CHP'DEN BÜYÜKŞEHRE SÜRPRİZ İSİM

CHP'DEN BÜYÜKŞEHRE SÜRPRİZ İSİM
HABER ANALİZ-FERHAT AKGÜNYerel seçimlere kısa bir süre kala partilerin aday adayları ve adayları netleşmeye başladı. En büyük merak konusu ise Tekirdağ Büyükşehir’de Kadir Albayrak ile devam edilecek mi yoksa yeni bir aday...

HABER ANALİZ-FERHAT AKGÜN

Yerel seçimlere kısa bir süre kala partilerin aday adayları ve adayları netleşmeye başladı. En büyük merak konusu ise Tekirdağ Büyükşehir’de Kadir Albayrak ile devam edilecek mi yoksa yeni bir aday mı gösterilecek…CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bazı büyükşehirlerde aday değiştirme kararı aldığı bu şehirler arasında Tekirdağ’ın da olduğu, yine Lüleburgaz için aday yapılması düşünülen TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın Tekirdağ Büyükşehre aday yapılacağı kulisleri meşgul ediyor.

2 İSİM RESMİ AÇIKLAMA YAPTI ADAYIM DEDİ

CHP’de Tekirdağ Büyükşehir adayları netleşmeye başladı. İlk olarak geçmiş dönemde Tekirdağ Belediye Başkanlığı yapan Adem Dalgıç adaylığını açıkladı. Daha sonra ise Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Güral aday olduğu kamuoyuna deklare etti. Geçmiş dönemde yeniden aday olduğunu söyleyen mevcut Başkan Kadir Albayrak ise henüz resmi adaylığını açıklamadı. Geçtiğimiz günlerde ise ‘adaylık konusunda henüz karar vermedim’ diyerek kafa karıştırdı. Yine siyasi kulislere göre Albayrak’ın aday olduğu fakat resmi açıklama için zamanı ve zemini beklediği kaydedildi.

BÜYÜKŞEHRE TALİP ÇOK

Dalgıç, Güral ve Albayrak’ın dışında, Çorlu eski belediye Başkanı Ünal Baysan, Eski Vekil Emre Köprülü, mevcut vekil Candan Yüceer, Büyükşehir Başkan Vekili Münür Karaevli, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul da büyükşehir için adaylık düşünen isimler arasında yer alıyor.  Yine bunlara ek olarak yeni isimlerin de çıkabileceği konuşuluyor.

GENEL BAŞKAN TEKİRDAĞ İÇİN DEVAM KARARI VERMEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Edirne’de de Recep Gürkan’la yola devam edileceğinin işaretini vermişti. Aynı şekilde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in de 2019’daki adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Hatay ve Tekirdağ’da ise devam kararı verilmedi. Genel Başkanın bu şehirde de aday değişikliğine gideceği konuşuluyor.

LÜLEBURGAZ DENDİ AMA BÜYÜKŞEHİRE Mİ ADAY

Lüleburgaz’a aday olacağı konuşulan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Başa’nın Tekirdağ’a büyükşehir adayı yapılacağı konuşuluyor. Mülkiye müfettişi olarak sayısız soruşturmaya imza atan Başa’nın Kılıçdaroğlu tarafından Tekirdağ’a kaydırılacağı öne sürüldü.

ECEVİT’İN PRENSİYDİ

Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit’in Köykent Projesi’ni hayata geçiren isim olarak bilinen Başa, bürokratlar arasında da Ecevit’in prensi olarak biliniyor. Yine kulislere yansıyan bilgilere göre Kırklareli ve Lüleburgaz için aday olacağı konuşulan Başa’nın Lüleburgaz için adaylığını netleştiği fakat, genel merkez tarafından Tekirdağ’a aday gösterileceği belirtiliyor. Başa kısa sürede alt yapıda Tekirdağ’da önemli başarılara imza attı.

ÖZTRAK FAKTÖRÜ

Trakya'da 3 ilden diğer iki il Edirne ve Kırklareli ile devam kararı verildi, Tekirdağ'da ise henüz karar verilmedi. Tekirdağ'da büyükşehir için adaylık noktasında Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın düşüncelerinin büyük rol oynayacağı konuşuluyor. Öztrak'ın Albayrak ile görev süresi boyunca ayrılıklar yaşadığı, yine Öztrak'ın Albayrak yerine yeni bir isimle devam etme düşüncesinde olduğu kaydedildi. Eski Başkan Dalgıç'a da mesafeli olan Öztrak'ın Albayrak, Dalgıç denklemini bozmak için Münür Karaevli ve Başa kozlarını oyuna süreceği de ortaya atılıyor. Karaevli'nin yine bir dönem önce olduğu gibi adaylıktan feragat istediği, Öztrak'ın kendi gibi bürokrasi kökenli Başa'yı oyuna dahil edeceği kamuoyuna yansıyor. Yine bütün bu isimler ışığında Tekirdağ'da özellikle büyükşehirde en belirleyici unsurun Öztrak olacağı biliniyor.