ÖZTRAK TEKİRDAĞ'DAN BU ÇAĞRIYI YAPTI

ÖZTRAK TEKİRDAĞ'DAN BU ÇAĞRIYI YAPTI
CHP’li Öztrak, seçimden sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden alınması çağrısında bulundu. İktidarın Nisan’da ekonomide yeni yol haritası açıklanacağı yönündeki beyanlarını hatırlatan Öztrak,...

CHP’li Öztrak, seçimden sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden alınması çağrısında bulundu. İktidarın Nisan’da ekonomide yeni yol haritası açıklanacağı yönündeki beyanlarını hatırlatan Öztrak, “Bahsettikleri yol haritasının birinci maddesi devletin kasasının başındaki damadın görevden alınması olmalıdır” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İl Başkanı Mehmet Ali Işıkgör, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın katılımıyla Tekirdağ’da düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Mazisi 73 yıla dayanan çok partili demokratik yaşamımızın 15. mahalli İdareler Seçimini 3 gün sonra gerçekleştireceğiz. Tekirdağlı hemşerilerimiz ve ülkemizdeki tüm yurttaşlarımız, sandık başına gidecek. Yaşadığımız kentin Belediye Başkanlarını, Belediye Meclis Üyelerini ve Mahalle Muhtarlarını seçmek için oy kullanacaklar.

ALLAH’TAN KORKMUYOR, KULDAN UTANMIYORLAR

Biz “Martın Sonu Bahar” diyerek seçim kampanyamıza başladık. Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı olarak kampanya boyunca kimsenin kalbini kırmamaya özen gösterdik. Gönül kırmaya değil, gönül yapmaya uğraştık. Milletimizin derdini dile getirmeye çalıştık. Çözüm önerilerimizi kamuoyuna sunduk. Ama bu seçim süreci karşımızda yer alan Sarayın nifak koalisyonunun Allah’tan korkmadığını, kuldan utanmadığını açık seçik ortaya koydu. Böyle adaletsiz ve seviyesiz bir kampanya süreci daha önce hiç bir seçimde yaşanmadı. Saray iktidarı ve onun bekçisi adaletsizlik seviyesizlikte dip yapmak için birbirleriyle yarıştılar.

ATANMIŞ BAKANLAR MEYDANLARA SÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı zırhının arkasına saklanan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı, devletin imkânlarını hiçbir seçim yasağı veya sınırlamasına tabi olmadan kullanmaya devam etti. Eski Meclis başkanları, milletimizin temiz oylarını helal-haram diye ayrıştırıp cennet tapusu dağıtma şirkine düştüler. Devletin yayın organları ve havuz medyası Genel Başkanımız, Partimiz ve adaylarımıza karşı Sarayda üretilen FETÖ tipi kumpas senaryoları ve her türlü çamur siyaseti için sonuna kadar kullanıldı. Güya icra görevini yerine getirsin, siyasete bulaşmasın, milletin derdini çözsün diye seçilmeyen atanan bakanlar devlet imkânlarıyla piyon gibi meydanlara sürüldü.

BUNLAR KİBRE BATMIŞLAR

Balık baştan kokarmış. Sarayın başı ve sarayın bekçisi milletimize ve temsilcilerine “illet”, “zillet”, “hain”, “terörist” diye hakaretler yağdırırken, atadığı seçilmemiş Tarım Bakanı da milletimize “adi” demek cüretini gösterdi. Çiftçiyi ve hayvancıyı üretmekten vazgeçirip mutfakta yangının en önemli müsebbiplerinden biri olan Bakan, kendi işiyle uğraşacağına millete hakaret etmeyi seçti. Gaziantep’te AKP heyetinden birleri vatandaşlarımızı kast ederek, “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” dedi. Tarım Bakanından hiç de geri kalmadığını gösterdi. Bu hakarete karşı heyette bulunan Adalet Bakanı, Gaziantep Belediye Başkanı “Dur bakalım arkadaş, sen kim oluyorsun da bu ülkenin vatandaşlarına küfrediyorsun” şeklinde tepki göstermedi. Tersine gülüşmeler yaşandı. Bunlar iktidarın kibre batmış olduğunu açıkça gösteriyor.

