ATATÜRK BU SÖZLERLE TEKİRDAĞ’DAN AYRILDI

ATATÜRK BU SÖZLERLE TEKİRDAĞ’DAN AYRILDI
57. Alay Yürüyüş Komitesi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 57. Alay'a sancağın verilişinin yıl dönümü dolayısıyla valilik önünde tören düzenledi.Törene, 57. Alay Komite Başkanı, Hikmet Selim Yılmaz, Tekirdağ Büyükşehir...

57. Alay Yürüyüş Komitesi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 57. Alay'a sancağın verilişinin yıl dönümü dolayısıyla valilik önünde tören düzenledi.

Törene, 57. Alay Komite Başkanı, Hikmet Selim Yılmaz, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, gaziler ve ilçe komiteleri temsilciler ve vatandaşlar katıldı.

57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Dünya yeni bir değişime gebe. Ve Dünyanın değişim noktası 22 Şubat, Mustafa Kemal’in almış olduğu görevle cepheye gidiş günü. 22 Şubat 1915’de yar kışla binalarımızın önünde Mustafa Kemal, 57. Alay ve 27. alay sancaklarını Hüseyin Avni beye vererek ‘ Çocuklar ben gidiyorum. Sizlerde yarın yola çıkın’ deyip Tekirdağ’ı terk ettiği gün bugündür. Ve bizlerde komite olarak böyle bir günün unutulmaması gerektiğini, yaşatılması gerektiğini ve tarihe ders çıkarması gerektiğini savunarak geleneksel hale getirdik. Ve yol arkadaşlarım, ayaklarını asfaltlarda bırakarak, bedenlerini kendi yapmış oldukları iğne iplikle dikerek yollara düştük ve bu yıl 9. Cu olarak yürüyüşü sağladılar” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk olarak 1915'te 57. Alay'ı Tekirdağ'da topladığını aktaran Yılmaz, "22 Şubat 1915’te 19. Fırka komutanı olan Yarbay Mustafa Kemal tarafından 57. Alay'a törenle sancağı verilmiştir. Onur timsali olan bir sancağın bugün teslim törenini yapıyoruz. Tekirdağ'a has bir özelliktir bu." Diye konuştu.

Komite başkanının ardından konuşan büyükşehir belediye başkanı Kadir Albayrak, “Geldiğimiz noktada Çanakkale’yi gördük. Kurtuluş Savaşını yaşadık. Ama bugün ne günler görüyoruz değerli arkadaşlarım. Kurtuluş Savaşı uydurmadır. Yunan galip gelseydi gibi abuk sabuk insanların yaşadığı bir ülkede ben çok üzülüyorum diye konuştu.

Albayrak, “57.Alayının 104 yıl sonra aynı heyecanla aynı gururla kutladığımız sancak devir teslim töreninde bu mutlulukla ve gururla sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanınız olarak sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Şu bir gerçek ki 104 yıl önceki heyecan ne ise coşku ne ise bitmeyecek yüzyıllar boyunca bu coşku ebediyen olacaktır. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ebediyen kalbimizde yaşayacaktır. Değerli katılımcılar 26. 27. alay 57. alay araştırma ve yaşatma dernek başkanım ve 57. Alay yürüyüş komitesi başkanımla bugüne kadar hepsine katıldık. Bu sene yürüyüş mesafesini arttırarak, yine katılacağız. Tabi ebedi Önder Mustafa Kemal Atatürk 19. fırkayı burada kurup,57. Alayı ve diğer sancakları Yarbay Hüseyin Avni’ye verince Çanakkale Tekirdağ’dan başlar. Bizim Büyükşehir olarak da yapmış olduğumuz sempozyumun ne kadar anlamlı olduğunu daha iyi görmüş oluyoruz. Tabi onların hiç birisi geri dönmediler. Tamamı bu vatan için şehit oldular. Tabi geldiğimiz noktada Çanakkale’yi gördük. Kurtuluş Savaşını yaşadık. Ama ne günler görüyoruz değerli arkadaşlarım. Kurtuluş Savaşı uydurmadır. Yunan galip gelseydi gibi abuk sabuk insanların yaşadığı bir ülkede ben çok üzülüyorum. Olayı nefret ile karşılıyorum. Sayın Başkanım yerel yönetimler olarak,57. Alay Komite Başkanıma söylüyorum. Sonunuza kadar yanınızdayız. Her sene artan bir coşku ile kalabalık ile buna katkıda bulunacağız. Ben böyle bir kutsal Cuma gününde ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını Çanakkale’de şehit olan tüm şehitlerimizi o günden bu güne kadar gelen Kıbrıs’ta ve diğer tüm şehitlerimizi rahmet minnet ve saygı ile anıyorum. Devir teslim törenimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Komite üyeleri, Tekirdağ Valiliği önündeki anıta çelenk sunduktan sonra Büyükşehir Kadir Albayrak’ın elinden temsili sancak devir teslim törenini yaptıktan sonra tören sona erdi.