ÇÖP KOKUSUNA İSYAN ETTİLER

ÇÖP KOKUSUNA İSYAN ETTİLER
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin ilçeler ve merkez ilçenin evsel atık ve çöplerini depoladığı Süleymanpaşa ilçesine bağlı Demirli çöplüğü, civar yakınlarındaki yerleşim yerlerinde oturan köylüyü isyan ettirdi. Çöp...

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin ilçeler ve merkez ilçenin evsel atık ve çöplerini depoladığı Süleymanpaşa ilçesine bağlı Demirli çöplüğü, civar yakınlarındaki yerleşim yerlerinde oturan köylüyü isyan ettirdi. Çöp depolama alanında toplanan köylüler ve onlara destek veren Süleymanpaşa belediye başkanı, çöplüğün bu noktadan kaldırılmasını istediler.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin ilçeler ve merkez ilçenin evsel atık ve çöplerini depoladığı Süleymanpaşa ilçesine bağlı Demirli Çöp Sahasında toplanan ve ellerinde “Nefes Alamıyoruz. Temiz bir hava ve sağlıklı yaşam alanları istiyoruz” yazılı dövizler bulunan köylüler, Tekirdağ’ın 11 ilçesinin çöplerinin bu alana getirilmesine itiraz ettiler. Konuyla ilgili bölge halkına destek veren Süleymanpaşa belediye başkanı Cüneyt Yüksel şunları söyledi. “Demirli, ve ona bağlı kırsal mahallerlerinden toplanan evsel atıkların taşındığı alandır. Tekirdağ’ın büyükşehir vasfı kazanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesine devretilen bu alan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Alblbayrak tarafından il gelnelindeki tüm çöplerin toplanma sahasına dönüştürülmüştür. Süleymanpaşa ilçemiz düğer ilçelerin çöplüğü haline gelmiştir. Günde yaklaşık 1 milyon kilogram çöp ilçemize taşınmaktadır. ada mahalle sakinlerimizin soluduğu havanın kalitesi günden güne düşmektedir. Ağır koku zaman zaman ilçe merkezindende hissedilmektedir. SSüleymanpaşa bütün şehrin çöpünü çekmek zorunda değildir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Alblbayrak’ın aldığı karardan bir an önce dönmesini ve bu çöplüğünün üzerinin kapatılarak mesire alanına dönüştürülmesini ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız adına istiyoruz. İlçemizde geleceğimiz olan çocuklara zehir solutmayacağız. Yer altı sularımız, tarım alanlarımız bu çöp sahasından olumsuz etkilenmekte. Tüm vatandaşlarımızı hafta başından itibaren başlatascağımız imza kampanyasına destek olmaya davet ediyorum diye konuştu.

Alanda toplanan köylü kadınlar ise “Çocuklarımız hep hasta oldu. Ya bu çöplüğü buradan kaldırsınlar. Yada köyümüzü terk edelim” diye tepkilerini göstediler.