YÜCEER, POLİSİN CİNSEL TACİZİNİ SORDU

YÜCEER, POLİSİN CİNSEL TACİZİNİ SORDU
CHP Tekirdağ Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Candan Yüceer İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya geçtiğimiz günlerde Ankara Sakarya caddesinde bir eylem sırasında polis memurunun bir kadını...

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Candan Yüceer İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya geçtiğimiz günlerde Ankara Sakarya caddesinde bir eylem sırasında polis memurunun bir kadını taciz etmesine dair basına yansıyan görüntüleri sordu.

Candan Yüceer soru önergesinde, 16 Şubat tarihinde Ankara’da Sakarya Caddesinde yapılan bir eyleme destek veren üniversite öğrencisi Merve Demirel’in bir polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel saldırıya uğramasına ilişkin fotoğraf kayıtları basına yansıdığını hatırlattı. Yaşanan olayla ilgili önergesinde “Temel görevi kamu düzeni ve güvenliğini sağlamak olan bir güvenlik görevlisinin bir kadına cinsel saldırıda bulunması ve Bakanlık tarafından bunun üzerinin örtülmeye, yok sayılmaya çalışılması kabul edilemez bir durumdur” dedi. Yüceer, Söz konusu kamu görevlisinin, görevini yerine getirirken kanunlara ve hukuka uygun davranma zorunluluğunu hiçe sayarak, insan onurunu ayaklar altına alan böylesi bir davranış sergilemesinin, kamu görevinden kaynaklı gücün kötüye kullanılması anlamına geldiğinin altını çizdi.

HERHANGİ BİR ARAŞTIRMA/İNCELEME/SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ MIDIR?

Bir kamu görevlisinin her ne şartta olursa olsun bir kadını taciz etmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Yüceer, yaşanan hadiseyle ilişkin bakanlığın herhangi bir incelemesi olup olmadığını sordu. “Söz konusu kamu görevlisi hakkında herhangi bir araştırma/inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır?” dedi.

KAÇ EMNİYET PERSONELİ HAKKINDA ŞİKAYET YAPILDI?

İçişleri Bakanının yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Yüceer, 2012-2019 yılları arasında ve yıllar itibariyle Emniyet personeli kaç kamu görevlisi hakkında cinsel taciz, cinsel saldırı ve cinsiyete dayalı şiddet şikâyetinde bulunulduğunu, “yapılan başvurular sonucunda kaç personel hakkında araştırma/inceleme/soruşturma yapılmıştır” sorularını yöneltti.  Kaç güvenlik personeli hakkında Cumhuriyet savcılıklarınca kovuşturma açıldığına da soruları arasında yer veren Yüceer, verilen hüküm sayısının açıklanmasını istedi.

BABASININ TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİLİ OLMASI TACİZİ HAKLI KILAR MI?

Merve Demirel'in gözaltına alındığı sırada polis tarafından cinsel tacize uğradığının ortaya çıkması üzerine Ankara Emniyeti resmi internet sitesinden açıklamaya değinen Yüceer, hukukun temel ilkelerinden olan suçun şahsiliği ilkesinin açıkça çiğnenerek Merve Demirel’in babasının bir terör örgütü üyeliği nedeniyle ihraç edildiği iddiasına yer verildiğini bildirdi. Yüceer bu açıklamanın neden yapıldığını sordu. Yüceer açıklamaya ilişkin, “Merve Demirel’in babasının işlediği herhangi bir suç cinsel tacizi meşru mu kılmaktadır?” dedi.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKIYOR

TBMM başkanlığına sunduğu soru önergesinde toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminin önemine vurgu yapan Yüceer, Bakanlıkça kaç güvenlik görevlisine “toplumsal cinsiyet eşitliği” eğitimi verildiği soru önergesinde yer aldı. Ailenin Korunmasına Dair Kanun’a atıf yapan Yüceer, “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun 16’ıncı maddesi 5’inci fıkrası kapsamında kadının insan hakları konusunda Bakanlığınız personeline eğitim verilmiş midir?” dedi.