ALKAYA'DAN LGS TEPKİSİ

ALKAYA'DAN LGS TEPKİSİ
İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, Tekirdağ’ın liselere giriş sınavında 40’ıncı sırada olmasını sert bir dille eleştirdi. Alkaya, “iktidarın koruması altındaki bir sendikanın yaptığı adam kayırma ve...

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, Tekirdağ’ın liselere giriş sınavında 40’ıncı sırada olmasını sert bir dille eleştirdi. Alkaya, “iktidarın koruması altındaki bir sendikanın yaptığı adam kayırma ve yandaşlık eğitimi felç etmektedir. Tekirdağ eğitimi böyle yandaş bir sendikaya teslim edilerek bu hazin sona adeta zemin hazırlanmıştır” dedi

TARTIŞILMASI GEREKEN BAŞKA BİR BOYUT

LGS sonuçlarına bir tepki de İYİ Parti İl Başkanı Sertaç Alkaya’dan geldi. Sonuçları değerlendiren Alkaya, “LGS sınav sonuçları açıklandı. Tekirdağ’ı listenin ilk sıralarında aradık ama bulamadık. Bu yıl geçen yılların bile gerisindeydi. Sıralamaya göre; 1. Muğla,2. Tunceli, 3. Giresun, 4. Rize, 5. Trabzon, 6. Kırşehir, 7. Eskişehir, 8. Çanakkale olurken ilimiz Tekirdağ ise 40. sıradadır. Komşu illerimizden Edirne 25. Çanakkale 8. sıraya yükselirken Tekirdağ bu yıl da gerileme devam ediyor. İller arası fen bilgisinde 44 ve matematikte 55. sırada olmamız da ayrıca tartışılması gereken başka bir boyut” dedi.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE 66’NCIYIZ

Üniversiteye giriş sınavında durumun daha da kötü olduğunu ifade eden Alkaya, “Üniversite sınavlarında durumumuz daha da kötü. Geçen yıl yapılan sınav sonucunda Türkiye iller sıralamasında 66. sıradaydı. Bizimle birlikte son sıralarda olan illerin genel özelliği terörle birlikte anılıyor olmaları ve eğitimlerinin terörden etkilenmeleridir. Şükür ilimizde terör belasından eser yok iken, bizim eğitimimizi terör gibi etkileyen konu nedir” diye konuştu.

ADAM KAYIRMA VE YANDAŞLIK EĞİTİMİ FELÇ ETMEKTEDİR

Eğitimdeki kötü gidişatın sebeplerini aktaran Alkaya, “Konu ile ilgili eğitim sendikalarımız ve sivil toplum kuruşlarımız ilimizde eğitimin geriye gidişini basın açıklamalarıyla sık sık duyurmaktadırlar. Sendika ve sivil toplum açıklamalarının ortak tespiti; iktidarın koruması altındaki bir sendikanın yaptığı adam kayırma ve yandaşlık eğitimi felç etmektedir. Tekirdağ eğitimi böyle yandaş bir sendikaya teslim edilerek bu hazin sona adeta zemin hazırlanmıştır. İdarecileri o sendika seçmiştir. Göstermelik sınavlarda kime kaç puan verileceğini o tespit etmiştir. Öğretmenler arasına ikilik sokarak çalışma barışını bozmuştur. Yandaş sendika tüm idarecileri kendi üyelerinden seçtirerek kazanmıştır ama ilimiz LGS’de 40. ÖSS’de 66’ncılığa gerileyerek kaybetmiştir” sözlerini kaydetti.

LİYAKATI KURUMSALLAŞTIRIP İLİMİZ HAK ETTİĞİ YERE GETİRİN

Yöneticilere seslenen Alkaya, “Takke düştü şimdi her şey ortada. Yapılması gereken başta sayın valimiz, milletvekillerimiz, eğitim sendikalarımız ve diğer eğitim paydaşları bir araya gelerek yandaşlık ve ayırımcılık illetinden eğitimi kurtarmalarıdır. Liyakatı kurumsallaştırıp, ilimizi hak ettiği yere gelmesinin yolunu açmalarıdır” dedi.