ALBAYRAK’IN HEDEFİNDE O FİRMA VARDI

ALBAYRAK’IN HEDEFİNDE O FİRMA VARDI
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında; Marmaraereğlisi’nde yapılması planlanan Düz Cam Üretim Tesisi Projesi’nin, Tekirdağ’da yaşanan çevre felaketinin boyutlarını katbekat...

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında; Marmaraereğlisi’nde yapılması planlanan Düz Cam Üretim Tesisi Projesi’nin, Tekirdağ’da yaşanan çevre felaketinin boyutlarını katbekat arttıracağı kaydedildi.

“TERMİK SANTRAL İFADELERİ ÇIKARTILMIŞ ÇED OLUMLU BELGESİ ALINMIŞTIR”

Marmaraereğlisi’nde kurulması planlanan Düz Cam Üretim Tesisi Projesi’nin ÇED Olumlu Belgesi almasına Büyükşehir Belediye başkanlığı da tepki gösterdi. Halkın tepkisine sebep olduğu için projeden Termik santral ifadeleri çıkarılarak ÇED’ten olumlu belge alındığına vurgu yapan açıklamada; “Marmaraereğlisi’nde Düz Cam Üretim Tesisi Kurulmasın! Tekirdağ ili, Marmaraereğlisi ilçesi, Sultanköy Mahallesi’nde, Kaptan Demir Çelik End. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Düz Cam Üretim Tesisi Projesinde, kamuoyunda oluşan duyarlılık ve halkın tepkileri nedeniyle proje kapsamında yer alan Termik Santral ifadeleri çıkartılmış ve bu haliyle bahse konu proje için ÇED Olumlu Belgesi alınmıştır.” Değerlendirmesinde bulunuldu.

“KAMUOYUNDA CİDDİ KAYGILAR YER ALMAKTADIR”

Marmaraereğlisi’nde gerçekleştirilmesi planlanan projenin kamuoyunda da ciddi kaygılara sebebiyet verdiği belirtildi. Açıklamada, “Her ne kadar projede doğalgaz kullanılacağı belirtilmiş ise de, doğalgaz enerjisinin hangi kaynaktan temin edileceği, tedarik sürecinde yaşanabilecek aksaklıklar veya doğalgaz sisteminde meydana gelebilecek arızalar sonrasında ihtiyaç duyulan enerjinin hangi kaynaktan elde edileceği belirtilmemiştir. Kurulması planlanan tesislerin, Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimlilik düzeyine sahip tarım arazilerimize zarar vereceği, yeraltı su kaynaklarımızın azalmasına sebebiyet vereceği, doğaya sanayi kaynaklı atıksu salınımını arttıracağı ve hava kirliliğine sebebiyet vereceği yönünde kamuoyunda ciddi kaygılar yer almaktadır.” İfadelerine yer verildi.

“YASAL HAKLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ”

“Son 35 yılda, iyi bir şekilde planlanmayan, çevreye etkileri değerlendirilmeden, gerekli altyapı yatırımları yapılmadan kurulan fabrika, imalathane ve enerji santralleri yaşam kaynağımız olan havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmektedir.” İfadelerine de yer verilen açıklamada, “Yoğun göçle birlikte nüfusu sürekli artan Tekirdağ’ımızda halk sağlığı büyük bir tehdit altındadır. İlimizde kanser vakaları başta olmak üzere çevre kirliliğine bağlı hastalıklardaki artış, yaşamakta olduğumuz çevre felaketinin boyutlarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi denizi, verimli tarım arazileri ve turizm yatırımları olan Marmaraereğlisi ilçemizde hangi enerji ve su kaynaklarının kullanılacağı belirtilmemiş yeni bir üretim tesisinin kurulması ilimizde yaşanan çevre felaketinin boyutlarını katbekat arttıracaktır. İnsan odaklı ve çevreye duyarlı bir yönetim anlayışını benimseyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Marmaraereğlisi’nde çevre kirliliğine sebebiyet verecek Düz Cam Üretim Tesisi’nin kurulmasına karşı olduğumuzu ve yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı bir kez daha kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.” İfadeleri aktarıldı.