İŞİ SAHTE BROŞÜR VE GAZETE BASMAYA KADAR GÖTÜRDÜLER

Kumpasçılar, işi sahte gazete ve broşür bastırarak Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve harcında Kuvayı Milliye ruhu olan CHP’yle hiçbir zaman yan yana gelmeyecek mesajları partimize mal etmeye çalışıyorlar. Gün geçmiyor ki ortaya sahte bir mesaj, broşür çıkmasın. Bunlarla CHP’nin ve Millet İttifakı’nın hiçbir ilgisi yoktur. On parmaklarında on kara… Kaçınılmaz sonu gördüler, bu karaları CHP’ye, millete, Millet İttifakı’na sürerek seçimi kazanabilir miyiz diye düşünüyorlar. Aslında tüm bu rezillikler, bunu yapanların milletin oyunu çantada keklik görmelerinden kaynaklanıyor. “Ne yalan söylersek söyleyelim, millet bize inanır” diye düşünüyorlar. Sarayın Damadı daha önce ne diyordu? “Cumhurbaşkanımız aya 4 şeritli yol yapacağını söylese millet inanır.” Bu sözleri unutmadık, aklımızda. Milletin aklıyla açıkça dalga geçti.

DEVLETİN KASASININ BAŞINA OTURACAK KİŞİNİN EHLİYETİ OLMALI

Peki, milletle dalga geçen bu damada ne oldu? Sarayın kibirli adamı tarafından devletin kasasının başına oturtuldu. Ekonomi durdu. Pahalılık azdı. Tencereler boşaldı. Konkordato, iflas, intiharlar aldı başını gitti. İşsiz sayısı 8 milyona dayandı. Öyle 8 milyon deyip geçmeyin. Bu, dünyadaki 94 ülkenin nüfusundan fazla. Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyonun üzerinde. İşte böyle bir felaketten, böyle bir krizden bahsediyoruz. Milletin çocukları işsiz. Sarayın kibirli adamı onlara “Kapı kapı gez, sınavdan sınava koş” diyor ama damadını da liyakate bakmadan, sorgusuz, sualsiz bakan yapıyor.

DAMADIN ACEMİLİKLERİNİN FATURASI MİLLETE ÇIKIYOR

İş bulamayan gençlerimiz hayatlarına son veriyor ama saray sosyetesi devletin bakanlık, genel müdürlük makamlarına ve ballı saray danışmanlıklarına çörekleniyorlar. Sanki ülke esnaf lokantası, Damat kasanın başına oturtuluyor, akraba-i taallukata da lokantandan bedava çorba dağıtılıyor. Ama milletin tenceresinde çorba kaynamıyor. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Damadın oturduğu kasa da devletin kasasıdır. Bu kasada 82 milyon vatandaşımızın hakkı var. Devletin kasasının başına oturacak insanın ehliyeti olmalı. Daha ekonomik terimleri bile doğru kullanamayan, ekonomik gelişmeleri okuyamayan, takip edemeyen birini, sırf Damadım diyerek, devlet kasasının başına oturtursan, Damadın acemiliklerinin faturasını 82 milyon vatandaşımıza çıkarırsınız.

DOLARI SAKİNLETİRMEK İÇİN ÖDENEN FATURA YÜKSEK FAİZ

Son birkaç gündür piyasada yaşananlara bir bakın. Damat çıktı, “Dövize demir yumruk vurduk, doların yükselişini bekleyenler avucunu yalar” gibi bir takım sulu sulu laflar etti. Sonuç, dolar hemen sonrasında 5,80’lere çıktı. Baktılar olmadı, damadı susturdular. Döviz piyasası biraz toparlanır gibi oldu. Ancak doları sakinleştirmenin faturasını ben söyleyeyim. Hazine’nin borçlanma kağıdının faizleri yeniden yüzde 20’lerin üstüne çıktı. Bu demektir ki çiftçimizin, esnafımızın, iş adamımızın kullanacağı kredinin faizi bunun çok üstünde teşekkül edecek.

