ALBAYRAK BİR İLKİ BAŞARDI

ALBAYRAK BİR İLKİ BAŞARDI
Marmara Denizi’nde kirliliği büyük ölçüde azaltan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, hizmete sunduğu sekiz Uluslararası Mavi Bayraklı Sahiliyle büyükşehir belediyeleri arasında birinci oldu.Tamamı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne...

Marmara Denizi’nde kirliliği büyük ölçüde azaltan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, hizmete sunduğu sekiz Uluslararası Mavi Bayraklı Sahiliyle büyükşehir belediyeleri arasında birinci oldu.

Tamamı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan sekiz Mavi Bayraklı plajın Tekirdağ’a kazandırılmasında,  TESKİ bünyesinde kurulan arıtma tesislerinin büyük etkisi olduğuna vurgu yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “İkinci hizmet dönemimizde Uluslararası Mavi Bayraklı Sahillerimizin sayısını daha da arttırarak bu alanda büyükşehir belediyeleri arasında öncü olmaya devam edeceğiz.” Değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası çevre ödülü “Mavi Bayrak” ödülüne sahip plaj sayısı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin özverili çalışmalarıyla sekize yükseltti. Kırklareli’de Mavi Bayrak ödüllü plaj sayısı bir iken, Edirne’de ise Mavi Bayraklı plaj bulunmuyor.

SEKİZ PLAJA MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ

Sekiz temel vizyonundan biri olan çevre ve turizm vizyonu kapsamında kurulduğu tarihten beri çalışmalar yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların daha temiz ve güvenli bir ortamda denize girebilmesi amacıyla Şarköy ilçesi, Mürefte Mahallesi ve Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi’nde 8 sahili Uluslararası Mavi Bayraklı Sahil statüsüne kavuşturdu. Marmara Denizi’ndeki kirliliğin azaltılmasında Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) bünyesinde dev arıtma tesisleri kurulması ve mevcut arıtma tesislerinin modernize edilmesinin büyük etkisi oldu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi bünyesinde hizmete sunulan plaj kumu temizleme makineleri kıyı alanlarının temizlenmesine büyük katkı sağladı.

KENTE EKONOMİK VE SOSYAL CANLILIK

Turizm için ülkelere ve şehirlere referans olan Mavi Bayrak ödülü, Trakya’nın incisi Tekirdağ’da sekize ulaştı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin temel vizyonlarından biri olan turizm için güçlü bir referans oluşturan Mavi Bayrak’lı plaj sayısı Tekirdağ’ın turizm potansiyelini arttırırken, bölgeye ekonomik sosyal canlılık da katıyor.

MAVİ BAYRAKLI PLAJLARA TURİSTLERDEN YOĞUN İLGİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Mavi Bayraklı Sahillerinde temiz ve güvenli bir ortamda denize giriyor. Söz konusu sahiller özellikle turizm sezonunda yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.

“MAVİ BAYRAKLI SAHİLLERİMİZİN SAYISINI DAHA DA ARTTIRACAĞIZ”

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Çevre Koruma ve Kontrol Dairemiz bünyesinde yaptığımız çalışmalar sonucunda 8 sahilimizi Uluslararası Mavi Bayraklı Sahil statüsüne kavuşturduk. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda yaptığımız çalışmalar sayesinde en fazla Uluslararası Mavi Bayraklı Sahile sahip büyükşehir belediyesi olduk. İkinci hizmet dönemimizde Uluslararası Mavi Bayraklı Sahillerimizin sayısını daha da arttırarak bu alanda büyükşehir belediyeleri arasında öncü olmaya devam edeceğiz.” dedi.