ÇEVRE KATLİAMI: DERE KIZILA DÖNDÜ

ÇEVRE KATLİAMI: DERE KIZILA DÖNDÜ
Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan ve Kamaradere Mahallesinden denize dökülen derenin rengi değişti Yaşanan çevre felaketi vatandaşları tedirgin etti. Kamaradere deresinin denize dökülen yerde derenin rengini kızıl...

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan ve Kamaradere Mahallesinden denize dökülen derenin rengi değişti Yaşanan çevre felaketi vatandaşları tedirgin etti. Kamaradere deresinin denize dökülen yerde derenin rengini kızıl renk aldı.

Marmarareğlisi Belediyesi Çevre Kontrol Müdürlüğü ekipleri ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Müdürlüğü ekipleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri derede incelemede bulundu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Müdürlüğü ekipleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri dereden incelenmek üzere numune alındı.

Kirliliğin kaynağını araştıran ekipler dere yatağına kadar indiler. Dere yatağına bağlı olan ve toprak altından gelen ancak hangi firmadan geldiği henüz tespit edilemeyen borudan akan zehirli olduğu düşünülen atık su hattını tespit ettiler. Dereye bağlanan atık su hattının hangi firmaya ait olduğu için inceleme çalışmalarının bugün de devam edeceği öğrenildi.

Deredeki kirlilikten tedirgin olan vatandaşlar; “Bizler Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın çevre ve insan sağlığına olan duyarlılığını biliyoruz. Daha önce termik santraller, petrokok depolama alanları ve düz cam tesisi gibi ilçemizde yapılaması planlanan çevre ve insan sağlığına zararlı projelerde verdiği mücadeleye hepimiz şahidiz. Bunlar kurulmasına hep birlikte karşı çıktık. Ama görüyoruz ki böyle tesisler kurulmadan bile çevre kirliliği yaşanabiliyor. Kurulması durumunda olacaklar hiç düşünülemiyor. Verilen bu mücadeleye karşı görüyoruz ki yine birileri Marmaraereğlisi’ni kirletiyor. Deredeki kirlilikle ilgili Marmaarereğlisi Belediyesi öncülüğünde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Müdürlüğü ekipleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattılar. Dereyi kirletenler inşallah en kısa zamanda bulunur ve gerekli cezaları alırlar. Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü’nün ve bu yolla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın harekete geçmesini istiyoruz. Marmaraereğlisi’nde denizi ve doğayı kirletenler, insan sağlığını hiçe sayanlar derhal cezalandırılmalı. Dereyi kirletenler kamuoyu ile paylaşılmalıdır. “dediler.