ÜLKEMİZE DÖNÜK RİSK ALGISI ROKET HIZIYLA YÜKSELDİ

Türkiye’nin borç temerrüt risk primi, yani CDS olarak tabir ettiğimiz bir prim var. Bu yeniden 400’ün üzerine tırmandı. Yani, dışarıdan 1 milyon dolarlık Hazine kâğıdı almak için gelen, 21 Mart tarihinde, bu Hazine kağıdını sigortalamak için 35 bin dolar sigorta primi ödüyordu. Şimdi ödeyeceği miktar 41 bin 690 dolara çıktı. Yurtdışından borçlanmak için dolara ödediğimiz faiz bundan birkaç ay önce TL’ye ödediğimiz faizin üstüne çıkmıştı. Şimdi bu faiz daha da artacak, milletimizin cebi boşalacaktır. Türkiye’ye dönük risk algısı uluslararası piyasalarda roket hızıyla yükseldi. Borsa da paldır küldür çöktü. Bu ülkenin değeri borsada belirlenen büyük şirketlerinin değeri üç günde yüzde 8’e yakın düştü. İşte damadın faturası bu. Bu şirketlerin değerinin düşmesi ülkemize zarar. Bu kolaycı politikalarla, ülkemiz her gün biraz daha borca batıyor, milletin ödeyeceği faizler her gün biraz daha artıyor.

SEÇİME KADAR İDARE ETSENİZ BİLE SEÇİMDEN SONRA NE YAPACAKSINIZ?

Hayatın içinde olduğu gibi ekonomide de “Ne ekerseniz onu biçersiniz.” Önce kendi yurttaşlarına, sonra dışarıdaki ekonomik aktörlere güven verecek politikalar izlersen kur ve faiz istikrar kazanır. Enflasyon düşer, büyüme olur, işsizlik düşer. Yok bunları yapmaz, piyasa dışı palyatif tedbirlerle, yan veya arka yollardan dolanarak piyasa sistemini iğdiş edersen bunun bedelini kur ve faizde artan oynaklık ve düşen kredibilite olarak ödersin. Son birkaç gün de olan budur, faturası da milletimize çıkmaktadır.

Türk Bankalarının yabancılara Londra’da TL satışının yasaklandığına, Türkiye’ye sıcak para getiren bazı yabancı bankalar için bir takım soruşturmalar başlatıldığına, yine bazı bankaların sistemden çıkarılacağına dönük haberler piyasada aldı yürüdü. Herkesin kafası karma karışık. Ben bu ülkenin Hazinesini yönetirken gördüğüm bir şey var: Bu tür haberlerin şüyuu vukuundan beterdir. Bu tür haberler piyasada zaten darbe yemiş ve aşınmış güveni iyice aşındırır. Kaygıları artırır. Seçim gününe kadar dövizi tutmak için piyasaya sopa gösterenlere sormak gerekir. Hadi birkaç gün idare ettiniz. Peki, seçimden sonra ne yapacaksınız? Kumanda ekonomisine ne kadar devam edebileceksiniz?

