70 BİNDEN FAZLA SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDET GÖRDÜ

70 BİNDEN FAZLA SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDET GÖRDÜ
CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ile ilgili Sağlık Bakanın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, sağlık çalışanlarının...

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ile ilgili Sağlık Bakanın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ile ilgili Sağlık Bakanın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde 2013 yılından bu yana 70 binden fazla sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını hatırlatan Yüceer, Sağlıkta şiddeti önlemek için 2016 yılında uygulamaya konulan Beyaz Kod sistemini sordu. Uygulama kapsamında bakanlığa bir internet sitesinin ve beyaz kod çağrı merkezinin kurulduğunu vurgulayan Yüceer bu kanallar ile yapılan başvuru sayısını sordu. Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ ilinde şiddet gören sağlık çalışanlarının ve beyaz kod sistemine başvuru yapan sayısını da sordu.

BEYAZ KOD HUKUKİ YARDIM VERİYOR MU?

CHP Milletvekili Candan Yüceer, beyaz kod uygulamasında Sağlık Bakanlığı tarafından mevzuat kapsamında hukuki yardım verileceğine değindi. Yüceer Sağlık Bakanına, yapılan başvurularda verilen hukuki yardım sayısı ne kadar sorusunu yöneltti. Yapılan başvurular sonucunda açılan davaların kaç tanesinde ceza verildiğini de bakanlıkça cevaplanmasını istedi. Bunun yanı sıra Yüceer, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet hadiselerinde cinsiyet dağılımını da sordu.

BEYAZ KOD UYGULAMASINA DAİR RAPOR HAZIRLANDI MI?

CHP Tekirdağ milletvekili Yüceer, Beyaz Kod uygulaması ile ilgili bakanlıkça bir rapor hazırlanıp hazırlanmadığını sordu. Beyaz Kod uygulaması ile sağlıkçıların yaşamış olduğu şiddetle etkin bir şekilde mücadele edilip edilmediği ile ilgili bir rapor var mıdır dedi. Yüceer Beyaz Kod uygulamasına ilişkin genelge varken “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun” yasalaştığını ifade etti. Yüceer, bu kanun çıkarıldıktan sonra sağlıkta yaşanan şiddet olayları ile ilgili bir veri olup olmadığını Bakanlığa yöneltti.