5 YILDA TEKİRDAĞ’IN YARISI İLE TOKALAŞTI

5 YILDA TEKİRDAĞ’IN YARISI İLE TOKALAŞTI
Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer bugünkü köşesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı yazdı. Bayer: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı Kadir Albayrak, 31 Mart seçiminde yüzde 51.18’lik oyla...

Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer bugünkü köşesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı yazdı. Bayer: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı Kadir Albayrak, 31 Mart seçiminde yüzde 51.18’lik oyla bu göreve 2. kez seçildi.

Mütevazı bir şekilde mazbatasını alan Albayrak’ın birkaç saat sonra çalışmalarına hızlı bir tempo ile başlaması dikkatimizi çekti. Çünkü hemen dosyalara gömülmüştü. Halk ile her zaman iç içe olan ve mütevazı kişiliği ile her kesimden vatandaşın sevgisini kazanan Albayrak, oy oranını daha da arttırarak güven tazeledi. Ziyaretimizde ‘dönemine’ ilişkin ilginç veriler öğrendik.

Tekirdağ Rakı ve Şarap Fabrikası’nda 37 yıl çalıştı, bunun 17 yılı genel müdür olarak geçti. Bildiğimiz, beş vakit namazını hiç aksatmadığıydı. Emekli olduktan sonra CHP Tekirdağ İl Başkanlığı yaptı. Görevinde de ayrımcılık yaptığına ilişkin bir davranışını hiç duymadık. 5 yılın hesabını verirken bizi şaşırttı:

425 BİN EL SIKTIM

“Tekirdağ’ın geleceğine yön veren projeleri hayata geçirirken halkımızın ihtiyaç ve beklentilerini esas aldık. İlk 5 yıllık hizmet dönemimizdeki 260 haftanın tamamını seçim havasında geçirdim. Hiç izin kullanmadım. 251 bin 300 km yol yaptım. Tekirdağ’ın 6.313 kilometrekare arazisi içerisinde 257 köy, 25 belde, 85 mahalle, 11 ilçeyi defalarca gezdim. Gittiğim yerlerde insanları, onlara adıyla ve soyadıyla hitap edecek kadar tanıdım. Makam odamda kabul ettiğim insan sayısı 61 bin. Yaklaşık 425 bin vatandaşımızın elini sıktım. 66 bin 300 kişi ile telefonla görüşerek yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledim, bebekleri dünyaya gelen aileleri tebrik ettim, oğulları askere giden vatandaşlarımızla ‘Allah kavuştursun’ dileklerimi paylaştım.”

- Peki projelerden söz eder misiniz?

“İnsan odaklı bir hizmet anlayışıyla mesai kavramı tanımaksızın çalışan bir büyükşehir belediyesi olduk. Türkiye’de örnek olan projeler hayata geçirdik. İl genelinde 1200 km yol yaptık. Toplu ulaşım ağımızı dört kat büyüttük. Günümüze ulaşabilen kültür varlıklarını restore ettik. Uzun yıllardır ihmal edilen çiftçilerimiz ve besicilerimize sahip çıktık. Tarım ve hayvancılık alanında üretim artışına büyük katkı sağladık. Hayvancılığa cazibe kazandırmak ve çiftçilerimizin emeğini kazanca dönüştürmek amacıyla ‘Malkara Çavuşköy Et Kombinası’ projemizi hayata geçirdik. Manda ve arı kovanları dağıttık. Kadın çiftçilerimizi desteklemeye ve yöresel ürünlerimizi tanıtmaya yönelik çalışmalarımız var. Evsel atıkları bertaraf ettiğimiz ‘Demirli Düzenli Depolama’ alanımızı faaliyete geçirdik. Kapaklı ve Çerkezköy kültür merkezlerini hizmete sunduk. ‘11 İlçeye 11 Okul’ projemizi hayata geçirdik ve bu okullarımıza ‘Atatürk’, ‘İsmet İnönü’ ile en büyük değerimiz olan ‘Cumhuriyet’ adlarını verdik. Eski Gümrük ve Tekel Bakanı hemşerimiz Orhan Öztrak’ın adını da Malkara’da bir okula verdik.

SAHİLLERİMİZE BUYURUN

“TESKİ bünyesinde 2.600 km altyapı hattı yaparak kentimizin

altyapı sorununu büyük ölçüde çözdük. Arıtma tesisleri inşa ederek denizlerimizde evsel atıklardan kaynaklanan kirliliği büyük ölçüde azalttık. ‘Mavi Bayrak’lı sahillerimizin sayısını 5’e çıkardık. İstanbullular artık, sahillerimizde rahatlıkla denize girebilirler.”

12-0 iken 4 ilçeden 3’ünün AKP’ye, 1’inin de DSP’ye kaptırılmasına üzülmüştü. Bu başkanları toplantıda teselli etti ve çalışmalarına teşekkür etti. Böyle başka bir belediye başkanı var mıdır?

Son sözü: “Tekirdağ’ı Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirme idealiyle çalışmaya devam edeceğiz.”