BU SÜREÇTE EKONOMİDE YAPTIKLARI TAHRİBAT, SEÇİM SONRASI MALİYETİ ARTIRDI

Yabancılara demişler ki, “Bizi seçime kadar idare edin, seçimden sonra her şeyi usulüne göre düzelteceğiz.” Hatta IMF’ye bile gideceklerini söylemişler. Bunları duyuyoruz yabancılardan. Ama vazoyu kırdılar. Vazoyu ne kadar tamir etseler de çatlakların izi kalacak. Bunun bedelini de maalesef yüksek faiz, daralan ekonomi, artan işsizlik, pahalılık, boşalan tencere olarak milletimiz ödeyecek. Ben, saray iktidarının, kendilerinin çıkarttıkları krizin neden olduğu iflasları, yoksulluğu, pahalılığı, işsizliği, boş tencereyi millet seçim bitene kadar fark etmesin diye bu işleri yaptıklarını düşünüyordum Ama son bir haftada yaptıkları bana şunu gösterdi: Aslında kendilerinin de durumun vahametini farkında değiller. Bu süreçte yaptıkları tahribat seçim sonrasında bu krizi yönetmenin millete maliyetini olağanüstü artırdı.

SARAY SEÇİMDEN SONRA, MİLLETE ACI BİR REÇETE DAYATACAK

Maalesef geldiğimiz noktada “tulumbada su bitmiştir”. Bunu Sarayın kibirli kişisi Erdoğan çok önceden ilan etmişti. Seçimden sonra saray iktidarı ekonomide çok acı bir reçeteyi dayatacaktır. Bunun işaretini sarayın damadı “Nisan’da yeni yol haritası hazırlanacak” diyerek zaten vermiştir. Diğer taraftan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları olan eski Başbakan ve Meclis Başkanı da İstanbullulara yeni gelecek vergilerin müjdesini vermektedir. Malum bunların yol haritası çok çabuk eskiyor, bu kaçıncı harita… Daha Ekim’de yazdıkları haritanın koordinatları, hedefleri birkaç ay içinde yok oldu gitti.

İŞİN BİTTİĞİ BELLİ, MİLLETİN KARARINI OLGUNLUKLA KABUL ETSİNLER

Şimdi milletimize bir acı ilaç daha içirmeye hazırlanıyor. Ancak milletimizde acı ilaç içecek hal kalmadı. Mutfaktaki yangın annelerimizi perişan ediyor, işsizlik gençlerimizi ezip geçiyor, evlatlarına harçlık veremeyen babalar evlatlarından kaçıyor, eve onlar uyuduktan sonra gitmeye çalışıyorlar. Bunlara sebep olanlar ise ekonomiyi, mutfağı, tencereyi bir kenara itip,  yalan üstüne yalan söyleyerek, iftira ve çamur siyasetinde her gün el yükselterek, milletimizi bölerek sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar. Ülkenin Cumhurbaşkanı zırhına bürünmüş Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı, belediye başkanıymış gibi veya Belediye Meclis Üyesi adayı gibi meydan meydan dolaşıp, vatandaşa bir avuç çay dağıtıp, Müslüman katili teröristin çektiği propaganda filminden medet umar hale gelmiştir. Bu güne kadar hep güvendiği anketçiler artık güvenilmez adamlardır onun için… İşin bittiği bellidir. Yapacakları tek şey vardır: Milletin kararını olgunlukla kabul etmeleri gerekir.

SEÇİM SONRASI İLK İŞLERİ DAMADIN GÖREVDEN ALINMASI OLMALI

Onlara tavsiyem, seçimin ardından açıklanacağı söylenen yol haritasının birinci maddesi “devletin kasasının başındaki damadın görevden alınması” olmalıdır. Unutulmasın Sayın Erdoğan nasıl kendi evlatlarını ve damadını düşünüyorsa; milletimiz de aynı şekilde kendi evlatlarını bu seçimde sandıkta düşünecektir.

HURDAYA ÇIKMIŞ, METAL YORGUNU AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİNİN VERECEĞİ BİR ŞEY YOK

Türkiye’nin huzura, kardeşliğe, dertlere derman olacak proje ve yeni sözlere ihtiyacı var. Artık hurdaya çıkmış, metal yorgunu AK Parti belediyeciliğinin Türkiye’ye vereceği bir şey yoktur. Bundan birkaç ay önce milletin seçtiği belediye başkanlarını milletin iradesine rağmen nasıl istifa ettirdilerse, şimdi seçilmeleri için aday ettikleri AK Parti Belediye Başkanlarının da istifalarını Sarayın cebine vermişlerdir bu belediye başkanları. Siz ne yaparsanız yapın, bunları seçerseniz bunlar sizin iradenize göre değil, Sarayın iradesine göre hareket edecektir. Bunların istifa mektupları Sarayın emrindedir. Hiç tereddüdüm yok, Saray iradesini millet iradesinden üstün gören bu kibirli belediyecilik anlayışına milletimiz itibar etmeyecek, kendi iradesine sahip çıkacaktır.

