BAŞKANA İFTİRA CEZASIZ KALMADI

BAŞKANA İFTİRA CEZASIZ KALMADI
Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu’ na iftira atan Bülent Başol ve Salih Erman Can’ın yargılandığı dava sonuçlandı. Bülent Başol, 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılırken Salih Erman Can’a verilen 1 yıl...

Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu’ na iftira atan Bülent Başol ve Salih Erman Can’ın yargılandığı dava sonuçlandı. Bülent Başol, 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılırken Salih Erman Can’a verilen 1 yıl 15 gün hapis cezası hükmünün açıklanması geri bırakıldı.

Hayrabolu’da ikamet eden Bülent Başol isimli şahıs Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu hakkında Hayrabolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na üç ayrı konuda asılsız suçlamalarda bulunarak şikayetçi olmuştu. Ayrıca aynı şahıs BİMER’ e yazdığı dilekçede yine asılsız iddialarda bulunarak beş ayrı konuda şikayetçi olduğunu bildirmişti.

Salih Erman Can isimli şahıs da Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu’ ndan üç ayrı konuda şikayetçi olmuştu.

Bütün bu asılsız iddialar nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından iki ayrı soruşturma açılmış, ancak yürütülen soruşturmalar neticesinde Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu’ nun ve diğer kamu görevlilerinin hiçbir suçu olmadığı anlaşılmıştı.

Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve diğer kamu görevlileri kendilerine iftira atan Bülent Başol ve Salih Erman Can hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yürütülen Savcılık soruşturmaları neticesinde Bülent Başol hakkında BİMER şikayeti nedeniyle iftira suçundan dava açılırken ayrıca yine iftira suçundan Salih Erman Can ile birlikte yargılandığı ayrı bir dava daha açıldı. Mahkemece birleştirilmesine karar verilen davanın 27 Kasım 2018 Salı günü yapılan duruşmasında Mahkeme; Salih Erman Can hakkında iftira suçundan sonuç ceza olarak 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verirken CMK.nın 231. maddesi uyarınca sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Verilen kararda Salih Erman Can’ın   5 yıllık denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlemesi durumunda verilen hükmün açıklanacağı belirtildi.

Bülent Başol hakkında ise iftira suçunu aynı anda birden fazla kişiye karşı ve birden fazla zamanda gerçekleştirmiş olduğu için cezada artırım uygulanarak sonuç ceza olarak 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Hapis cezasına hükmedilmesinin yanı sıra Bülent Başol hakkında daha önce başka bir suçtan Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı verilmiş olduğu ve denetim süresi içerisinde yeniden suç işlediği için önceki dosyasının yeniden ele alınarak hükmün açıklanmasına yönelik değerlendirme yapılacağı öğrenildi.