Bu tarihi görüntüleri ilk kez izleyeceksiniz

Bu tarihi görüntüleri ilk kez izleyeceksiniz
Macarlar tarafından kayda alınan Prens Rakoczi’nin Tekirdağ’daki yaşadığı evin müze olarak açıldığı 1933 yılına ait kamera görüntüleri yayınlandı. Tekirdağ’ın bu zamana kadar en eski kamera görüntüsü olma özelliğine...

Macarlar tarafından kayda alınan Prens Rakoczi’nin Tekirdağ’daki yaşadığı evin müze olarak açıldığı 1933 yılına ait kamera görüntüleri yayınlandı. Tekirdağ’ın bu zamana kadar en eski kamera görüntüsü olma özelliğine sahip görüntülerde Tekirdağ sahili görülüyor.

TARİHİ GÖRÜNTÜLER

Macaristan prensi 2. Ferenc Rakoczi’nin Tekirdağ’da yaşadığı evin 1933 yılında müze olarak açıldığı anlara ilişkin tarihi görüntüler gün yüzüne çıktı. Görüntülerde Atattürk’ün kullandığı tarihi Ertuğrul Yatı, Gülcemal Vapuru Tekirdağ limanında görülüyor. Müze açılış görüntülerinin de yer aldığı videoda zaman zaman Tekirdağ’da görünüyor.

MEZARI MECARİSTAN’A NAKLEDİLDİ

Macaristan prensi 2. Ferenc Rakoczi, 1720'den, hayatını kaybettiği 1735'e kadar Tekirdağ'da yaşamını sürdürdü. Naaşı İstanbul'daki Saint Benoit lisesi şapeline yerleştirildi. Macar hükümetinin kararıyla naaşı 1906 yılında Macaristan'a nakledildi ve Kassa (günümüzde Slovakya sınırları içindeki Košice) şehrindeki katedrale yerleştirildi.

İŞTE O TARİHİ GÖRÜNTÜ