AÇ TAVUK KENDİNİ DARI AMBARINDA SANIR

Tekirdağ ile ilgili yaptırdığımız anketlere göre hiçbir ilçede CHP oyları yüzde 50’nin altına düşmüyor. Büyükşehir Belediyemizin alacağı oyar da en kötü ankette dahi yüzde 55’in altına düşmüyor. Fakat bu bizi rahatlığa sevk etmemeli. Birileri seçimi kendilerinin alacağına dair algı yaratmaya çalışıyor. Hep söylüyorum, aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. CHP olarak Tekirdağ’da 12-0 yapacağımızı açık şekilde görüyorum. Ama karşımızdakiler kaybettiklerini anladıkça hırçınlaşıyorlar. Bilinçli olarak ortamı germeye çalışıyorlar. Biz bu provokasyonlara gelmeyeceğiz. Tekrar söylüyorum, bu dağıtılan broşürlere, sahte gazetelere, sosyal medyada yayılan haberlere kesinlikle itibar etmeyin. Partilerimizin Genel Başkanı’nın, sözcülerinin, belediye başkan adaylarımızın ağzından çıkanlara itibar edin.

BAHÇELİ İLE ERDOĞAN’IN KOLTUK AŞKINA BAKIP MUTFAKTAKİ BOŞ TENCEREYİ UNUTMAYIN

Bunların aklı şöyle: Beka sorunu var diyelim, ölümü gösterelim, vatandaşı sıtmaya razı edelim. Haberleri izliyorum, şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin terör örgütüyle yürüttüğü o fedakârane mücadeleyi bile kendi kampanyalarında kullanmaya çalışıyorlar. Bu, milletin ordusunun başarısıdır. Bu, Sarayın başarısı değildir ama bundan bile medet umar hale geldiler. Bu mücadelede şehit olan Mehmetlerimize, Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize sabır diliyorum. Yine bu mücadelede gazi olan Mehmetlerimize de “Allah sizden razı olsun” diyorum.

Yapmaya çalıştıkları şu: “Bekaya bak bekaya.” Bu beka nedir? Bekanın şifrelerini milletimiz çözmüş. Diyorlar ki “B” harfi Bahçeli, “E” harfi Erdoğan, “K” harfi koltuk, “A” harfi de aşk. Yani “Bahçeli Erdoğan Koltuk Aşkı.” Sakın Bahçeli Erdoğan Koltuk Aşkına bakıp mutfaktaki boş tencereyi unutmayın. Bu seçimde kaçışları yok, milletimiz kendilerine bir ders verecek. İnşallah bu verilen dersten ibret alıp bu gidişlerini düzeltirler. Milletin kendilerine 5 yıl için vermiş olduğu yetkiyi de Sarayın yararına değil milletin yararına kullanırlar.

HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALDIK

CHP olarak milletimizin temiz oylarına sahip çıkmak için her türlü önlemi aldık. Tüm milletimizi hem sandıklara gitmeye ve hem de seçim bitene kadar sandıkların başında durarak iradesine sahip çıkmaya davet ediyorum. Hem Tekirdağ’da hem de tüm Türkiye’de “Martın sonu bahar, dertlere derman var” diyorum.

PAZARCI, MANAV, KÜÇÜK MARKETLER NE OLACAK?

