılından bu yana tamamlanamadığının altını çizen Aygun; “Yani topu topu 36 kilometrelik yolu 13 yılda tamamlayamadılar.  Sürekli bitiş tarihini ertelediler. Şimdi de 2021 hedefi koymuşlar! Bu durumda her yıl 2.4 kilometre yol yaparak tam 15 yılda yolu tamamlayacaklar. Türkiye’nin en çok vergi veren kenti olan Tekirdağ’a yapılan bu haksızlığı kabul etmiyorum” dedi.

Dr. Aygun, 2019 Yatırım Programı’nı inceleyerek, yatırım maliyeti 337 milyon 875 bin lira olan Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı-Muratlı D100 Ayrımı yolunun 2006 yılından bu yana tamamlanamamasını fiyasko” olarak niteledi. Aygun yolun sadece 36 kilometre olduğuna işaret ederek, “Karayolunda zift ve mıcır dökümünde izlenen bilimsellikten uzak anlayış yol güvenliğini ortadan kaldırmaktadır. Yağış ve sıcaklar sonrası yol kayganlaşarak, ölümcül trafik kazalarına neden olmaktadır. Sinyalizasyon tamamlanamadığı için kazalara davetiye çıkarılmaktadır” eleştirisini yaptı.

2019 Yatırım Programı’nı incelediğinde üzüntü duyduğunu anlatan Aygun, “Programa göre yolun tamamlanması, 2021 tarihine ertelenmiş. 2017 yılında 58 milyon 899 bin lira, 2018 yılında 68 milyon 502 bin lira harcanan yola 2019 yılında devede kulak bir ödenek ayrılmış. 2019 yılı için ise sadece 13 milyon 947 bin lira değerinde yatırım yapılması planlanıyor. Bu hızla bu yol 2021’de bitecek mi” diye sordu.

Aygun, “Yol eğer 2021’de biterse, 36 kilometrelik yolu 15 yılda bitirmiş olacaklar. Tekirdağ bunu hak etmiyor. İktidar, Tekirdağlıların can güvenliğini dikkate almıyor” diye tepki gösterdi.

MEĞER YOLDA REVİZYON YAPMIŞLAR!

Aygun, bu konudaki soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıt verdiğini de açıkladı. Önergesindeki yanıta göre iktidarın 36 kilometrelik yolun fizibilitesini doğru yapamadığı için projede revizyona gittiğini açıklayan Aygun, kamu kaynaklarının da etkin kullanılamadığını kaydetti. Yolun sadece 12 kilometrelik bölümünün Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı olarak tamamlandığını söyleyen Aygun, şöyle devam etti:

“Sayın Bakan diyor ki ‘Proje hızının arttırılması ve kavşak çaplarının büyütülmesi ve yol standardının yükseltilmesi için projede revizyona gidilmiştir ve proje çalışmaları devam etmektedir.’ Bakanın bu açıklaması esasında yol fizibilitesinin iyi yapılmadığının itirafıdır! Yazık değil mi? 2006 başlanan projede niye bu kadar geç revizyona gidildi? Yeni proje için daha ihaleye bile çıkılmadığı açıklanıyor. Düşünün ki daha ihaleye çıkılacak ve sonra yol yapım aşamasına geçilecek!”

BAKAN TURHAN’A ÇAĞRI

“Yolda trafik, can ve mal güvenliğinin sağlanması için sürekli bakım ve onarım çalışması yapıldığını” öne süren Bakan Turhan’ın “yol konforunun sağlandığını” savunduğuna işaret eden Aygun, eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Sayın Bakan diyor ki gerekli noktalarda bitümlü sıcak karışım asfalt malzemesi ile üstyapı takviyesi yapılmış ve yol konforu ve güvenliği arttırılmış! Üstelik gerekli yerlerde hız sınırlayıcı levhalar konulmuş. Güya ‘kesintisiz, hızlı ve konforlu ulaşım’ için sinyalizasyon sistemi kurulmamış! Buradan Sayın Bakan’a soruyorum. Bu yol konforlu ise neden bu kadar çok ölümcül kaza gerçekleşiyor ve Tekirdağ halkı sürekli bu yoldan şikâyet ediyor? Buradan çağrı yapıyorum ki gerekli yatırımları tamamlayıp, Türkiye’nin en çok vergi veren kenti olan Tekirdağ’ı, hak ettiği yollarla buluşturun!”