BELEDİYE İLE İLKE İMZA ATTILAR

BELEDİYE İLE İLKE İMZA ATTILAR
Tekirdağ'da faaliyet gösteren  bölgenin en önemli tohumculuk firmalarından sarı tohumculuk bir ilke daha imza atı. Sarı Tohumculuk Silivri Belediyesi ile yapılan bir proje ile yüzde 100 yerli olan Seymen arpa tohumunu Silivri...

Tekirdağ'da faaliyet gösteren  bölgenin en önemli tohumculuk firmalarından sarı tohumculuk bir ilke daha imza atı. Sarı Tohumculuk Silivri Belediyesi ile yapılan bir proje ile yüzde 100 yerli olan Seymen arpa tohumunu Silivri Belediyesi'nin sahip olduğu arazilerde üretim yaparak sertifikalı tohumluk üretimi yaptı. Sertifikalı tohumluk standartlarına uygun hazırlanan tohumluklar Silivri blediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olan çiftçiler dağıtılacak.

Firma Koordinatörü ve Trakya Tohumcular Derneği Başkanı Ziraat Yük Müh. İbrahim Toruk yaptığı açıklamada "Ülkemizde örnek gösterilecek bir proje öncelikle  sertifikalı tohumluk alamayan  küçük çiftçilerimize belediye tarafından tohumluk dağıtılması üretimin veriminin artmasına ve bölge rekoltesinin yükselmesine neden olacaktır. Belediyenin arpa tohumunu seçmesi sürdürülebilir üretim için önemli çünkü küçük çiftçilerimiz arpayı kendi hayvanlarının beslenmesinde kullanıyor yani ucuz yem demek yemini kendi üreten çiftçimiz hayvancılıktan daha fazla para kazıyor. Ayrıca sertifikalı tohumluk kullanımı teşvik ediyor bu da Silivri belediyemizin  yerli tohum sanayimize katkısı. Duyuyoruz   ve biliyoruz belediyeler sertifikalı tohumluk yerine kalitesine ve safiyeti kontrol olanağı olmayan ürünlerin tohumluk olarak kullanılması için köylere beldelere tohum hazırlama selektörü hediye ediyorlar. Bu tamamen teknoloji ve teknik gerektiren dünyanın en hassas konularından biri olan tohumculuğun kayıt dışı yapılmasına ve kontrol dışı kalitesiz tohumlukların ekilmesine neden oluyor.

Kısacası hem kayıt dışı olduğu için sektörümüz ve ülkemiz vergi zararına uğruyor ne olduğu belli olmayan tohumlukların teşviki ekilmesi  ile de rekolte düşüklüklerine neden olmakta ve tohumculuk kanununa muhalefet etmelerde cabası. Ben sektörde bölgemiz dernek başkanı olarak Silivri belediye başkanımıza bu konuda yeni bir yol açtığı için tüm tohumcu üyelerimiz adına teşekkür ediyorum. Tüm belediyelerimiz yani tarımın içinde olan belediyelerimiz Silivri belediyesi gibi bir proje geliştirseler  hem sertifikalı tohumluk kullanımı hem de alınan rekolte de gözle görülür artış sağlayacak ve belediye arazileri kesinlikle çok fazla katma değer üreteceklerdir. Burada bir taraftan proje ortağı olan tohum sektörümüze yeni bir kazanç kapısı çıkacaktır" dedi.

Toruk, "Firmamızın bu projeyle hiçbir maddi kaybının olmadığı belediyelerinde atıl ve katma değer sağlamayan arazilerinin katma değerini katladığı açıkça ortadadır. Bu çalışmada Silivri Belediyesi'ne tohumculuk kanununa uygun üretilmiş sertifikalı üstün nitelikli yüzde 100 yerli milli arpa çeşidini bugün itibarıyla teslim ettik. Tüm belediyelerimizi bölgelerindeki tohumluk firmalarıyla ortak projeler yaparak hem sektöre hem de üreticilere desteğe bekliyoruz. Ülkemizin ve dünyanın yaşanan pandemi sürecinde en önemli sektörünün gıda olduğu ortaya çıkmışken gıdanın temel noktası tohumculuğun geliştirilmesi için  her türlü desteğin verilmesi ülkenin ve milletimizin geleceği açısından önemlidir" dedi.