Albayrak hepsini ben yapayım dedi hükümet engelledi

Albayrak hepsini ben yapayım dedi hükümet engelledi
FERHAT AKGÜNCHP'li büyükşehir belediyelerinin küçükbaş ve büyükbaş hayvanları aşılama taleplerinin geri çevrilmesine tepki gösteren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “2021 bitti 2022 devam ediyor hala cevap yok....

FERHAT AKGÜN

CHP'li büyükşehir belediyelerinin küçükbaş ve büyükbaş hayvanları aşılama taleplerinin geri çevrilmesine tepki gösteren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “2021 bitti 2022 devam ediyor hala cevap yok. Yine aynı konuda Manisa Saruhanlı ve Ankara Büyükşehir belediyelerinin de talepleri var onlara olumsuz cevap gelmiş. Şimdi Fatma Şahin hanımefendinin olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bakıyoruz oraya da aşılama ile ilgili izin verilmiş. Burada iktidar eliyle benim Tekirdağ’daki Manisa’daki çiftçilerim cezalandırılıyor” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından “Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi” kapsamında, Malkara ilçesinin 7 köyünde gübre dağıtımı ve atımı çalışması gerçekleştirildi. Kermiyan Köyü’ndeki gübre atım törenine CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve köylüler katıldı.

BESİCİLERİN MASRAFLARINI AZALTMAK İÇİN MERALARA GÜBRE ATILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de yaptığımız en büyük projelerden birisi. Bu projenin benzeri 30 büyükşehir arasında başka yok. Tekirdağ’ın tarım ve hayvancılık vizyonu Türkiye'deki en önemli merkezlerden bir tanesi. Hastalıktan ari bölge. 150 bin büyükbaş, 30 bin küçükbaş hayvanı var. Günde bin ton süt çıkıyor. Tekirdağ, toplam arazisinin yüzde 62’sini tarımda kullanan birinci il. Bizden fazla arazisini tarımda kullanan başka bir il yok. böyle bir yerde bizim birşeyler yapmamız gerekiyor. Bizde bir şey yapalım dedik. Süt ve yem hayvancılığı için girdi maliyetlerinin çok pahalı olduğu ve günden güne arttığı, günümüzde zirve yaptığı bir proje başlatalım dedik. Kaba yem ihtiyacını gidermek için Tekirdağ’da hayvancılığa destek olalım dedik. 133 mahallede 2 milyon 748 kilogram 20-20 sıfır gübre atarak 120 bin dönüm merayı ıslah ettik. Tekirdağ’ın tamamında 300 bin dönüm mera var. 300 bin dönüm meranın yüzde 50’sini ıslah ettik. Hedefimiz yüzde 70’şini bulmak.yani 248 bin dönüm merayı ıslah edeceğiz. Bu sene de 50 bin gübre atarak 7 mahallemizde 20 bin dönüm araziyi ıslah edeceğiz” dedi.

‘TEKİRDAĞ’DAKİ MANİSA’DAKİ ÇİFTÇİLERİMİZ CEZALANDIRILIYOR’

CHP Milletvekili Aygun, “26.06.2021 tarihinde büyükşehir belediye başkanımız ‘Tekirdağ’daki hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanların aşılarını ben yapacağım. Tarım il müdürlüğü yapsın faturayı bana kessin’ dedi. Hala daha doğru dürüst cevap yok. 2021 bitti 2022 devam ediyor hala cevap yok. Manisa milletvekilimiz de dile getirdi. Yine aynı konuda Manisa Saruhanlı ve Ankara Büyükşehir belediyelerinin de talepleri var onlara olumsuz cevap gelmiş. Şimdi Fatma Şahin hanımefendinin olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bakıyoruz oraya da aşılama ile ilgili izin verilmiş. Burada iktidar eliyle benim Tekirdağ'daki Manisa’daki çiftçilerim cezalandırılıyor. Ben yapmak istiyorum, çiftçimin o yükümü almak istiyorum diyen büyükşehir belediyemiz var, eli tutuluyor. Bunun biran önce çözüme ulaşması gerekiyor, ayrım yapılmaması gerekiyor. Bütün belediyeler bizim. Tekirdağ’ından Ankara’sından, İzmir’inden, Manisa’sından, Adana’sı da Antep’i de Maraş’ı da hepsi bizim. Tüm Türkiye’deki vatandaşlarımıza katkı sağlıyorsa, taş üzerine taş koyuyorsa baş tacıdır. Şimdi biz hizmet etmek isterken birileri bizim elimizden tutuyor” dedi.