BELEDİYE MAAŞ ÖDEMEYECEK DURUMDA

BELEDİYE MAAŞ ÖDEMEYECEK DURUMDA
 Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, partisinin ilçe danışma toplantısında yaptığı konuşmada, borç batağı içinde bir belediye devraldıklarını ifade ederek, gelir getirici projeleri hayata geçirmek üzere...

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, partisinin ilçe danışma toplantısında yaptığı konuşmada, borç batağı içinde bir belediye devraldıklarını ifade ederek, gelir getirici projeleri hayata geçirmek üzere düğmeye bastıklarını söyledi. Süleymanpaşa Belediyesi’ni 65 milyon TL’yi aşkın borçla aldıklarına dikkat çeken Yüksel, aylık 7 milyon TL geliri olan belediye kasasından 5,5 milyon TL. personel gideri, 1,5 milyon TL geçmişte kullanılan kredi ve faizi başta olmak üzere, diğer sabit giderlerle birlikte toplam 9 milyon TL ödendiğini, bütçenin her ay 2 milyon TL açık verdiğini işaret ederek, “Özellikle belirtmek istiyorum ki bu giderler, yatırım kalemlerinin giderleri değildir,” dedi.

AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen İlçe Danışma Toplantısı’na katılan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, partililerin yoğun ilgisi ve tezahüratıyla karşılandı. Toplantıda konuşan Yüksel, seçim sürecindeki yoğun çalışmalarından ötürü tüm teşkilat mensuplarına teşekkür ederek, “İyi ki Süleymanpaşa Belediyesini kazanmışız. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Çünkü belediye çok kötü durumda. İyi ki kazanmışız da bu kötü durumdan Süleymanpaşa’da yaşayan 200 bin vatandaşımızı kurtarma imkanına kavuşmuşuz,” diye konuştu.

 

“7 MİLYON TL GELİRİ OLAN BELEDİYENİN İŞLETME GİDERİ AYLIK 9 MİLYON TL”

Belediyenin içinde bulunduğu mali durumu ve borçlarını anlatan Yüksel, Süleymanpaşa Belediyesini 65 milyon TL borçla devraldıklarını söyledi. Belediyenin aylık gelirinin 7 milyon TL olduğunu ifade eden Yüksel, bu paranın 5,5 milyon TL’sinin personel maaşlarına gittiğini, kalan 1,5 milyon TL’siyle de daha önce alınmış kredilerin faizinin ödendiğini belirtti. Başkan Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü: Belediye kasasından her ay 600 bin TL yakıt gideri için harcanıyor. Temizlik işlerinde kullanılan 38 araca aylık 540 bin lira ödeniyor. Belediyenin kiracı olarak bulunduğu 11 binaya ödenen toplam kira bedeli aylık 100 bin lira. 90 bin TL de elektrik gideri var. Diğer giderlerle birlikte toplam rakam 9 milyon TL. Yani belediyenin işletme gideri aylık (eski parayla) 9 trilyon lira.”

 

“MALİ DURUMU YILBAŞINA KADAR TOPARLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yüksel, belediyenin yatırım ve hizmetlere aktarmak üzere bir bütçesinin bulunmadığını işaret ederek, şöyle devam etti: “Yol yapacaksınız, park yapacaksınız, hizmet yapacaksınız ama bunlar için paranız yok. Eğer seçimi kazanmasaymışız bu ay belki; ancak önümüzdeki ay maaşları bile ödeyemeyen bir belediyeyle karşı karşıya kalacaktık. Belediyenin bütün mali durumunu analiz ediyoruz. Önümüzdeki günlerde hepsini görsel olarak basınla ve halkımızla paylaşacağız. Şu ana kadar tespit ettiğimiz toplam borç miktarı 65 milyon TL.”

 

“GELİR GETİRİCİ PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Belediyeyi devraldıktan sonra acil tedbirler almaya başladıklarını vurgulayan Yüksel, “Gelir getirici birkaç projemiz var. Bunları hayata geçirmemizin akabinde, yılbaşına kadar belediyenin mali durumunu toparlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Göreve geldikten sonra belediyeye ait tüm binaların, birimlerin ve atölyelerin fotoğraflarının çekildiğini anlatan Yüksel, bu fotoğraflara bakıldığında büyük bir dağınıklık ve düzensizlik olduğunu gördüğünü ifade ederek, “İnanılmaz bir dağınıklık var. Aldıklarına bile sahip çıkmamışlar. Şimdi hepsini tek tek toparlıyoruz,” diye konuştu.

 

“PERSONEL ALIMI YAPMAYACAĞIZ”

Yüksel, göreve geldiklerinden bu yana çok sayıda iş başvurusu aldıklarının altını çizdi. Çok sayıda vatandaşın belediyeye CV (özgeçmiş) bıraktığını aktaran Yüksel, bu konuda gelen talep ve soruları şu şekilde yanıtladı: “İhtiyaç duyduğumuz bir kaç teknik personel dışında, kısa vadede personel alımı yapmayacağız. Şu an hali hazırda belediye bünyesinde çalışan 900 personel var. Bu personellerimizle (İşine siyaset karıştırmamış olanlar hariç) yola devam edeceğimizin sözünü verdik. ‘Bizimle çalışmak isteyen, işini düzgün yapan personeli sırtımızda taşırız,’ demiştik. Sözümüzün arkasındayız ama bu insan kaynağı doğru kullanılmamış. Şu an bu kadroyla en verimli ve doğru iş bölümünü yapacağımız bir dönemi yaşıyoruz.”

