ALTINOVA’DA HERAN BİR FACİA YAŞANABİLİR

ALTINOVA’DA HERAN BİR FACİA YAŞANABİLİR
İstanbul Kartal’daki facianın ardından Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi’nde yer alan 12 katlı depreme dayanıksız binaların durumu yeniden gündeme geldi. Bataklık alan üzerinde yapılan binaların bulunduğu...

İstanbul Kartal’daki facianın ardından Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi’nde yer alan 12 katlı depreme dayanıksız binaların durumu yeniden gündeme geldi. Bataklık alan üzerinde yapılan binaların bulunduğu yer ile ilgili hazırlanan 14.5 dönümlük kentsel dönüşüm projesinin mayıs 2018’den beri bakanlıkta beklediği kaydedildi. Altınova girişinde bulunan ve depremde zarar gören iki siteden birisi boşaltılmış diğer siteye ait 2 binada ise insanlar yaşamaya devam ediyor.

Kartal’da 21 kişinin ölümü ile sonuçlanan facianın ardından gözler Altınova Mahallesi’nde bataklık alana yapılan 12 katlı binalara çevrildi. Yeni bir facianın Tekirdağ’da yaşanmaması için binaların son durumunu Tekirdağ Odak Haber olarak araştırdık. Ortaya ise tam bir bürokrasi sarmalı çıktı.

2014 yılında meydana gelen depremde Altınova Mahallesi girişinde bulunan Delta Sitesi depremde zarar gördüğü için tahliye edilmişti. Bir süre insanların yaşamaya devam ettiği bina daha sonra boşaltılmıştı. İçerisinde kimsenin yaşamadığı bina hak sahiplerinin itiraz etmesi sonucu yıkılamıyor.

Yine Delta sitesinin yanında bulunan Uzaykent Sitesi’ne ait 2 blok da aynı kaderi taşıyor. Bataklık zemine yapılan ve 5 kat imarlık alanda 12 kat yapılan binalarda tehlike saçıyor. İçinde onlarca insanın yaşadığı binaların akıbetinin ne olacağı netlik kazanmadı.

Büyükşehir Belediyesi Depremsellik Daire Başkanlığı 14.5 dönümlük bataklık zemininde yer alan bu binalar için çalışmalarının tamamlayarak kentsel dönüşüm için dosyayı çevre bakanlığına gönderdi. Bakanlık ise dosyayı 2018 Mayıs ayından beri bekletiliyor. Kentsel dönüşüm dosyası ile ilgili bir işlem yapılmadığı için binalarla ilgili yıkım da yapılamıyor. Depreme dayanıksız binalarda yüzün üzerinde insanın yaşadığı kaydedildi. Vatandaşlar heran bir facia yaşanmadan binalarla ilgili yetkilileri önlem almaya çağırdı.