Basın toplantısının son bölümünde bir soruyu yanıtlayan Öztrak, “Biz son güne kadar kaç vatandaşımızı CHP’ye oy vermek için ikna edebilirsek elimizden geleni yapacağız. Geçen sefer Tekirdağ’da 12-0 yaptık, bu kez de oy oranımızla Türkiye’de en başa güreşmeyi hedefliyoruz” dedi.

Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun da tanzim satışlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tanzim satışların tedariğini Tarım-Kredi Kooperatifleri yapıyordu. Bunların İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde belli yerlerde dağıtımını yapıyordu. Varlık kuyruğu dedikleri o kuyrukları biliyorsunuz. Şimdi gelecek dönemle ilgili Sayın Bakanın bir açıklaması var. Diyor ki zincir marketlere de Tarım-Krediler tedarik sağlayacak. Ben soruyorum, küçük marketler, pazarcı esnafı, diğer esnaflar açısından burada bir haksızlık yok mu? Aynı Et Kurumu’na dışarıdan eti ithal ederek sonra da bunu devletin kasasından, 82 milyonun kasasından sübvanse etmek gibi. 3 tane market zincirinin satışlarının artmasını sağlamak haksız rekabete neden olur. Pazarcı esnafımızın, diğer marketlerimizin, manavlarımızın tedariği nasıl sağlanacak? Bunu tartışmak lazım. Halkımızın takdirine sunuyorum.”

HALA AKILLANMADILAR, GÖSTERGELERİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

Aynı konuyla ilgili CHP’li Öztrak da “İlhami Bey’in altını çizdiği husus mühimdir. Şu anda büyük market zincirlerine meyve sebzeyi piyasa dışı koşullarda verme kararı aldılar diyor. Normalde çiftçiye vermesi gereken sübvansiyonu market zincirlerine verecekler. Bu bakkala, manava karşı, bu krizden en fazla etkilenen bu insanlara büyük haksızlık. Bunun gerekçesi çok daha ilginç. Gıda fiyatlarındaki artışlar fiyat endekslerine yansımasın diye yapıyorlar. Hatırlayın TÜİK bir karar aldı. Eskiden fiyatları tesadüfi belirledikleri çeşitli işletmelerden topluyorlardı. Şimdi diyorlar ki cirosu en yüksek işletmelerden toplayacağız. Yani gördüğünüz o büyük market zincirlerinden fiyat toplayacaklar. Onlara da meyve sebzeyi verecekler, orada fiyatlar düşük görünecek. Ondan sonra da enflasyonu düşürdük diyecekler. Hala daha akıllanmadılar. Hala daha göstergeleri gizleyerek krizi aşacaklarını sanıyorlar. Hayır. Türkiye ekonomisinin artık çok ciddi yapısal önlemleri alma vakti gelmiştir.

GÜVEN VERİCİ BİR PROGRAM GEREKİYOR

CHP’li Öztrak, 31 Mart seçimlerinden sonra ekonomiyi nelerin beklediğine dair bir soru üzerine şunları söyledi:

“Türk ekonomisinde zaten şu anda bir tufan var. Büyüme düşmüş, işsizlik artmış, borsa değer kaybetmiş, Hazine kağıdı faizleri yükselişe geçmiş, dışarıda CDS’ler 400’ün üzerine çıkmış, SWAP faizleri yükselmiş. Bütün bunlara bakıldığında görünen şu: Güven verici bir program seçimden sonra yürürlüğe koyamazlarsa, bu dönemi yine laf salatasıyla geçirmeye kalkarlarsa, o zaman başımıza gelecek olan Ağustos’ta gördüklerimizdir. Pahalılık durmaz, işsizlik düşmez, kurdaki oynaklık devam eder, faizler yukarı gitmeye devam eder. Sonra arkasından konkordatolar, iflaslar, intiharlar… Bu milletin artık bunu yaşamaya tahammülü yok. Hak etmiyor da bunu yaşamayı. 24 Haziran’da ‘Verin bu kardeşinize oyu, faizle kurla nasıl uğraşılır göstereceğim’ dediler. Ne oldu? Hala bekliyoruz.