AYGUN ŞİMDİ DE TELEVİZYONLARA EL ATTI

AYGUN ŞİMDİ DE TELEVİZYONLARA EL ATTI
AYGUN ŞİMDİ DE TELEVİZYONLARA EL ATTICHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Türksat’ın uydu üzerinden yayın yapan TV kanallarından Türk Lirası (TL) ile ücret alması gerektiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı...

AYGUN ŞİMDİ DE TELEVİZYONLARA EL ATTI

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Türksat’ın uydu üzerinden yayın yapan TV kanallarından Türk Lirası (TL) ile ücret alması gerektiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na kapsamlı bir soru önergesi verdi. Önergesinde 13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de “Tük Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Nolu Kararda Değişiklik Yapan Karar” kapsamında Türksat A.Ş için de Uygulama Tebliği çıkarılmasını isteyen Aygun, “Uydu üzerinden yayın yapan 300’ün üzerindeki ulusal ve yerli TV kanalından pek çoğu dövizdeki dalgalanma nedeniyle ekonomik açmaza düşmüştür, birçoğu kapanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. İstihdamı da olumsuz etkileyecek bu gelişme karşısında Türksat uyguladığı paketleri dolardan TL’ye uyarlayarak, 1 yıl boyunca sabitlemelidir” önerisinde bulundu.

Aygun, TV kanallarının Türksat’tan aldığı “TV kapasite ve TV uplink hizmeti” ödemelerinde zorlandığına işaret etti. 13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Tük Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Nolu Kararda Değişiklik Yapan Karar” uyarınca ödeme ve sözleşmelerin dövize endeksli olarak yapılamayacağını anımsatan Aygun, “Türksat A.Ş de bu karar kapsamında çıkarılacak Uygulama Tebliği ile ulusal ve yerel ölçekte yayın yapan kanallarımızın önünü açmalıdır” dedi.

“DOLARI SABİTLEMEK, TV KANALLARINA ÇARE OLAMAZ” DEDİ.

Aygun, Türksat’ın 2017 yılında dolar kurunu 3,30, 2018 yılının ilk altı ayında da 3.60, Temmuz  2018’de  4.22, Ağustos ve Eylül 2018’de 4.75 TL üzerinden sabitlediğini belirterek, “Ekim ayında dolar kurunu hangi rakam üzerinden sabitleyeceklerini ise henüz belirlemediklerini ifade etmişlerdir” dedi.

Dünyadaki eşdeğer kurumlardan en ucuz fiyatlama yapan uydu operatörü olduklarını savunan Türk Sat Yetkililerinin yurtdışından dolarla teknoloji ve uydu alımı yaptıkları, buna karşın TV kanallarını zorda bırakmamak için dövizi sabitledikleri bilgisi verdiklerini kaydeden Aygun,  şunları söyledi:

“Ne var ki dövizi kendi belirlediği rakama göre sabitlese de dolar endeksli fiyatlama yapan Türksat, TV kanallarımızın derdine derman olamamıştır. Türksat A.Ş’nin Ekim ayında dolar kurunu hangi fiyattan sabitleyeceğinin bile belli olmaması, TV kanallarımız açısından büyük sıkıntı yaratmaktadır. Önünü göremeyen, dolardaki artış ve istikrarsız dalgalanma nedeniyle ekonomik açmaza düşen pek çok TV kanalı; yayınlarına son verme aşamasındadır.  Ekonomik krizden çıkış ancak ulusal seferberlikle mümkündür. Türkiye’nin tüm kurumları, elini taşın altına koyarak, özveri yapmak zorundadır.”

TÜRKSAT, RESMİ GAZETE KARARINA UYACAK MI?

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi: 1)Ocak ayından bu yana Türk Lirasının Dolar karşısında yüzde 67’ye varan oranda değer kaybı; toplumun tüm kesimlerinde ekonomik sıkıntılar yaratmaktadır. Türksat A.Ş’ye dolarla ödeme yapan 300’ün üzerindeki TV kanalımızdan birçoğu yayınlarına son verme aşamasına gelmiştir. Türksat A.Ş’nin dolar kurunu daha düşük fiyattan sabitleyerek getirdiği modelleme de kanallarımız için yeterli olmamıştır. Bu sıkıntıyı dikkate alarak, Türksat A.Ş’nin 1 yıl boyunca fiyatlarını TL üzerinden sabitlemesini sağlayarak Resmi Gazete’de çıkan Tük Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Nolu Kararda Değişiklik Yapan Karar ile uyumlandıracak mısınız?

2)Türksat A.Ş’nin sözleşmeleri; Resmi Gazete’nin 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan Tük Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Nolu Kararda Değişiklik Yapan Karar kapsamına girmekte midir? Giriyor ise kanallarımızın içinde bulunduğu tabloyu dikkate alarak Uygulama Tebliği çıkaracak mısınız?

3)Türksat A.Ş, Resmi Gazete’nin 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan sayısındaki Tük Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Nolu Kararda Değişiklik Yapan Karar kapsamına girmiyor ise yeni bir düzenleme yapacak ve TV kanallarımızın içinde bulunduğu mali çıkmazı giderecek önlemler alacak mısınız?