ACI GERÇEK: TEKİRDAĞ HAVASI EN KİRLİ 16. İL

ACI GERÇEK: TEKİRDAĞ HAVASI EN KİRLİ 16. İL
Tekirdağ’ın havası en kirlik il olarak 16’ncı sırada yer aldığını kaydeden İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Tekirdağ’daki hava kirliliği ile ilgili denetimlerin ne...

Tekirdağ’ın havası en kirlik il olarak 16’ncı sırada yer aldığını kaydeden İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Tekirdağ’daki hava kirliliği ile ilgili denetimlerin ne boyutta olduğunu sordu. Gece elaman olmadığı için gelen şikayetlerin zabıtaya yönlendirildiğini kaydeden Kaplan, bakana Tekirdağ’da termik santral çalışması olup olmadığını sordu.

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ’da yaşanan çevre sorunlarının peşini bırakmuyor. Ergene Nehri’nde yaşanan kirlilikle ilgili peş peşe önergeler veren Kaplan, bu seferde Tekirdağ’daki hava kirliliğini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması meclise bir soru önergesi verdi.

TEKİRDAĞ HAVA KİRLİLİĞİNDE 16. SIRADA

Soru önergesinde Tekirdağ’daki kansere dikkat çeken Kaplan, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği ölçümlerin sonuçlarına göre Tekirdağ hava kirliliğinde 16. sırada yer almıştır. 2016 yılından sonrada hava kirlenmeye devam etmiş ve yeni kirletici kaynaklar oluşmuştur. Ayrıca TUIK 2017 istatistiklerine göre en çok kanser görülen 5 il arasında W 23.2 ile Tekirdağ gelmektedir” dedi.

TEKİRDAĞ’DA HAVA KİRLİLİĞİ NE SEVİYEDE?

Bakan Kurum’a hava kirliliği ile ilgili sorular yönelten Kaplan, “Hava kirliliği ile ilgili olarak; Tekirdağ ilinde hava kirliliği ne seviyededir. İl ve ilçeler bazında genel hava kirliliği ne seviyededir. Özellikle Aralık ayı sonuçları nasıldır? Sağlık açısından tehlike yaratacak boyutlara çıkmakta mıdır? Çıkıyorsa özellikle hangi ilçelerde yoğunlaşmaktadır? Kanser vakalarının patladığı, hava kirliliğin tavan yaptığı Tekirdağ ve ilçelerde ne tip acil önlemler alınmaktadır? Tekirdağ bünyesinde gerek organizelerde gerekse organize dışında toplam kaç adet işletme baca gazı salınımı yapılmaktadır? Bu işletmelerin kaç âdetinde baca gazı emülsiyon izni vardır? Kaç adedinde izin yoktur? Fazla emülsiyon çıkaran ve termik santralı olan işletmelerde baca gazları için online ölçüm yapılmakta mıdır” dedi.

CİHAZ VE PERSONEL MİKTARINIZ NEDİR?

Tekirdağ’daki ölçümlerle ilgili sorular soran Kaplan, “Hava kirliliğinde önde olan bir şehirde toplam kaç adet işletmenin bacası online ölçülmektedir? Ölçüm yapılmıyorsa veya yeterli değilse bunun nedenleri nelerdir? 2018 yılında bu işletmelerin kaç adedinde bakanlık tarafından baca gazı analizi yapılmıştır? Bunların mesai saatleri ve mesai saati dışı dağılımı nedir? Bu ölçümler sonucunda kaç âdetinde uygunsuzluk bulunmuştur ve bunlara ne işlem yapılmıştır. Tekirdağ ve ilçelerinde baca gazı ölçümü yapabilecek yetkinlik ve beceriye sahip kaç adet personel bulunmaktadır? Tekirdağ ve ilçelerinde kaç adet kalibreli baca gazı ölçüm cihazı bulunmaktadır” dedi.

MESAİ SAATLERİ DIŞINDA ŞİKAYETLER ZABITAYA YÖNLENDİRİLİYOR

Soru önergesinde mesai saatleri dışındaki denetimleri de soran Kaplan, “Tekirdağ Çevre Müdürlüğü'nün mesai saatleri dışında acil çevre durumlarına müdahale edecek ekip bulundurulmamaktadır, gece bildirilen şikâyetlerde zabıta ekiplerine yönlendirilmektedir. Konuyla ilgili olarak sanayi işletmelerin çok sayıda olduğu ve çevre kirliliğin üst seviyede olduğu Tekirdağ ve ilçelerinde 24 saat esasıyla çalışacak ve ilçe bazında organize olmuş acil durum çevre ekibi neden bulundurulmamaktadır? Tekirdağ ilçelerinde Çevre Müdürlüğü organizasyonu nasıldır? İlçeler bazında teknik mühendis ve elaman var mıdır? Yoksa bunun nedenleri nelerdir? Zabıtalar tarafından tespit edilen çevre problemlerinde ve çevre uygunsuzlarında çevre mevzuatına göre değil de kabahatler kanununa göre işlem yapıldığı doğru mudur? Zabıta alanları dışındaki bölgelerde gece kontrollerini kimler ve neye göre yapmaktadır?  Zabıtaların çevre mevzuatları konusunda yeterli teknik bilgi ve donanıma sahip midir? Gerekli ölçüm ekipmanları var mıdır? Bunlar Çevre Müdürlükleriniz tarafından eğitilip denetlenmektedirler mi?” sorularını yöneltti.

 TERMİK SANTRAL PLANINIZ VAR MIDIR?

Tekirdağ’daki hava kirliliğinin alarm seviyesinde olduğunu aktaran Kaplan, “2018 yılında Çevre müdürlüklerince kaç adet gece denetimi yapılmıştır? Bu denetimlerin oranı toplam işletme sayılarına göre hangi seviyededir? Bu denetim sonuçlarında neler tespit edilmiş ve ne tip cezalar verilmiştir. Hava kirliliği açısından alarm veren Trakya ve Tekirdağ bölgesinde her hangi bir termik santral planınız var mıdır? Bundan sonra baca gazı emülsiyonu için bir sınırlama ve kısıtlama getirilecek mi? Bu yönde planlarınız nelerdir? Halen bazı konutlarda fosil yakıt kullanılmaktadır. Doğal gazın olduğu yerlerde bu fosil yakıtların yasaklanması ve bunların sıkı denetimi konusunda bir çalışmanız var mıdır?” sorularını sıraladı.