 

“BELEDİYENİN MAL, TARLA VE ARSA KAYITLARINI ÇIKARIYORUZ”

Başkan Yüksel, “Belediyenin hangi mahallede ne kadar arsası, hangi (kırsal) mahallede ne kadar tarlası var ne şekilde değerlendiriliyor anlık bilinmiyor. Bugüne kadar bu kayıtların birkaç müdürlükte ayrı ayrı tutulduğunu gördük. İlk iş olarak Emlak İstimlak Müdürlüğü’nü kurduk. Şimdi tüm taşınmazların kaydını tek müdürlük altında topluyoruz. Tarlalarımızı ve arsalarımızı daha aktif bir şekilde değerlendireceğiz. Nerede ne mal varlığımız var, nasıl değerlendiririz diye bakacağız. 2 ay içinde her şey yerine oturacaktır,” dedi.

 

“3 BİNE YAKIN HAYIRLI OLSUN İÇİN RANDEVU TALEBİ VAR”

Yüksel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı seçilmesi dolayısıyla 3 bine yakın “hayırlı olsun” için randevu talebi aldıklarına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana tebrikleri kabul ediyoruz; ancak bitecek gibi değil. Halen 2 bin randevu talebi ve birçoğu teşkilat içi. Biz artık affınıza sığınarak bu randevu taleplerini kabul etmeyeceğiz. Aksi halde bu iş bizim için hayırlı olmayacak. Bu yüzden burada sizlerle bir araya gelmek istedim. Tebriklerinizi sahada, sokakta çalışırken alacağız. Bütün randevuları kabul etmek için hiçbir iş yapmamamız gerekiyor. Ama yapılacak çok işimiz var. Güzel bir ekiple iş başına geldik. Çok güzel bir meclis üyesi kadrosuna sahibiz.”

 

“RAMAZANDA HER AKŞAM İFTAR VE ÇOĞU GECE SAHUR PROGRAMLARIMIZ OLACAK”

“Çalışmalara hızlı başladık” diyen Yüksel, göreve geldikten çok kısa bir süre sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerini gerçekleştirdiklerini anımsattı. Ramazan ayında her akşam bir mahallede olmak üzere “Gönül Sofraları” projesi kapsamında iftar organizasyonlarının düzenleneceğini ifade eden Yüksel, sahur programlarında da vatandaşlarla bir araya geleceklerini söyledi.

Ramazan ayının ardından 55. Kiraz Festivali’nin düzenleneceğini ve festival hazırlıklarının son hızla devam ettiğini anlatan Yüksel, Kiraz Festivali için komisyon kurulduğunu ve ödeneklerin aktarıldığını belirtti. Pazartesi günü gerçekleştirilecek meclis toplantısının ikinci oturumunda festival organizasyonunun detaylarının netleşeceğini bildiren Yüksel, “Bu yıl düzenleyeceğimiz festivalde Süleymanpaşa Belediyesi zarar etmeyecek; hatta kasasına para koyacak. Bundan önce dışarıda bırakılan tüm resmi kurumları da festival bünyesine dâhil edeceğiz. En güzel sanatçılarla ve etkinliklerle bu festivali hep birlikte gerçekleştireceğiz. Herkes de kasadan para çıkmadan nasıl festival yapılır görmüş olacak inşallah.” diye konuştu.

 

“TÜM SEÇİM VAATLERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Yüksel, toplantının ‘dilek ve temenniler’ bölümünde söz alan vatandaşların sorularını da yanıtladı. Seçim dönemindeki vaatlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönündeki bir soruya cevap veren Yüksel, seçim sürecinde halka arz edilen tüm projelerin hayata geçirileceğini söyledi. Yüksel, “Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile belediye başkanları olarak bir araya geldik. Orada Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’la da özel bir görüşme gerçekleştirdim ve kendisine projelerimizi içeren kitapçığı takdim ettim. Sayın Bakanımız bize bu konuda müsterih olmamızı söyleyerek yalnız olmadığımızı ifade etti,” açıklamasında bulundu.

 

“OTOPARK SORUNUNU ORTADAN KALDIRDIKTAN SONRA, HÜKÜMET CADDESİNİN ÇİFT

 

YÖN OLMASI TALEBİMİZİ YİNELEYECEĞİZ”

Yüksel bir katılımcının, Hükümet caddesinin çift yön yapılıp yapılmayacağı sorusuna da şöyle cevap verdi: “Hükümet Caddesi Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde. Biz Kadir Başkan’a durumu ilettik. Hayır demedi. Otopark sorunu var. Otoparklar da Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda ama o sorunu da biz kendi imkânlarımızı kullanarak çözmeye çalışıyoruz. Kabul edecektir diye umuyorum. Çünkü bu talep halkımızın ve o cadde üzerindeki esnafımızın talebidir.”

Toplantıya AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezayi Çetin, teşkilat mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.